Czym jest chmura internetowa i jak działa?

Czym jest chmura internetowa i jak działa?

Czym jest chmura internetowa i jak działa?
Marek Pruski
15.07.2016 18:23, aktualizacja: 26.02.2020 15:31

Jedną z rewolucji, która pojawiła się w świecie techniki jest właśnie chmura internetowa. Czym jest i jak działa?

Co to jest chmura internetowa?

Chmura internetowa to rodzaj usługi, który polega na przechowywaniu danych na serwerze usługodawcy. Pozwala ona klientowi na stały dostęp do jego zawartości. Dane te to najczęściej multimedia, zdjęcia filmy, ale także oprogramowanie, wirtualny sprzęt i bazy danych.

Innymi słowy chmura to taki wirtualny dysk przenośny. Możemy na niego wrzucić zdjęcia i filmy, ale nie musimy się martwić, że upadnie nam na ziemię, zepsuje się czy zapomnimy go zabrać z domu. Chmura daje nam dostęp do danych z każdego miejsca na ziemi, gdzie dociera Internet.

Usługodawcy tacy jak Google, Microsoft czy Dropbox pozwalają przesyłać do chmury dokumenty, zdjęcia filmy. Takie przechowywanie danych generuje jednak koszty – dokumenty muszą być zabezpieczone, a fizycznie też trzeba je gdzieś przechowywać i zapewnić im płynność transferu. Dlatego część usług jest płatna.

Dużym plusem chmury jest synchronizacja plików na wszystkich urządzeniach
Dużym plusem chmury jest synchronizacja plików na wszystkich urządzeniach

Chmura internetowa - oferty

Choć pakiety od kilkunastu czy kilkudziesięciu gigabajtów pojemności w górę są już tylko płatne, to zainteresowanie się mniejszymi pakietami jest grą wartą świeczki. Dostawców dysków internetowych jest co najmniej kilku, a ich oferta jest zróżnicowana i wypada całkiem nieźle. Tutaj w czołówce jest np. Google z usługą, która daje nielimitowane miejsce na zdjęcia i filmy do kolejno 16 Mpx i rozdzielczości FullHD.

Kolejnym potentatem cloud computingu jest Microsoft. Jego usługa OneDrive daje pełną synchronizację z pakietem Office, jednak ostatnio trochę podupadła na ilości oferowanego darmowego miejsca. 5 GB to trochę mało, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w Google można dostać za darmo aż 15 GB.

Inne takie usługi to m.in. Dropbox, iCloud, Box czy SugarSync. Oprócz ceny za gigabajt, warto zwrócić uwagę na możliwość przywracania usuniętych plików, zabezpieczenia, oraz prędkość działania chmury.

Stosowanie chmur, znacznie ułatwia też pracę w grupie
Stosowanie chmur, znacznie ułatwia też pracę w grupie

Chmura internetowa - zalety

  • Dostępność z każdego miejsca na ziemi
  • Fizyczne bezpieczeństwo danych
  • Łatwiejsze dzielenie się plikami z innymi

Wady

  • Pakiety na mniejsze pojemności wciąż są za drogie
  • Gorsza wydajność przy słabym transferze danych
  • Możliwość wykradnięcia danych (nieufność względem dostawcy usługi)
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)