iOS 10 oficjalnie. Co nowego i które urządzenia otrzymają aktualizację?
Apple zaprezentowało dziś najnowsze wersje swoich systemów operacyjnych. Nowości to m.in. watchOS 3 oraz macOS Sierra, ale nas oczywiście najbardziej interesuje iOS 10.
Aktualizacja: udostępnianie iOS-u 10 użytkownikom iPhone'ów, iPadów i iPodów touch ruszyło 13 września o godzinie 19:00 czasu polskiego.
Na początku Tim Cook rzucił garstką liczb dotyczących App Store'a:
- 2 miliony dostępnych aplikacji;
- 130 miliardów pobrań;
- 50 miliardów dolarów wypłaconych deweloperom.
Co nowego w samym systemie?
Odświeżony interfejs
Zacznijmy od ekranu blokady. Ten wyświetla się automatycznie, gdy użytkownik podnosi telefon; nie trzeba przyciskać żadnych klawiszy. Widać Apple wziął sobie do serca "skargi" użytkownik na zbyt szybki skaner TouchID w iPhone'ach 6s, przez który niemal niemożliwe było wciśnięcie przycisku home w celu przejścia do ekranu blokady.
Powiadomienia na lockscreenie zawierają teraz także znacznie więcej informacji. Dzięki 3D Touch można od razu wejść z nimi w interakcję i np. odpisać na wiadomość bezpośrednio z ekranu blokady.
Ekran blokady daje teraz także bezpośredni dostęp do widgetów oraz aparatu. Wystarczy przeciągnąć palec kolejno od lewej lub prawej krawędzi wyświetlacza.
Widgety zawitały także na pulpit główny. Tak jakby, bo tu też do akcji wkracza 3D Touch; powiązany z apką widget wyskakuje po przyciśnięciu jej ikony.
Otwarta Siri
Wirtualny asystent Apple'a właśnie stał się otwarty; deweloperzy mogą zaimplementować go we własnych aplikacjach.
Pozwoli to m.in. na głosowe wysyłanie wiadomości przez zewnętrzne komunikatory. Z nowości związanych z Siri i tak większość polskich użytkowników niestety nie skorzysta.
Inteligentniejsza klawiatura QuickType
Klawiatura przewidująca kolejne słowa zawitała do iOS-u rok temu. Teraz została uzbrojona w silnik napędzający Siri, dzięki czemu rozumie kontekst.
Gdy ktoś poprosi cię o maila, klawiatura w podpowiedziach wyświetli adres. Gdy ktoś zapyta, gdzie jesteś, klawiatura pozwoli udostępnić lokalizację jednym tapnięciem. Podpowiedzi mają bazować m.in. na wydarzeniach w kalendarzy, lokalizację czy informacje kontaktowe. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że będzie to działać po polsku.
Nowe funkcje w Zdjęciach
Od teraz zrobione fotki nakładane bedą na wirtualną mapę, aby użytkownik mógł łatwo odnaleźć zdjęcia z interesującego go miejsca.
Apple zaimplementował również algorytm rozpoznający twarze, obiekty i scenerie. Dzięki temu zdjęcia są automatycznie grupowane według lokacji, osób, dat oraz tematów. Innymi słowy - gigant z Cupertino pozazdrościł możliwości Zdjęciom Google.
Lepsze Mapy
Osławione Mapy Apple'a doczekały się nowego interfejsu oraz stały się bardziej inteligentne.
Aplikacja wie przykładowo, o której godzinie zazwyczaj wychodzisz do pracy, dzięki czemu może wyświetlać informacje o korkach, gdy ich potrzebujesz. Sugestie wyświetlane są także w oparciu o wydarzenia z kalendarza.
Podobnie jak Siry, Mapy właśnie stały się otwarte, dzięki czemu deweloperzy mogą implementować je we własnych apkach.
Apple Music
Apple pochwalił się, że ma już 15 milionów płacących subskrybentów. Mnie nie ma na liście m.in. przez fatalny i nieintuicyjny interfejs.
Najwidoczniej nie byłem w swoim podejściu odosobniony, bo firma zapowiedziała właśnie całkowite przebudowanie interfejsu, który ma być znacznie przyjemniejszy w obsłudze. Trzymam za słowo.
Apple News
Niedostępny w Polsce agregator newsów także doczekał się odświeżonego interfejsu oraz nowych funkcji takich jak możliwość subskrybowania ulubionych źródeł oraz informowanie o ważnych wydarzeniach.
Wygodniejsza obsługa inteligentnego domu
W iOS-ie 10 pojawiła się aplikacja Home, która pozwala na zarządzenia wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi z HomeKit.
Wszystkimi urządzeniami zarządzać można także przez Control Center.
Możliwe jest także definiowanie całych scenariuszy użycia. Co więcej, dzięki integracji z Siri komenda "dobranoc" może np. wyłączyć telewizor, zgasić światło oraz zasłonić okna.
Twórcy kompatybilnych akcesoriów otrzymali dostęp do powiadomień. Gdy ktoś pojawi się przed drzwiami do twojego domu, zawieszona na nich kamerka może wysłać podgląd bezpośrednio na ekran blokady.
iPhone będzie lepszym telefonem
iOS 10 potrafi transkrybować wiadomości z poczty głosowej, dzięki czemu nie trzeba ich odsłuchiwać. Można je przeczytać.
Apple zdecydował się ponadto umożliwić deweloperom integrację swoich aplikacji z systemowym dialerem. Dotyczy to nie tylko komunikatorów VoIP, ale i przykładowo aplikacji identyfikujących numery.
Messages skrojone pod nastolatków
Z praktycznych funkcji warto wspomnieć o:
- łatwym dostępie do aparatu i zdjęć bezpośrednio z komunikatora;
- podglądzie linków i filmów w oknie rozmowy;
- obsłudze miniaplikacji mających dostęp m.in. do kamery.
Poza tym pojawiła się tona cukierkowych wodotrysków. Aplikacja pozwala:
[*]zmienić wielkość dymka z wysyłaną wiadomością;
[*]za pomocą pojedynczych kliknięć zmienić wybrane wyrazy w emoji;
[*]wysłać wiadomość razem z animacją dymka, która wyświetli się na ekranie odbiorcy;
[*]wysłać "ukrytą" wiadomość; jej odczytanie wymaga przesunięcia palca po dymku;
[*]wysłać odręcznie napisaną wiadomość.
Innymi słowy, komunikator Messages wygląda teraz jak Facebook Messenger na sterydach.
Lista urządzeń, które załapią się na aktualizację jest imponująca
Apple zapowiada, że iOS 10 trafi na nastepujące urządzenia:
- iPhone 5;
- iPhone 5c;
- iPhone 5s;
- iPhone 6;
- iPhone 6 Plus;
- iPhone 6s;
- iPhone 6s Plus;
- iPhone SE;
- iPad 4;
- iPad Air;
- iPad Air 2;
- iPad mini 2;
- iPad mini 3;
- iPad Pro (obie wersje);
- iPod touch 6.
Jest nieźle, ale szkoda, że z niewielu funkcji skorzystają Polacy
Apple wymieniło na scenie 10 nowości iOS-u. Trzy z nich - QuickType, Siri oraz News - nie dotyczą polskiego języka w ogóle. Również Mapy są w naszym kraju niespecjalnie użyteczne.
Cieszy jednak większa otwartość systemu. Deweloperzy będą mogli grzebać w wielu systemowych aplikacjach, dzięki czemu możliwości i wygoda obsługi iPhone'ów oraz iPadów z pewnością niesamowicie wzrośnie.