Przyszłe smartfony Samsunga będziemy mogli składać w pół? Coraz więcej na to wskazuje

Samsung cały czas pracuje nad technologiami, które mogą zrewolucjonizować rynek urządzeń mobilnych. Jednym z takich rozwiązań są - rozwijane w ramach "Project Valley" - składane smartfony, które wykorzystują giętkie OLED-owe ekrany .

Koncept składanego telefonu Samsunga
Koncept składanego telefonu Samsunga
Źródło zdjęć: © droidlife
Mateusz Żołyniak

24.03.2016 | aktual.: 24.03.2016 16:04

Telefon, który można będzie złożyć w pół

Samsung wprowadził już na rynek kilka smartfonów, które zostały wyposażone w elastyczne AMOLED-y. Galaxy Round, Galaxy Note Edge czy modele Galaxy S6/S7 edge to jednak jeszcze nic. Południowokoreański gigant - w ramach inicjatywy "Project Valley" - już od jakiegoś czasu pracuje nad bardziej kreatywnym wykorzystaniem giętkich paneli. Firma ma już nawet kilka rozwiązań, które chce w najbliższym czasie opatentować.

Na jedno z nich natrafił holenderski serwis GalaxyClub. Czego ono dotyczy? Rzućcie najpierw okiem na poniższe szkice, które są częścią wniosków patentowanych Samsunga.

Patenty, które mają obrazować budowę składanych/zginanych telefonów Samsunga
Patenty, które mają obrazować budowę składanych/zginanych telefonów Samsunga© galaxyclub.nl

Wyraźnie widać na nich, że jedną z dróg jaką może obrać firma jest stworzenie smartfona o sztywnej obudowie, którą można będzie w dowolnym momencie złożyć w pół. Umożliwić ma to wygięty ekran, do którego środkowego fragmentu nie będą umocowane żadnego podzespoły, oraz system rozkładania, który złożony będzie z miniaturowych kół zębatych i bloczków.

To coś więcej niż powrót do idei popularnych niegdyś klapek

Schemat konstrukcji smartfona, który przedstawiają wnioski patentowe Samsunga, prezentuje się dość interesująco. Przedstawia bowiem wizję smartfona, który nie traci nic na funkcjonalności, a będzie zajmował o wiele mniej miejsca i miał ekran mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Może okazać się to szalenie przydatne w przypadku telefonów z naprawdę sporymi ekranami, a nawet tabletów.

Koncept składanego telefonu Samsunga
Koncept składanego telefonu Samsunga

Na tym jednak nie koniec. Wykorzystanie systemu blokowania zgięcia może mieć też kilka innych zalet. Umożliwi to m.in.:

  • zmianę kształtu telefonów podczas prowadzenia rozmów, dzięki czemu mikrofon znajdzie się bliżej ust;
  • uniesienie fragmentu ekranu z powiadomieniami, gdy sprzęt znajduje się na biurku;
  • dopasowanie nachylenia ekranu podczas tworzenia wiadomości.

Rozwiązanie Samsunga w przyszłości może zaowocować nawet smartfonami, w których wnętrzu ukryte będą dodatkowe, sporo większe ekrany - hybrydy tabletów i smartfonów. Naprawdę nie mam więc nic przeciwko temu, aby w najbliższych lata na rynku pojawiły się urządzenia przypominające te z wniosku patentowego koreańskiego giganta.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)