iOS 11 oficjalnie. Co nowego i jakie urządzenia zostaną zaktualizowane?
Platforma watchOS 4 to niejedyny system mobilny zaprezentowany przez Apple'a podczas imprezy WWDC 17. O wiele ważniejszy jest iOS 11. Co nowego?
Nowości w iMessage
Apka iMessage to zintegrowany ze skrzynką SMS komunikator, który doczekał się ważnych nowości.
Łatwiejszy dostęp do aplikacji iMessage
W systemie iOS 10 dodano integrację komunikatora z zewnętrznymi aplikacjami, które pozwalają tworzyć GIF-y, naklejki, animacje, ukryte wiadomości itp. W iOS 11 Apple zmienił interfejs iMessage, aby użytkownik miał do nich łatwiejszy dostęp.
Synchronizacja wiadomości z chmurą
W iOS 11 wszystkie wiadomości będą przechowywane z chmurze iCloud, dzięki czemu będą się w pełni synchronizować między urządzeniami. Gdy usuniesz wiadomość z telefonu, zniknie także z Maca.
Wysyłanie pieniędzy innym użytkownikom
Apple zintegrował swój komunikator z usługą Apple Pay, dzięki czemu możliwa będzie wymiana pieniędzy między użytkownikami z poziomu iMessage. Wystarczy wybrać odbiorcę i kwotę oraz zatwierdzić transakcję odciskiem palca i gotowe.
Udoskonalona Siri
Udoskonaleń w iOS 11 doczekał się także wirtualny asystent Apple'a.
Nowy, naturalny głos
Gigant z Cupertino udoskonalił syntezator mowy, dzięki czemu jego głos ma być bardziej naturalny. Apple pochwalił się, że Siri potrafi wypowiedzieć to samo słowo na kilka różnych sposobów.
Tłumacz
Siri w iOS 11 potrafi tłumaczyć zdania. Niestety lista wspieranych języków jest bardzo uboga. Asystent początkowo będzie potrafił tłumaczyć tylko z angielskiego na chiński, francuski, niemiecki, włoski oraz hiszpański. Słabo.
Lepsze przewidywanie intencji
Siri ma lepiej domyślać się tego, co użytkownik chce zrobić, a wszystkie dane będą wymieniane między aplikacjami. Jeśli przykładowo przeczytasz w przeglądarce internetowej artykuł o Barcelonie i przejdziesz do iMessage, systemowa klawiatura będzie proponować wyrazy związane z tym miastem. Gdy natomiast napiszesz znajomemu "wiszę ci 20 dolarów", klawiatura zaproponuje przelanie pieniędzy przez Apple Pay.
Oczywiście w najbliższej przyszłości z tego typu funkcji w Polsce nie skorzystamy.
Odświeżona aplikacja aparatu
Apple dodał do iOS 11 garść fotograficznych nowości.
Lepsza kompresja
Gigant zmienił system kompresji plików graficznych. Zdjęcia mają teraz zajmować nawet dwukrotnie mniej miejsca przy zachowaniu jakości. Wiadomość ta ucieszy użytkowników iPhone'ów w słabszych wersjach pamięciowych.
Wykrywanie głębi w aplikacjach zewnętrznych
iPhone 7 Plus dzięki podwójnemu aparatowi potrafi wykryć głębię oraz rozmyć tło za fotografowanym obiektem. Apple udostępnił deweloperom narzędzie Depth API, dzięki czemu bedą mogli wykorzystywać zbierane przez aparat informacje we własnych apkach. Możliwe stanie sikę np. tworzenie aplikacji podmieniających tło za ludźmi.
Poprawione Wspomnienia
Wspomnienia to funkcja, która automatycznie tworzy filmy z ostatnich zdjęć i klipów wideo. Teraz odtwarzany film będzie wypełniał cały ekran bez względu na to, czy telefon jest trzymany pionowo czy poziomo.
Pomysłowe wykorzystanie Live Photos
iPhone do każdego zdjęcia dogrywa 3-sekundowe wideo, które uruchamia się po dociśnięciu ekranu podczas oglądania fotki. Teraz będzie można wymienić zdjęcie na dowolną klatkę z filmu; np. by wybrać moment, gdy osoby na zdjęciu mają otwarte oczy.
Możliwe będzie także tworzenie animacji z różnymi efektami (np. efektem odbicia), aby zapętlenia animacji były płynniejsze.
Ciekawie zapowiada się się także symulacja efektu fotografowania z dłuższym czasem naświetlania. Oprogramowanie łączyć będzie pojedyncze klatki z Live Photo, aby osiągnąć efekt dłuższej ekspozycji np. gdy fotografowana jest woda.
Nowe Centrum Sterowania
Centrum Sterowania pojawia się po przeciągnięciu palca od dolnej krawędzi ekranu. Dotychczas poszczególne sekcje związane m.in. z domem i multimediami wyświetlane były na kolejnych ekranach. Teraz wszystko zmieszczono na jednym.
Apple wykorzystał technologię 3D Touch. Przykładowo po mocniejszym przyciśnięciu panelu multimedialnego zostanie od rozszerzony o zaawansowane funkcje.
Nowe funkcje Map
W iOS 11 Mapy zostały uzbrojone w funkcję nawigowania wewnątrz budynków. Początkowo ma ona działać w wybranych centrach handlowych oraz lotniskach. Lista lokalizacji ma być regularnie rozszerzana.
"Nie przeszkadzaj podczas jazdy"
Dzięki wykorzystaniu wbudowanych sensorów telefon sam rozpozna, że jego użytkownik jedzie samochodem. Zasugeruje on wtedy przełączenie się w tryb "nie przeszkadzaj podczas jazdy". Powiadomienia nie będą wyświetlane, a gdy ktoś spróbuje się skontaktować, telefon odeśle wiadomość, że użytkownik prowadzi samochód i oddzwoni później.
Oczywiście będzie można zaznaczyć opcję, że prowadzi ktoś inny i normalnie korzystać z telefonu.
Zarządzanie głośnikami w HomeKit
Aplikacja Dom w iOS 11 współpracować będzie z nowym typem urządzeń - głośnikami. Dzięki wsparciu dla systemu multi-room można będzie zarządzać wieloma głośnikami jednocześnie i decydować, z których w danym momencie wydobywać ma się dźwięk.
Głośniki kompatybilne z iOS 11 przygotowuje już wielu znanych producentów.
Nowe funkcje Apple Music
Apple pochwalił się, że z jego serwisu do strumieniowego słuchania muzyki korzysta już 27 milionów subskrybentów.
W aplikacji do znaczniki przy utworach i albumach, które informują o tym, czego słuchają znajomi.
Podczas domówki użytkownicy używający różnych telefonów będą mogli współtworzyć playlistę dodając do kolejki nowe utwory.
Duże zmiany w App Storze
Ważnych nowości doczekał się sklep z aplikacjami. Został on całkowicie przeprojektowany.
Nowe sekcje
Interfejs podzielony jest teraz na trzy główne sekcje:
- Dzisiaj - aktualizowany codziennie panel z nowymi aplikacjami, ciekawostkami i poradnikami od ich twórców, przecenami itp.;
- Gry;
- Aplikacje.
Dotychczas gry i aplikacje nie były wyraźnie odseparowane na głównym ekranie, stąd ta zmiana.
Szybsza akceptacja aplikacji
Każda aplikacja w App Storze przechodzi przez ręce cenzorów, którzy sprawdzają, czy nie zawiera ona niewłaściwych treści, błędów, wirusów itp. Apple powiększył zajmujący się tym zespół, dzięki czemu czas akceptacji apek ma spaść do kilku godzin. Zmiana ta dotyczy głównie deweloperów, ale pośrednio dotyczy także użytkowników, którzy szybciej dostaną oczekiwane apki.
Fazowe udostępnianie aktualizacji
Twórca aplikacji wypuszczający aktualizację będzie mógł udostępnić ją niewielkiej grupie użytkowników, aby sprawdzić ich reakcje. Realnie oznacza to tyle, że deweloperzy otrzymają armię darmowych beta-testerów.
Wyraźnie wyszczególnione mikropłatności
Gdy jakaś aplikacja czy gra zawiera płatną zawartość, lista wszystkich możliwych do kupienia elementów (np. bronie w grze) wyświetli się pod nią w samym App Storze. Z tego miejsca będzie można od razu dokonać zakupu.
Uczenie maszynowe w aplikacjach firm trzecich
Apple wykorzystuje opracowane przez siebie algorytmy do rozpoznawania obiektów na zdjęciach, wydłużenia czasu pracy na baterii poprzez zarządzanie pracą podzespołów itp.
Deweloperzy tworzący programy na iOS 11 będą mogli wykorzystać w nich część narzędzi Apple'a (np. funkcję rozpoznawania twarzy). Świetny ruch, który ma szansę podnieść jakość aplikacji tworzonych przez początkujących programistów i małe studia.
Apple stawia na rozszerzoną rzeczywistość
W iOS 11 pojawił się autorski mechanizm wykorzystujący kamerę i inne sensory do orientowania się w przestrzeni, wykrywania odległości między obiektami itp. Twórcy aplikacji będą mogli wykorzystać narzędzia programistyczne ARKit we własnych aplikacjach nakładających wirtualne obiekty na obraz pochodzący z kamery.
Podczas konferencji zaprezentowano kilka przykładów, które były naprawdę imponujące. Na stole postawiono wirtualną filiżankę i lampę, które były mniejsze od stołu z zachowaniem odpowiednich proporcji. Ponadto wszystkie obiekty generowały w czasie rzeczywistym realistyczny cień.
Świetnie zapowiada się także produkcja Wingnut AR, która na stole wygenerowała scenę rodem z filmu akcji.
Apple chwali się, że funkcja na dzień dobry będzie kompatybilna z setkami milionów iPhone'ów oraz iPadów, dzięki czemu ARKit w pierwszy dzień swojego istnienia stanie się najpopularniejszą platformą rozszerzonej rzeczywistości na świecie.
iOS 11 - jakie urządzenia dostaną aktualizację?
Oto lista telefonów i tabletów, które załapią się na aktualizację:
- iPhone 5s
- iPhone SE
- iPhone 6
- iPhone 6 Plus
- iPhone 6s
- iPhone 6s Plus
- iPhone 7
- iPhone 7 Plus
- iPad (2017);
- iPad mini 2
- iPad mini 3
- iPad mini 4
- iPad Air
- iPad Air 2
- iPad Pro (wszystkie wersje)
- iPod touch 6G
Lista jest długa i obejmuje urządzenia od 2013 roku w górę. To się chwali.
Oficjalnie proces aktualizacyjny ruszy jesienią. Deweloperzy testową wersję otrzymają jednak od razu, a w ciągu kilku tygodni ruszą publiczne beta testy, do których zapisać się będzie mógł każdy.
W iOS 11 zapowiada się naprawdę świetnie
System sam w sobie niestety nie wnosi ani przełomowych funkcji, ani długo oczekiwanego odświeżenia wzornictwa. Pojawiło się jednak bardzo dużo ukłonów w stronę twórców aplikacji, które wniosą ich produkcje na zupełnie nowy poziom. Najbardziej ciekawią mnie nowe apki wykorzystujące ARKit oraz uczenia maszynowe.
PS. W iOS 11 pojawiło się także kilka nowych funkcji stricte dla iPada. O nich poczytacie jednak w osobnym materiale o nowych iPadach Pro.