Nowa matryca Sony: super spowolnienie, czyli smartfony będą wkrótce nagrywać 1000 kl./s!

Sony zapowiedziało pierwszy na rynku sensor CMOS dla smartfonów z wbudowaną pamięcią DRAM. Rozwiązanie to zapowiada się bardzo obiecująco. Oto, co musicie wiedzieć o nowej matrycy, która w tym roku może trafić do pierwszych smartfonów.

Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ

Sony prezentuje trójwarstwową matrycę

Sony na odbywającej się w San Francisco konferencji ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) zaprezentowało nowy sensor, który przygotowany jest z myślą o urządzeniach mobilnych. Jest to pierwsze na rynku trójwarstwowe rozwiązanie CMOS BSI z wbudowaną pamięcią DRAM.

Budowa nowego, trójwarstwowego sensora Sony

Japończycy zdecydowali się na umieszczenie warstwy z RAM-em (o pojemności 125 MB) między dwoma elementami tradycyjnie spotykanymi w matrycach tego typu — światłoczułymi elementami (wykorzystana jest iluminacja tylna) oraz obwodami elektrycznymi. Co umożliwia to rozwiązanie?

Schemat przedstawiający różnice w budowie tradycyjnego sensora CMOS i nowego trójwarstwowego sensora Sony z wbudowaną pamięcią RAM

Sony pochwaliło się, że nowy sensor wolny jest od ograniczeń tradycyjnych matryc i jest w stanie o wiele szybciej odczytywać zawartość pikseli. Możliwe jest to dzięki temu, że sygnał błyskawicznie rejestrowany z pikseli magazynowany jest najpierw w dedykowanej pamięci operacyjnej, a dopiero później z mniejszą prędkością przekazywany do układu odpowiadającego za przetwarzanie obrazu.

Wykorzystanie szybkiej energooszczędnej pamięci RAM ma umożliwić odczytanie obrazu złożonego z 19,3 mln pikseli w czasie zaledwie 1/120 sekundy, czyli czterokrotnie szybciej niż w przypadku często wykorzystywanej w smartfonach matrycy Sony IMX318 (1/30 sekundy).

Porównanie obrazu odczytanego z czasie 1/30 sekundy z sensora Sony IMX318 (z lewej) i w czasie 1/120 sekundy z nowej matrycy Sony z pamięcią DRAM (z prawej)

W praktyce przełoży się to na niwelację zniekształceń obrazu, które mogą powstać w przypadku tradycyjnej matrycy, gdy w kadrze znajduje się bardzo szybko poruszający się obiekt. Różnice w jakości rejestrowanego obrazu dobrze pokazują powyższe zdjęcia; zwróćcie uwagę na kształt pociągu. Na tym jednak nie koniec.

Zobacz również: Appshaker 2 #45 - Infinity Merge, Timbre, Lil Big Invasion i inne

Nagrania slow motion przy 1000 kl./s!

Najciekawszą zaletą nowego rozwiązania Sony jest możliwość korzystania z trybu spowolnienia obrazu, jaki nie był dostępny jeszcze w smartfonach. Błyskawiczne odczytywanie zawartości pikseli przekłada się na nagrywanie wideo w FullHD z szybkością nawet do 1000 kl./s. Co to dokładnie oznacza?

Wideo w spowolnieniu (slow motion) to takie nagranie, w którym sekunda zarejestrowanego materiału wyświetlana jest w czasie kilku, kilkunastu, a nawet kilkadziesięciu sekund. Smartfony standardowo nagrywają z szybkością 30 kl./s, a popularne tryby spowolnień zakładają nagrywanie 120 kl./s lub 240 kl./s.

Dostępne obecnie tryby umożliwiają więc cztero- lub ośmiokrotne spowolnienie obrazu — sekundowy fragment może być przekształcony w 4- lub 8-sekundowe płynne wideo. Nowy sensor Sony podnosi tę poprzeczkę znacznie wyżej.

Możliwości, jakie daje matryca z pamięcią RAM, dobrze ukazuje przygotowane przez producenta wideo, które znajdziecie poniżej. Japończycy przedstawiają na nim tryb Super Slow Motion — nagranie wykonane przy 960 kl./s odtwarzane jest z szybkością 15 kl./s, co umożliwia jego 64-krotne spowolnienie. Oznacza to, że materiał nagrany w ciągu sekundy, można rozbić na 64 sekundy wideo.

Nie można przy tym zapomnieć o innych ważnych czynnikach:

  • trójwarstwowy sensor z RAM-em umożliwia nagrywanie przy 1000 kl./s w jakości FullHD - większość smartfonów w tej rozdzielczości jest w stanie nagrywać tylko przy 120 kl./s, a osiągniecie 240 kl./s możliwe jest po zejściu do rozdzielczości HD;
  • sensor umożliwia bez problemu jednoczesne rejestrowanie standardowego materiału (4K przy 60 kl./s, FullHD i HD do 240 kl./s) i dodatkowego w Super Slow Motion — możliwe będzie ich bezproblemowe łączenie;
  • rozwiązanie Sony nie wymaga nowego ISP (procesor obrazu) czy dodatkowego układu wspomagającego — z jej obsługą poradzą sobie dostępne obecnie rozwiązania (jedynie do nagrywanie w 4K potrzebny będzie wydajny ISP z topowych układów);
  • wielkość sensora to ½,3 cala (piksele wielkości 1,22 mikrona), a maksymalne rozdzielczości zdjęć to 19,3 Mpix (format 4:3) lub 17,1 Mpix (format 16:9).

Kapitalna sprawa dla osób często nagrywających smartfonami

Co roku przybywa nie tylko użytkowników, którym smartfony zastępują aparaty cyfrowe, ale i osób wykorzystujących na co dzień telefony do nagrywanie wideo. Wkrótce otworzą się przed nimi zupełnie nowe możliwości — dzięki sensorowi Sony z pamięcią RAM urządzenia mobilne będą lepiej nagrywać dynamiczne ujęcia i szybko poruszające się obiekty.

Kto wie, być może da się nawet wykorzystać smartfon do nagrywanie różnych wyścigów czy sportów ekstremalnych. O tym być może przekonamy się po premierze następcy Xperii XZ (IFA 2017?), który jest oczywistym kandydatem na pierwszy smartfon z trójwarstwowym sensorem Sony z pamięcią RAM.

Pamiętajmy jednak, że Sony jest największym dostawcą matryc do smartfonów na świecie, które wykorzystywane są w wielu urządzeniach konkurencji. Na brak telefonów z nową matrycą nie powinnyśmy zatem narzekać.

Źródło: Sony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Xiaomi Redmi 4X wkrótce w Polsce. To telefon, którego Xiaomi... nigdy nie zaprezentowało Starbucks z własnym wirtualnym asystentem. Kawę zamówisz rozmawiając z maszyną Nowa Sony Xperia z ekranem 4K? Teraz ma to więcej sensu LG G6 bez Snapdragona 835? Koreańczycy mają wykorzystać starszy układ Inteligentna szczotka do włosów? Nokio, robisz to źle! Bixby będzie jedną z najważniejszych nowości w Galaxy S8 LG G6 nie będzie wybuchał. Koreańczycy o to zadbali LG zapowiada bardzo nietypowy ekran. Trafi do LG G6? OLED w nowym iPhonie niemal pewny. Sharp się zbroi Nie tylko Asus ZenFone AR. Kolejne smartfony z 8 GB RAM-u już wkrótce Czym smartfony Nokia mogą wyróżniać się na tle konkurencji? Oto jedna z możliwości Snapdragon 835 oficjalnie. Wszystko, co musicie wiedzieć o układzie, który będzie napędzał tegoroczne flagowce Synaptics prezentuje hybrydowe zabezpieczenie biometryczne Samsung ma już pomysł na wykorzystanie podwójnego aparatu Snapdragon 835 - konkrety na temat topowego układu Qualcomma Samsung Exynos 8895 - co wiemy o układzie, który będzie napędzał Galaxy S8? Huawei P10 może mieć zagięty ekran. W ogólnie mnie to nie dziwi Galileo - wszystko o europejskim systemie nawigacji satelitarnej Android Things oficjalnie. Czym jest i gdzie będzie można znaleźć "nowy" system operacyjny Google'a? Bluetooth 5 finalnie opracowany. Co trzeba o nim wiedzieć? Snapdragon 835 będzie miał osiem rdzeni i wydajne Adreno 540. To już niemal pewne Na czym polega naprawa ekranu przez jego refabrykację? MediaTek Helio X23 i X27 oficjalnie. 10-rdzeniowe układy dla smartfonów z podwójnymi aparatami Huawei prezentuje nową baterię litowo-jonową wspomaganą grafenem!

Popularne w tym tygodniu:

Na jakim układzie będą działać przyszłoroczne flagowce? Znamy już odpowiedź Windows 10 na układach ARM. Nie, nie zainstalujecie go na swoich smartfonach Huawei ma ambitne plany. Co gigant przygotował na drugą połowę roku?