Namiastkę 3D Touch na Androidzie możesz mieć już teraz. Wystarczy jedna aplikacja

Podoba Ci się technologia 3D Touch znana ze smartfonów Apple'a? W podobną funkcję możesz uzbroić swojego smartfona już teraz.

Namiastkę 3D Touch na Androidzie możesz mieć już teraz. Wystarczy jedna aplikacja
Miron Nurski

Kilka tygodni temu pisałem Wam o funkcji Launcher Shortcuts, którą przygotowuje Google. Pozwala ona "zaszyć" menu kontekstowe ze skrótami odpowiedzialnymi za wykonywanie różnych działań w ikonie aplikacji. Mniej więcej tak jak działa to w iPhone'ach.

Prawdopodobnie funkcja oficjalnie zadebiutuje wraz z Androidem 7.1 i nowymi smartfonami z linii Google Pixel, których premiera ma się odbyć 4 października. Menu kontekstowe znajduje się w kodzie wybranych aplikacji już teraz, co postanowił wykorzystać mój ulubiony twórca apek na Androida - Chris Lacy.

Obsługa Launcher Shortcuts została zaimplementowana w nowym Action Launcherze

Aby z niej korzystać, nie jest potrzebny ekran wykrywający siłę nacisku. Wystarczy przesunąć palec po ikonie w górę i bez odrywania go od ekranu wybrać stosowną pozycję z rozwiniętego menu.

Rozwiązanie proste, wygodne i przyspieszające wykonywanie poszczególnych działań.

Jak sprawdzić, które aplikacje wspierają Launcher Shortcuts?

Na pulpicie ikony takich aplikacji oznaczone są niewielkim trójkątem w dolnym prawym rogu.

Obraz

Wszystkie kompatybilne apki znajdziecie w ustawieniach Action Launchera. Wystarczy kliknąć pozycję "Quckcuts" w zakładce "Folders, Quickcuts & Shutters". Na razie wspieranych jest głównie kilka apek Google'a, ale deweloperzy mogą stosunkowo łatwo zaimplementować tę funkcję w swoich aplikacjach.

Poniżej przykładowe działania przypisane do różnych aplikacji:

  • Google - Zapytanie, Wyszukiwanie głosowe;
  • Filmy Play - Moje filmy, Moje programy TV, Moja lista życzeń;
  • Dysk - Szukaj;
  • Gmail - Utwórz wiadomość;
  • Książki Play - Sklep, Moja biblioteka;
  • Twitter - Nowy tweet, Wiadomości;
  • YouTube - Subskrypcje, Do obejrzenia.

Fajnie, że Google opracował jeden wspólny standard i że nie narzuca żadnych wymogów hardware'owych. Gdyby jednak producenci smartfonów zdecydowali się wpakować do swoich urządzeń ekrany wykrywające siłę nacisku, mają gotowe rozwiązanie. Ciekaw jestem, czy nadchodzące Pixele będą miały takie wyświetlacze.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)