Samsung i LG pracują już nad naprawdę bezramkowymi smartfonami

Samsung Galaxy S8/S8+ i LG G6 są jedynie przystankiem południowokoreańskich producentów w drodze ku temu, jak wyglądać mają smartfony najbliższej przyszłości. Obie firmy mają już pracować nad kluczowym elementem, który umożliwi stworzenie naprawdę bezramkowych smartfonów.

Infinity Display w Galaxy S8+ to jeszcze nic. W przyszłości pojawią się naprawdę bezramkowe smartfony

Infinity Display w Galaxy S8+ to jeszcze nic. W przyszłości pojawią się naprawdę bezramkowe smartfony (Miron Nurski)

Ekrany zagięte z czterech stron

Koreański serwis ET News donosi, że Samsung i LG opracowują nowy typ OLED-owych ekranów, który zagięty jest z czterech stron, a nie dwóch, jak w dostępnych na rynku smartfonach. Ma on umożliwić stworzenie urządzeń z wyświetlaczami, które będą wypełniały nawet ponad 98 proc. powierzchni przedniego panelu.

Można spodziewać się więc, że wkrótce na rynku pojawią się smartfony, które w końcu można będzie określić mianem "naprawdę bezramkowych". Będą miały bowiem jedynie male elementy na przednich panelach, w których ukryte zostaną kamerka i sensory (skaner tęczówki, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy itp.).

Analitycy, na których opinię powołał się serwis, wskazywali nawet, że pierwsze takie panele miały pojawić się już drugiej połowie tego roku. Zasugerowali do tego, że pierwszym wyposażonym w nie urządzeniem miał być nowy iPhone, który ma cechować się bezramkową konstrukcją. Tak się jednak nie stanie.

Przed Koreańczykami trudne zadanie

Serwis wskazuje, że Samsung ma obecnie problemy z stworzeniem panelu, który będzie zagięty ze wszystkich stron. Wiąże się to z o wiele trudniejszym procesem laminowania takiego ekranu. Firma musi opracować technologię, która umożliwi bezproblemowe nanoszenie warstwy dotykowej i ochronnego szkła.

Obecnie laminowanie polega najczęściej na łączeniu poszczególnych warstw ekranu, a następnie wycinanie panelu o pożądanej wielkości. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku wyświetlacza, którego wszystkie krawędzie mają być zagięte.

Dostępne obecnie rozwiązania nie tylko nie zagwarantują najwyższej dokładności, ale i sprawią, że w rogach panelu powstaną martwe punkty. Ujmując to prosto: w miejscach, w których będą stykać się dwie sąsiednie warstwy nie będzie działać dotyk (lub będzie on źle interpretowany).

[url=Koncept iPhone'aKoncept nowego iPhone'a

Zobacz również: LG G Flex 2

Brak dobrej technologii, a co za tym idzie odpowiednich ekranów, miał podobno skłonić firmę Apple do rezygnacji z ekranu nowego typu. Gigant ma postawić na sprawdzony płaski ekran, który będzie wypełniał prawie cały przedni panel, lub wyświetlacz z krawędziami nachodzącymi na boki, jak w Galaxy S8 czy S7 edge.

Rewolucja dopiero w przyszłym roku?

Z podobnymi do Samsunga problemami borykać ma się podobno także LG, które w ostatnim czasie zaczęło sporo inwestować we własne OLED-y do smartfonów. Te mogą pojawić się w przyszłorocznym flagowcu firmy, chociaż pojawią się głosy, że Google chce wykorzystać je w nowych Pixelach, o czym wspominałem niedawno.

LG Display nie będzie chciało stać w cieniu Samsunga. ET News donosi, że oddział ten pracuje już na nowym procesem laminowania, który także umożliwi tworzenie ekranów zagiętych ze wszystkich stron. Obecnie pewne wydaje się jedno — przed producentami jeszcze sporo pracy, więc nie ma co liczyć, że naprawdę bezramkowe smartfony pojawią się wcześniej niż w przyszłym roku.

Źródło: ET News, Android Authority

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

LG idzie śladami Samsunga. LG G6 wkrótce z nową funkcją Przyszłe iPhone'y z autorskim układem graficznym Apple'a! To już pewne Przyszłość fotografii mobilnej to oprogramowanie. A wszystko zaczęło się od Google Glass... Taki kalendarz chciałby każdy użytkownik Androida (i nie tylko) 10 nietypowych rozwiązań fotograficznych ze smartfonów Podwójny aparat? Nuda. Czekam na smartfony z czterema obiektywami Skradziony telefon? Dzięki tej technologii będzie mógł ulec autodestrukcji Czołowy chiński producent zaskakuje podwójnym aparatem. Ma 5-krotny bezstratny zoom Android Messages z obsługą RCS. Wszystko co musisz wiedzieć o standardzie, który ma zastąpić SMS-y Samsung Exynos 9 Series 8895 oficjalnie. Jakie korzyści da użytkownikom Galaxy S8? Jeden mały czip może sprawić, że ładowanie bezprzewodowe będzie bezpieczne Nadchodzą smartfony z "diamentowymi" ekranami, których nie zarysujesz Nowe, nietypowe moduły Moto Mods dla smartfonów Lenovo Moto Z MediaTek Helio P25 oficjalnie. Wkróce pojawi się więcej tańszych smartfonów z podwójnymi aparatami Nowa matryca Sony: super spowolnienie, czyli smartfony będą wkrótce nagrywać 1000 kl./s! Xiaomi Redmi 4X wkrótce w Polsce. To telefon, którego Xiaomi... nigdy nie zaprezentowało Starbucks z własnym wirtualnym asystentem. Kawę zamówisz rozmawiając z maszyną Nowa Sony Xperia z ekranem 4K? Teraz ma to więcej sensu LG G6 bez Snapdragona 835? Koreańczycy mają wykorzystać starszy układ Inteligentna szczotka do włosów? Nokio, robisz to źle! Bixby będzie jedną z najważniejszych nowości w Galaxy S8 LG G6 nie będzie wybuchał. Koreańczycy o to zadbali LG zapowiada bardzo nietypowy ekran. Trafi do LG G6? OLED w nowym iPhonie niemal pewny. Sharp się zbroi

Popularne w tym tygodniu:

Pi - prawdziwie bezprzewodowa ładowarka. Naładuje twój telefon na odległość Ha, miałem nosa z holograficznym smartfonem RED Hydrogen One. Firma ujawnia zasadę jego działania Oto pomysły Google'a na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre są genialne!