Huawei ma ambitne plany. Co gigant przygotował na drugą połowę roku?
Richard Yu, który jest szefem Consumer Business Group w firmie Huaweia, zdradził co nieco na temat nowości, nad którymi pracuje chiński gigant. Oto jakie rozwiązania ma on wprowadzić w drugiej połowie tego roku.
Huawei to największy dostawca rozwiązań informacyjno-telekomunikacyjnych w Chinach, ale firma nie ma zamiaru osiąść na laurach i stale pracuje nad nowymi technologiami. Szef chińskiego giganta na konferencji 2017 China Internet Conference zdradził co nieco na tego tego, co wkrótce na rynek wprowadzi dział Huawei Technologies.
Huawei stawia na sztuczną inteligencję
Richard Yu podczas swojej sesji na pekińskiej konferencji wskazał, że jedną z kluczowych nowości działu R&D Huaweia ma być nowy procesor, który ma pełnić funkcję CPU i GPU, a do tego zostanie w pełni zoptymalizowany pod kątem sztucznej inteligencji. Rozwiązanie ma pojawić się w drugiej połowie tego roku.
Przygotowanie układu, który dobrze radzi sobie z obliczeniami na algorytmach uczenia maszynowego ma sprawić, że Huawei nie zostanie w tyle za firmami Google i Apple, które mocno skupiają się na rozwoju sztucznej inteligencji.
Szef chińskiego giganta zauważył przy tym, że jego firma już teraz działa prężnie w sektorze SI. Przykładem ma być autorska nakładka EMUI, której liczne funkcje bazują na uczeniu maszynowym. Zasugerował on nawet, że dzięki temu smartfony Huaweia z 3 GB pamięci RAM mogą działać lepiej niż konkurencyjne urządzenia z 4 GB RAM-u, ale do tych wzmianek lepiej podejść z pewnym dystansem.
Kirinem 970 można będzie odpalać samochody
Yu potwierdził także, że oddział HiSilicon pracuje obecnie na układem Kirin 970. Chipset ten trafi w pierwszej kolejności na pokład nowego Mate'a 10, na którego temat pojawiło się ostatnio sporo informacji. Sam Kirin 970 ma być podobnym układem do modelu 960, ale ma obsługiwać kilka nowych technologii.
Szef Huaweia wskazał, że jedną z nich będzie nowy chip zabezpieczający, dzięki któremu smartfony na Kirinie 970 będą mogły być wykorzystywane jako klucze do uruchamiania wybranych samochodów. Dotyczy to produktów marek Audi, BMW, Mercedes-Benz i Porsche, z którymi Huawei podpisał już porozumienie.
Nad czym jeszcze pracuje chińska firma?
Richard Yu pochwalił się ponadto prężnym rozwojem płatności zbliżeniowych Huawei Pay. Gigant wprowadził niedawno to rozwiązanie w Chinach i już teraz jest ono wspierane przez ponad 50 banków. Zaskoczeniem nie powinien być fakt, że firma w przyszłości będzie chciała uruchomić tę usługę globalnie.
Huawei nie zapomina także o inteligentnych rozwiązaniach dla domów przyszłości i dedykowanych im chmurach. Chińczycy już teraz mają w swojej ofercie Huawei HiLink, który służy do zarządzenia urządzeniami IoT (Internet Rzeczy) za pomocą smartfona lub tabletu. Rozwiązanie to ma wspierać szereg producentów z Państwa Środka, w tym TCL, Haier czy Midea.
To jednak dopiero początek. Yu zapowiedział, że jego firma w ciągu najbliższych lat jeszcze mocniej koncentrować się na usługach w chmurze i sztucznej inteligencji. Huaweiowi z pewnością nie brakuje środków, więc pozostaje liczyć, że nowe inwestycje przełożą się na naprawdę dobre rozwiązania.