Nie daj się nabrać - nowa "fala oszustw" to ściema

Wystarczy jedno wypowiedziane przez telefon słowo, by narazić się na kosmiczne opłaty - straszy Radio Gdańsk. Czy jest się czego bać? Nie. "Fala nietypowych oszustw" nie istnieje, bo istnieć nie może.

Oszustwo przez telefon

Oszustwo przez telefon (daisy-daisy / depositphotos.com)

Oszustwo, o którym donosi Radio Gdańsk, miałoby wyglądać tak:

  • Podający się za telemarketera oszust dzwoni do swojej ofiary i pyta, czy dobrze go słychać.
  • Nieświadoma zagrożenia ofiara odpowiada: "tak".
  • Oszust, który nagrał rozmowę, montuje nagranie w taki sposób, by wynikało z niego, że ofiara zgodziła się np. opłacić drogą wycieczkę.
  • Profit.

Przyznacie chyba, że brzmi groźnie. Ale spokojnie. "Jest sposób" - pociesza Radio Gdańsk, które sugeruje, by odpowiadając na zadane przez telefon pytania unikać słowa "tak". Genialne, nieprawdaż?

Ja mam inną radę: używaj słowa "tak" tyle razy, ile tylko masz ochotę

Wyobrażacie sobie, co by było, gdyby umowę dało się zawrzeć w taki sposób? Nie wspominam już nawet o oszustwach. Wystarczyłoby lekkie zakłócenie na linii i zamiast iPhone'a kupiłbyś myphone'a.

W myśl ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, podczas zawierania umowy konieczne jest utrwalenie oświadczenia konsumenta na nośniku trwałym (np. papier lub e-mail).

Przedsiębiorca jest obowiązany do przekazania konsumentowi informacji, o których mowa w ust. 1, utrwalonych na papierze lub innym trwałym nośniku dostępnym dla konsumenta, przed zawarciem umowy, a gdy umowa jest na życzenie konsumenta zawierana z zastosowaniem środka porozumiewania się na odległość, który na to nie pozwala – niezwłocznie po jej zawarciu.

Art. 39 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta

Absolutnie nie ma możliwości, by ktoś wbrew twojej woli wcisnął ci przez telefon drogą wycieczkę tylko dlatego, że powiedziałeś przez telefon "tak".

Co ciekawe, Radio Gdańsk twierdzi, że "fala nietypowych oszustw została odkryta w Stanach Zjednoczonych" nie podając przy tym żadnego źródła. Pogooglałem trochę i okazało się, że do takich incydentów dochodzi rzekomo nie w USA, lecz Kanadzie, o czym donosił przed kilkoma dniami Global News. Rzekomo, bo informacja ta została zanegowana przez wypowiadającego się w komentarzach prawnika.

Zobacz również: Jak dużo wiedzą o tobie twórcy mobilnych aplikacji?

Innymi słowy — koniec afery, można się rozejść.

Źródło: Radio Gdańsk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung Galaxy S8: wizualizacje na zdjęciach i wideo Włoski ksiądz pobłogosławił smartfony wiernych Wpadka Google'a podczas Super Bowl 2017. Reklamowane urządzenia zwariowały Donald Trump dziękuje Samsungowi za decyzję, która... jeszcze nie zapadła LG G6 na kolejnym zdjęciu. W końcu o jego wyglądzie wiadomo niemal wszystko Co ma wspólnego smartfon z medalem olimpijskim? Więcej niż myślisz OnePlusy oszukują w popularnych benchmarkach. Spodziewałem się po nich więcej Galaxy S8 może być gwiazdą targów MWC 2017, choć wcale się tam nie pojawi. "Gwiezdne wojny" pokazują, że jest to możliwe LG G6 na zdjęciach. Będzie ładniejszy niż G5 Lego Life - słynny producent klocków otwiera własny serwis społecznościowy Bluboo Edge - najtańszy smartfon z zakrzywionym ekranem już w Polsce Zabili młodego delfina, bo chcieli zrobić fajne selfie iPhone 7 Plus miał być inny. Dlaczego Apple w ostatniej chwili zmienił projekt? Chcesz mieć łatwy do zapamiętania numer? Teraz masz dobrą okazję Huawei Service Truck w Warszawie. Już nie musisz jechać z telefonem do serwisu, to serwis przyjedzie do ciebie Samsung Galaxy S8 - zdjęcia i potężna porcja przecieków Smartfon Sony z ekranem 4K i Snapdragonem 835 już wkrótce. Japończycy na tym nie skończą Hugo Barra dołącza do Facebooka. Będzie miał ważne zadanie LG zaprzepaściło niesamowitą okazję. Gdy Samsung walczył z kryzysem, rodzimy rywal odnotował słabe wyniki sprzedaży smartfonów Huawei P9 doceniany przez użytkowników. Sprawdź dlaczego Mobility Trends 2016 wyłoni najlepsze produkty i usługi w branży technologicznej Huawei Mate 9 Porsche Design już w Polsce. Cena powala LG G6 na zdjęciu prasowym. Tak, będzie miał ekran 18:9 Hawkeye miał być przełomowy. Teraz ZTE przyznaje się do błędu

Popularne w tym tygodniu:

LG V30 będzie petardą. Lepszy aparat i technologia znana z Nintendo Switch zapowiedziane #wSkrócie: iPhone 7s na wideo i zdjęciach oraz Samsung Internet dla każdego Google Pixel 2: przecieki nie napawają mnie optymizmem #wSkrócie: Galaxy S8 Active oficjalnie, iPhone 8 na zdjęciach i Apple Watch Series 3 #wSkrócie: wyróżnienia EISA 2017-2018, Samsung Gear Fit 2 Pro i nowe ikony w iOS 11 Sony Xperia XZ1: wyciekają zdjęcia, specyfikacja i jedna tajemnicza nowość LG V30 - producent ujawnia kluczowe funkcje Samsung Galaxy Note 8 - podsumowanie plotek i przecieków #wSkrócie: Pixel 2 na wizualizacjach, atrapa iPhone'a 8 na wideo i Carmageddon: Crashers Huawei Mate 10 na zdjęciach, czyli internet znów dał się nabrać Nowe iPhone'y z bezprzewodowym ładowaniem? Mam nadzieję, że Apple wynajdzie je na nowo #wSkrócie: LG V30 Plus, zdjęcie i specyfikacja Moto X4 oraz OnePlus 5 w horrorze