ARM Cortex-A32 to nowe rdzenie dla zegarków i najtańszych smartfonów

ARM Cortex-A32 to nowe rdzenie dla zegarków i najtańszych smartfonów

ARM Cortex-A32
ARM Cortex-A32
Źródło zdjęć: © arm via androidauthority
Mateusz Żołyniak
29.02.2016 16:14, aktualizacja: 29.02.2016 17:14

ARM Holdings bardzo poważnie myśli o inteligentnych urządzeniach noszonych i sprzęcie wpisującym się w ideę Internetu Rzeczy. Najlepiej świadczy o tym nowe rozwiązanie brytyjskiej firmy - Cortex-A32.

Najmniejszy i najbardziej energooszczędny

Firma z Cambridge doszła do wniosku, że bazujące na architekturze ARMv7-A procesory Cortex-A5 i Cortex-A7 wystarczająco się już zestrzały i nie nadają się najlepiej na potrzeby nowych urządzeń noszonych. Ich miejsce w ofercie ARM Holdings wkrótce mają zająć rdzenie Cortex-A32. To najmniejsze i najbardziej energooszczędne jednostki CPU firmy. Czym jeszcze się charakteryzują?

Schemat czterordzeniowego układu z ARM Cortex-A32
Schemat czterordzeniowego układu z ARM Cortex-A32© arm

Seria Cortex-A32 to 32-bitowe rdzenie zbudowane na nowszej architekturze ARMv8-A. Mają one pobierać o 25% mniej energii niż Cortexy-A7, a przy tym oferować nieco wyższą wydajność. ARM Holdings chwali się, że najmniejsza z możliwych konfiguracji zajmuje powierzchnię jedynie 0,25 mm2, a pobór energii wynosi tylko 4 mV przy taktowaniu wynoszącym 100 MHz (w przypadku procesu litograficznego 28 nm). Układy wykorzystujące Cortexy-A32 będą dostępne w konfiguracjach z jednym, dwoma lub czterema rdzeniami.

Wydajność i energooszczędność rdzeni Cortex-A32
Wydajność i energooszczędność rdzeni Cortex-A32© arm via androidauthority

Nowe rozwiązanie wspiera również technologię ARM TrustZone. Umożliwia ona szyfrowanie danych z wykorzystaniem kryptograficznych środków ochrony (na poziomie zabezpieczeń bankowych). Do tej pory były one dostępne tylko w droższych smartfonach, ale teraz mają trafić także do tańszych urządzeń.

Idealne rozwiązanie nie tylko dla zegarków

Roadmapa rozwiązań ARM
Roadmapa rozwiązań ARM© arm

Cortexy-A32 w portfolio ARM będą zajmować najniższe miejsce wśród układów z serii A. Dzięki małym rozmiarom i niskiemu zapotrzebowaniu na energię mają jednak idealnie pasować do urządzeń noszonych, szczególnie inteligentnych zegarków, które działają na Androidzie Wear czy Tizenie.

ARM Holdings zapowiada do tego, że rdzenie Cortex-A32 mogą znaleźć szerokie zastosowanie w segmencie najtańszych smartfonów oraz urządzeń, które przygotowywane są w ramach idei Internetu Rzeczy. Dotyczy to głównie rozwiązań, które będą oparte na systemie Google'a lub różnych dystrybucjach Linuxa (np. Ubuntu Canonicala).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)