Google i Huawei pozwani za... Nexusa 6P

Część mieszkających w Stanach Zjednoczonych użytkowników miała spore problemy z kupionymi nexusami 6P, co zaowocowało zbiorowym pozwem nie tylko przeciw gigantowi z Mountain View, ale i producentowi urządzenia, czyli Huaweiowi. Czego dokładnie dotyczy sprawa?

Powtarzające się problemy z "bootloopem"

Jakiś czas temu głośno zrobiło się o problemach Nexusa 5X z tzw. bootloopem, a więc zapętlającą się animacją startową. Smartfon restartuje się cały czas, nie mogąc załadować systemu, na co jedynym ratunkiem jest odcięcie zasilania. Na podobną przypadłość cierpi także drugi z Nexusów z 2015 roku.

Część użytkowników Nexusa 6P, którego dla Google'a stworzył Huawei, wskazała, że problemy z bootloopem pojawiały się niedługo po zakończeniu okresu objętego gwarancją, a firmy nie chciały naprawić ich egzemplarzy. Pojawiły się też głosy, że Google odmówił naprawy urządzeń nawet, gdy gwarancja wciąż obowiązywała.

Na tym jednak nie koniec. Spora grupa użytkowników, których sprzęt miał zostać wymieniony, skarży się na przebieg tego procesu. Klienci musieli czekać podobno po kilka tygodni na nowe egzemplarze, które okazały się modelami odnowionymi. Co gorsza, część z nich wciąż miała tę samą wadę.

Amerykański sposób rozwiązywania problemów

Wielkim zaskoczeniem nie powinno być więc to, że poszkodowani postanowili szukać sprawiedliwości i zadośćuczynienia na drodze prawnej. Zbiorowy pozew, który trafił do kalifornijskiego sądu federalnego, sugeruje, że Google i Huawei dopuścili się naruszenia licznych praw konsumenta, nie honorowały przyznanych gwarancji, oszukiwały klientów i bezpodstawnie wzbogacały na ich krzywdzie.

Warto dodać, że pozew nie odnosi się jedynie do problemów z bootloopem, ale i zbyt szybkiego wyładowywania się baterii (tzw. battery drain) w modelach Nexus 6P. Oskarżyciel żąda odszkodowania, którego wielkość ma zostać oszacowana podczas procesu, ale nie wiadomo póki co, kiedy dokładnie ma się on rozpocząć.

Huawei odmówił komentarza, a Google nie chce obecnie udzielać wypowiedzi. Ciężko określić więc, czy firmy spróbują załatwić sprawę polubownie.

To niejedyny taki przypadek

Problemy z zapętloną animacją startową dotyczyły głównie starszych smartfonów opartych na platformie Google'a (m.in. produktów Motoroli), ale ostatnio znowu robi się o nich głośno. Przynajmniej na rynku amerykańskim, gdzie ostatnio pojawiły się pozwy w tej sprawie skierowane przeciw LG.

Dotyczyły one nie tylko wspomnianego już w tekście Nexusa 5X, ale również innych flagowców koreańskiej firmy, które sprzedawane są w Stanach, w tym m.in. G4, G5, V10 czy V20. Użytkownicy, którzy dołączyli do zbiorowych pozwów, zazwyczaj wygrywali batalie z firmą, więc można spodziewać się, że i tym razem będzie podobnie.

Zobacz również: Świąteczny unboxing

Źródło: Ars Technica

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Galaxy S8 mini i LG G6 mini - czekam na was HTC U oficjalnie zapowiedziany Galaxy S8 - czy łatwo go naprawić? Spotify Premium dla studentów za grosze Huawei P10 Huaweiowi P10 nierówny. Chińczycy namieszali z podzespołami Snapchat ma szansę zrewolucjonizować branżę AR Dwie rzeczy, na które narzeka część użytkowników Galaxy S8 iPhone 8 - spora porcja przecieków miniRIG to akcesorium, dzięki któremu nagrasz smartfonem ładniejsze filmy HTC One X10 oficjalnie. Średniak z dużą baterią Sam zbudował iPhone'a z części, które kupił w Chinach iPhone 8 - tak będzie wyglądał? Pierwsza wiarygodna wizualizacja Dlaczego szwedzka aplikacja rozwijana jest w Polsce? Rozmawiamy z Tomaszem Lisem ze Squid App Polska LeEco Le Pro 3 AI Edition oficjalnie. Podwójny aparat za 1000 zł Moto Z2, Moto E4 i Moto C na zdjęciach. Lenovo unifikuje wygląd smartfonów Play rozszerza współpracę z Xiaomi. Nowe telefony w ofercie iOS 10.3.2 - koniec wsparcia dla milionów iPhone'ów i iPadów Dlaczego nokie mają "czystego Androida"? Producent ujawnia powód, którego ja nie do końca kupuję Hakerzy mogą złamać twoje hasło analizując... ruch smartfona Appshaker 2 #30 - Cornerfly, Hypocam, Noon Pacific i inne Android Pay w Polsce leży i kwiczy. Nic dziwnego Chcesz pracować w McDonald's? Wyślij snapa! Pierwsze konkrety na temat nowych Pixeli. Stworzy je LG? Rekordowo udana przedsprzedaż Galaxy S8. Zaufanie do marki ma się dobrze [aktualizacja]

Popularne w tym tygodniu:

#wSkrócie: promocja dla wymieniających telefon na Galaxy S8 oraz nazwy nowych iPhone'ów Apple Watch Series 3 oficjalnie. Nie potrzebuje iPhone'a, by działać Google wykupi HTC? To coraz bardziej prawdopodobne! Gniazdo słuchawkowe jako opcjonalne i płatne akcesorium do telefonu? Tak, to się dzieje naprawdę #wSkrócie: aktualizacja do iOS 11, Huawei Mate 10 na zdjęciu i nowa funkcja Gmaila #wSkrócie: konferencja Apple'a na żywo, benchmarki Apple A11 i składane smartfony Samsunga #wSkrócie: Galaxy S9 z super slow motion, mobilny Amazon po polsku oraz Huawei G10 i Meizu M6 na zdjęciach #wSkrócie: Nokia 9 z Oreo, nowe statystyki Androida i spore ograniczenie Face ID Huawei Mate 10 na pierwszej wiarygodnej wizualizacji. Szału nie ma, ale Huawei może mieć jeszcze asa w rękawie Sztuczna inteligencja a fotografia mobilna. Jak inteligentne algorytmy zmienią zdjęcia robione smartfonem iPhone 8 i iPhone 7s - podsumowanie przecieków #wSkrócie: Android 8.0 Oreo dla smartfonów Moto, Huawei Mate 10 Lite i cena części iPhone'a X