Na czym polega naprawa ekranu przez jego refabrykację?

Na czym polega naprawa ekranu przez jego refabrykację?

Rozbity ekran w iPhonie (Pexels)
Rozbity ekran w iPhonie (Pexels)
Mateusz Żołyniak
05.12.2016 20:20, aktualizacja: 05.12.2016 21:31

Uszkodzony ekran w smartfonie czy tablecie nie zawsze musi być wymieniany na nowy. Serwis może naprawić go również metodą refabrykacji. Co kryje się pod tą nazwą? Jak przebiega proces takiej naprawy?

W smartfonach montowane są coraz czulsze ekrany wyświetlające obraz coraz lepszej jakości, ale zdecydowana większość stosowanych ekranów wciąż ma jeden i ten sam problem - nie są zbyt wytrzymałe. Oczywiście, są wyjątki jak Lenovo Moto Z Force czy UMi Diamond, ale zazwyczaj wystarczy upadek z niedużej wysokości, aby wyświetlacz popękał czy nawet stłukł się.

Nie jest to problemem, gdy sprzęt objęty jest odpowiednim ubezpieczeniem, ale w innym wypadku wiąże się z drogą naprawą. Koszt najczęściej wybieranej metody, czyli wymiany panelu na nowy, może być równowartością nawet 1/3 ceny nowego urządzenia. Znacznie tańszą opcją jest refabrykacja.

Co to jest refabrykacja ekranu?

Pod nazwą tą kryje się wymiana szkła ochronnego na oryginalnym panelu, z którym najczęściej zespolona jest warstwa dotykowa. Serwis nie musi wymieniać kompletnego modułu wyświetlacza - rozkłada ekran na warstwy i wymienia tylko zewnętrzną, która uległa stłuczeniu. Jak przebiega taki proces?

Odpowiedź na to pytanie przygotował GoRepair. Jest to pogwarancyjny serwis, który zajmuje się głównie naprawą smartfonów, tabletów i laptopów popularnych marek, a na usługę daje 12-miesięczną gwarancję.

Jak rozdzielić warstwy ekranu?

Proces refabrykacji złożony jest kilku etapów. Jego podstawą jest rozwarstwienie panelu, czyli oddzielenie warstwy dotykowej (szkło ochronne i digitizer) od właściwego wyświetlacza (musi działać, aby można było zastosować tę metodę). Odbywa się to na dwa sposoby:

  • płaskie ekrany - mechanicznie z wykorzystaniem molibdenowego drutu o odpowiednio dobranej grubości;
  • ekrany zakrzywione - separator kriogeniczny, czyli zamrażanie w precyzyjnie kontrolowanej temperaturze i wykruszanie warstwy kleju.

Jak przeprowadza się naprawdę panelu?

Po rozdzieleniu warstw proces refabrykacji przebiega następująco:

  • usunięcie za pomocą rozpuszczalnika pozostałości pękniętego szkła oraz specjalnego kleju OCA (Optical Crystal Adhesive) lub LOCA (Liquid Optical Crystal Adhesive), który łączy poszczególne elementy;
  • odklejenie polaryzatora wyświetlacza za pomocą tzw. gilotyny, która podgrzewana jest do odpowiedniej temperatury;
  • czyszczenie ekranu zmywaczem, przystosowanym do danego rodzaju kleju;
  • umieszczenie modułu w komorze laminarnej w strefie bezpyłowej, w której jest ponownie czyszczony (sterylne środowisko) przy pomocy odpowiedniego alkoholu;
  • nałożenie nowego polaryzatora z warstwą kleju OCA oraz szybki ochronnej;
  • umieszczenie modułu w autoklawie, czyli komorze, w której wszystkie elementy są ze sobą trwale łączone przy odpowiedniej temperaturze i przy odpowiednim ciśnieniu.

Tak przeprowadzony proces refabrykacji ma zapewnić brak bąbelków powietrza czy niedoskonałości, które mogłyby powstać pomiędzy warstwami ekranu. Serwis następnie zabiera się za testy ekranu, szczególnie digitizera. Przeprowadzane są za pomocą licencjonowanych aplikacji lub programów testowych, które dostępne są w menu serwisowym.

Refabrykacja to idealna rozwiązanie?

Metoda refabrykacji jest tańsza niż wymiana całego modułu wyświetlacza. GoRepair podaje, że cena może być nawet o 50 proc. niższa, co jest szczególnie ważne, gdy chodzi o starsze urządzenie. Zaletą tej opcji jest również to, że wyświetlacz pozostaje ten sam - przy wymianie użytkownicy zdani są zazwyczaj na zamienniki, które mogą różnić się jakością wyświetlanego obrazu.

Może wydawać się więc, że metoda refabrykacji będzie lepszym rozwiązaniem. Ma ona jednak swoje ograniczenia. Możliwe jest bowiem naprawienie w ten sposób tylko modułów ze sprawnym ekranem. Proces do tego musi być przeprowadzony przez doświadczonego pracownika serwisu - w innym wypadku może dojść do błędnego przeprowadzenia procedury, a nawet trwałego uszkodzenia ekranu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)