Nie zgadniecie, jaka firma wraca do produkcji smartfonów z mobilnym Windowsem

Firma Hewlett-Packard, którą większość użytkowników w Polsce kojarzy z produkcji laptopów i drukarek, była niegdyś ważnym graczem na rynku telefonów z mobilnym Windowsem. Amerykanie mogą wkrótce wrócić do korzeni.

Sokół wędrowny
Sokół wędrowny
Źródło zdjęć: © shutterstock
Mateusz Żołyniak

13.02.2016 | aktual.: 13.02.2016 20:58

Koniec marki iPAQ, nietrafiony pomysł z webOS-em i tablety z Androidem

W czasach, w których smartfony określaliśmy mianem PDA lub Pocket PC, HP było liczącym się producentem telefonów. Amerykanie zawdzięczali to marce iPAQ, którą w 2000 roku wprowadziła firma Compaq. Jej pierwsze urządzenia działały na systemie Pocket Linux, ale po przejęciu przez Hewlett-Packarda, losy modeli iPAQ zostały nierozerwalnie związane z mobilnymi systemami Microsoftu - najpierw Pocket PC 2000 i 2003, a później kolejnymi edycjami Windowsa Mobile.

HP iPAQ Glisten
HP iPAQ Glisten

Ostatnim urządzeniem z linii iPAQ był zaprezentowany w 2009 roku model Glisten, który działał na Windowsie Mobile 6.5. Niedługo później Microsoft zrezygnował z rozwoju starego systemu i ogłosił prace nad Windows Phone'em, ale HP nie był zainteresowane tą platformą. Firma swoją uwagę skierowała na Palma, który borykał się z dużymi problemami finansowymi. Smartfony Pre z webOS-em miał być nową nadzieją HP.

(HP) Palm Pre 2
(HP) Palm Pre 2

Amerykanie nie tylko rebrandowali modele Palma, ale i wprowadzili dwie generacje jego następców (oraz tablet o nazwie TouchPad). Inwestycja w system webOS niestety nie wypaliła (platforma finalnie trafiła w ręce LG, które korzysta z niej w swoich telewizorach i zegarkach). Dział mobilny HP przestawił się (poczynając od TouchPada) na produkcję tabletów z Androidem, wśród których pojawiły się urządzenia mogące uchodzić za phablety.

Powrót do mobilnego Windowsa

Hewlett-Packard cały czas jest oczywiście partnerem Microsoftu w segmencie PC, a ostatnio przygotował nawet hybrydy 2w1, które mają konkurować z modelami Surface (m.in. seria Elite X2). Evan Blass (@evleaks) zasugerował teraz, że współpraca obu firm zostanie rozszerzona. HP ma wkrótce pokazać opartego na mobilnym Windowsie smartfona - sprzęt, który pojawiał się pod kodową nazwą Falcon, ma zadebiutować jako Elite X3.

HP Elite x2 1012
HP Elite x2 1012

Evan dodał, że urządzenie HP z Windowsem 10 Mobile wygląda całkiem nieźle, ale jego obudowę szpecą nieco kratownice głośników. Rekompensować to powinna jednak mocna specyfikacja, w której będzie można znaleźć m.in.:

  • 5,8-calowy ekran o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli);
  • czterordzeniowego Snapdragon 820;
  • 2 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wbudowanej;
  • aparat główny 20 Mpix, kamerkę przednią 12/13 Mpix.

Redaktor VentureBeat nie zdradził zbyt wiele o jakości wykonania smartfona, ale można spodziewać się, że będzie ona co najmniej niezła. Konstrukcje są w końcu zaletą urządzeń HP z serii Elite. Na razie nie mamy też informacji o tym, kiedy sprzęt Hewlett-Packarda może zostać zaprezentowany (MWC 2016?).

Będzie więcej alternatyw dla Lumii?

Jeżeli informacje Evana okażą się prawdziwe, a zazwyczaj takie przecież są, to użytkownicy dostaną kolejną alternatywę dla Lumii, za którą stoi firma związana głównie z rynkiem PC. Niedawno swój sprzęt z Windowsem 10 Mobile zapowiedziało VAIO, a niebawem konkurenta Lumiii 950 XL może wprowadzić HP.

Czyżby Microsoft w partnerach z rynku PC upatrywał szansę na zwiększenie różnorodności urządzeń z mobilnymi okienkami? Pomysł może i jest niezły, ale ciężko uwierzyć w to, że HP uda się przekonać użytkowników do Windowsa 10 Mobile, skoro od dobrych kilku lat nie udaje się to gigantowi z Redmond.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)