Flagowiec Xiaomi z Windowsem 10 Mobile pomoże Microsoftowi? Śmiem wątpić
Niebawem zobaczymy nowego flagowca Xiaomi. Już teraz pewne jest, że będzie jeden z najmocniejszych androidów na rynku, a ostatnie doniesienia sugerują, że może być to również najpotężniejszy smartfon z… Windowsem 10 Mobile. Teoretycznie urządzenie powinno więc pomóc Microsoftowi w zdobywaniu uznania wśród użytkowników, ale czy rzeczywiście tak będzie?
Mi 5 może być naprawdę udanym urządzeniem
O kolejnym flagowcu Xiaomi przeróżne plotki pojawiały się przez cały 2015 rok, ale finalnie Mi 5 nie pojawił się na rynku. Chińczycy nie będą jednak dłużej zwlekać – premiera urządzenia ma się odbyć 24 lutego. Poznaliśmy do tego jego wygląd, a ostatnie wycieki zdradziły wiele cennych informacji dotyczących wyposażenia smartfona. Jeżeli dane się potwierdzą, na pokładzie Xiaomi Mi 5 będziemy mogli znaleźć m.in.:
- 5,2-calowy ekran o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli);
- czterordzeniowy układ Snapdragon 820 (rdzenie Kryo) z grafiką Andreno 530;
- 3 GB lub 4 GB pamięci RAM;
- 16 GB lub 64 GB pamięci wbudowanej flash;
- aparat główny 16 Mpix z opcją nagrywania wideo 4K;
- przednia kamerka 8 Mpix;
- czytnik linii papilarnych na przednim panelu;
- baterię o pojemności 3030 mAh.
Wystarczy rzut oka na prawdopodobną specyfikację, aby stwierdzić, że będzie to jeden z najmocniejszych androidów – połączenie ekranu FullHD i nowego Snapdragona z rdzeniami Kryo oraz obecność aż 4 GB RAM-u w mocniejszej wersji urządzenia (z 64 GB pamięci). Xiaomi ma zadbać także o nową wersję autorskiej nakładki i wiele dodatkowych funkcji, w tym obsługę technologii Dirac HD Sound, nagrywanie dźwięku stereo czy diodę podczerwieni. To wszystko ma sprawić, że Mi 5 będzie atrakcyjnym urządzeniem.
Od razu w edycji z Windowsem 10 Mobile?
Coraz więcej plotek sugeruje, że Xiaomi może zadbać także o wypuszczenie alternatywnej wersji Mi 5 z preinstalowanymi mobilnymi okienkami lub będzie umożliwiać instalację zoptymalizowanego pod ten model przez Microsoftu softu, jak w przypadku modelu Mi 4. Wydaje się to idealnym rozwiązaniem dla giganta z Redmond, a przy tym nie powinno być żadnym problemem dla Chińczyków. Dlaczego?
Od dawna wiadomo, że Microsoftowi zależy na tym, aby producenci wprowadzali do sprzedaży wersje swoich flagowych produktów, które oparte są na jego systemie. Tego typu rozwiązania na rynku pojawiają się jednak dość rzadko - warto wspomnieć w zasadzie tylko o HTC One (M8) for Windows i Samsungu Ativ S, który był wzorowany na Galaxy SIII. LG, HTC i Samsung pracował oczywiście i nad innymi modelami (choćby wersje flagowców z 2014 roku), ale za każdym razem firmy napotykały barierę nie do przeskoczenia. Był nią brak zainteresowania operatorów alternatywnymi wersjami flagowców na mobilnym Windowsie. Xiaomi - a także inne chińskie marki - nie muszą przejmować się dostępnością tych telefonów w ofertach operatorów.
Wydaje się, że Mi 5 z Windowsem 10 Mobile (lub opcją jego instalacji) to rozwiązania korzystne dla obu stron. Xiaomi pozwoli bowiem na dodatkową dywersyfikację oferty. MS z kolei dostanie sprzęt, który pomoże w budowaniu popularności Windowsa 10 na rynku chińskim.
Czy Xiaomi rzeczywiście może pomóc Microsoftowi?
Mi 5 z Windowsem z pewnością będzie pewnym wsparciem dla giganta z Redmond, ale nie liczyłbym na żadną rewolucję. Microsoftowi brakuje bowiem argumentów, które byłyby w stanie przekonać użytkowników do wybrania tego samego urządzenia w wersji z okienkami, a nie standardowej edycji z Androidem. Dotyczy to szczególnie osób, które miały już styczność z Windowsem 8.1/10, co potwierdzają zresztą opinie moich redakcyjnych kolegów.
Jan Blinstrub:
Czy odpaliłbym Windowsa na telefonie z Androidem, gdybym miał taką możliwość? Nie. Nowy system Microsoftu już testowałem, więc zaspokoiłem ciekawość. Nie wnosi nic na tyle ciekawego, żebym miał zrezygnować z platformy, z której korzystam na co dzień i która ma radykalnie większe możliwości.
Gdybym miał Xiaomi Mi 5 lub jakiegokolwiek topowego smartfona z Androidem to instalacja Windowsa 10 Mobile byłaby ostatnią rzeczą, o której bym pomyślał. Korzystałem przez jakiś czas z Lumii 950 i na flagowcu Microsoftu mobilne okienka chodziły wolniej niż WP8.1 Może to się zmieni za jakiś czas, ale na razie jedynym plusem Win10 jest atrakcyjny wygląd, a działanie pozostawia sporo do życzenia. Przejście na mobilnego Windowsa byłoby dobrowolnym „popsuciem” smartfona.
Flagowiec Xiaomi z pewnością zachęci część użytkowników do sprawdzenia mobilnych okienek, ale Microsoftowi ciężko będzie utrzymać te osoby w swoim ekosystemie. Niepodważalną zaletą mógłby być tryb Continuum (z sensownie wycenionymi akcesoriami Xiaomi), ale póki co jedynie udaje on desktopowego Windowsa i raczej nie zmieni diametralnie opinii o nim.
Miron Nurski:
Wolę Androida, a mobilnego Windowsa znam, więc nie widziałbym powodu, by go instalować choćby z ciekawości. Nie twierdzę jednak, że to bez sensu - wybór w świecie Windowsa 10 Mobile jest tak niewielki, że każda alternatywa dla Lumii jest mile widziana.
Największymi plusami dla Microsoftu będzie więc wprowadzenie na rynek topowego urządzenia z Windowsem 10 Mobile, które będzie jeszcze mocniejsze niż Lumia 950 i 950 XL. Z pewnością da to dodatkowy wybór fanom okienek, o czym wspominał Miron. Drugą ważną zaletą wypuszczenia głośnego urządzenia w wersji z Windowsem, będzie zachęcenie innych firm do sięgnięcia po rozwiązanie Microsoftu. Na masowy wzrost liczny użytkowników sprzętu z mobilnym Windowsem nie ma co liczyć.
Źródło: gizmochina, wmpoweruser, miuipolska