Nieznane telefony znanych marek: Nokia [cz. 2]
Kolejny raz przyglądamy się mniej popularnym, ale interesującym telefonom Nokii.
Nokia 7110 - matka mobilnego internetu
Nokia 7110 trafiła na rynek w październiku 1999 roku, czyli rok przed premierą legendarnego modelu 3310. O tym drugim słyszał każdy, a o pierwszym niewielu. A szkoda, bo to przełomowe urządzenie.
Mówimy o pierwszym telefonie uzbrojonym w przeglądarkę internetową WAP. Ówczesne strony były oczywiście bardzo prymitywne (zresztą monochromatyczny ekran i tak nie wyświetliłby żadnych cudów), ale trzeba Nokii 7110 oddać to, że przetarła szlak. Nokia - jako jeden z członków organizacji WAP Forum - miała zresztą znaczący wpływ na rozwój mobilnego internetu nie tylko za sprawą prezentowanych przez siebie komórek.
Elastyczne smartfony nawet dziś są dla nas jedynie pieśnią przyszłości. Nokia pokazała działające urządzenie tego typu już w 2011 roku.
Nokia Kinetic Device - prototyp elastycznego telefonu
Wyginana była cała konstrukcja Nokii Kinetic Device; włącznie z wyświetlaczem OLED. Nie była jednak do tego stopnia elastyczna, by dało się ją nawinąć na nadgarstek. Wyginanie obudowy było - obok ekranu dotykowego - jednym ze sposobów na obsługę urządzenia. Niestety mimo iż Nokia dysponowała całkiem nieźle działającym prototypem, tego typu produkt nigdy nie wylądował na półkach sklepowych.
Nokia 1011 - od tego się zaczęło
Nokia 1011 została zaprezentowana 10 listopada 1992 roku (do daty tej nawiązuje nazwa urządzenia) i była to pierwsza prawdziwie mobilna komórka Nokii i pierwszy masowo produkowany telefon GSM.
Użyłem słowa "prawdziwy", gdyż wcześniejsze telefony Finów były co prawda przenośne, ale przez swoje gabaryty i wagę (nawet 2 kg!) nadawały się głównie do przewożenia ich samochodem.
Nokia 1011 commercial
Z telefonem tym wiąże się pewna ciekawostka: w jego reklamie pojawił się gitarowy utwór "Gran Vals". Dwa lata później jego lekko zmodyfikowanego fragmentu Finowie użyli w roli dzwonka znanego dziś jako Nokia Tune.
Nokia 2300 - połączenie klasyki i dziwactwa
Model z 2003 roku, który pod względem funkcjonalności niczym szczególnym się nie wyróżniał. Obok jednej rzeczy nie sposób jednak przejść obojętnie. Tak, mowa o wzornictwie. Nokia 2300 wyglądała jak 3310, która wybrała się na Paradę Równości.
Była to prosta i budżetowa komórka skierowana do młodych użytkowników. Projektanci zmodyfikowali konstrukcję znaną z klasycznych telefonów Nokii uznając, że mogą puścić wodze fantazji. Czy był to pomysł trafiony? Zdecydujcie sami.
Nokia 8800 to telefon, który doczekał się kilku wariantów różniących się materiałami użytymi do produkcji obudowy. Zaprezentowany w 2007 roku model Sapphire Arte to jedna z bardziej ekskluzywnych wersji.
No wykonania obudowy wykorzystano stal nierdzewny oraz skórę. Swoją nazwę telefon zawdzięczał szafirowi, który został zatopiony w przycisku nawigacyjnym. Cena? Raptem 1150 euro, co stanowiło wówczas równowartość 4100 zł.
Nokia 8800 dostępna była także w wersjach zbudowanych z wykorzystaniem włókna węglowego, tytanu czy 18-karatowego złota.