Mam nadzieję, że ładowanie bezprzewodowe będzie przyszłością [wideo]

Mam nadzieję, że ładowanie bezprzewodowe będzie przyszłością [wideo]

Nokia Lumia 920 (fot. wł)
Nokia Lumia 920 (fot. wł)
Mateusz Żołyniak
16.06.2013 12:00, aktualizacja: 16.06.2013 14:00

Ładowanie indukcyjne nie jest najświeższą innowacją, nawet biorąc pod uwagę tylko rynek telefonów komórkowych. Bardzo cieszy mnie jednak, że funkcja ta jest coraz częściej wykorzystywana przez producentów. To dobrze rokuje na przyszłość.

Palm Pre Plus z ładowarką Touchstone
Palm Pre Plus z ładowarką Touchstone

Mimo wielu innowacyjnych rozwiązań, Pre i jego następcy nie dali rady w starciu z iPhone'ami i szybko rozwijającymi się Androidami, a o ładowaniu bezprzewodowym zapomniano na kilka lat. Przełomowy okazał się ubiegły rok. Już w pierwszej połowie roku Samsung i LG zapowiedziały ładowarki indukcyjne dla swoich flagowców, ale jak się potem okazało ich dostępność była znikoma. Dość niespodziewanie pałeczkę lidera we wprowadzaniu bezprzewodowego ładowania we wrześniu przejęła Nokia.

Finowie nie tylko w standardzie wyposażyli topową Lumie 920 w tę opcję, ale umożliwili również korzystanie z alternatywnych obudów ze zwojami do ładowania indukcyjnego. Do tego, Nokia już na starcie zaprezentowała całą serię ładowarek wykorzystujących standard Qi, jak również mocno zaczęła promować to rozwiązanie. W efekcie doszło do porozumienia z znaną w Stanach siecią kawiarni The Coffee Bean & Tea Leaf, które wprowadziło stoły z ładowarkami indukcyjnymi w lokalach, czy producentami samochodów (m.in. Toyotą), mającymi zintegrować podstawki w kokpitach wybranych modeli pojazdów.

[solr id="komorkomania-pl-145212" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4624,galaxy-s-iv-z-funkcja-bezprzewodowego-ladowania-gdzies-juz-to-slyszalem" _mphoto="qi1-145212-239x168-2065caec56925.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3925[/block]

Niestety, nawet mimo tych starań użytkowników nie ogarnął szał bezprzewodowego ładowania telefonów. Można zadać więc sobie pytanie: czy rzeczywiście jest ono potrzebne?

Jak sprawują się ładowarki bezprzewodowe?

W poszukiwaniu odpowiedzi postanowiłem dłuższy czas korzystać z ładowarek indukcyjnych dla Lumii, aby sprawdzić czy będzie mi ich potem brakowało. Przyzwyczajenie się do odkładania telefonu na podstawkę zajęło mi dwa dni, a potem stało się czymś codziennym, o czym się wcale nie myśli. Nawet będąc świadomym wad rozwiązania (70% wydajności zwykłego ładowania czy konieczność odkładania na podstawkę znajdującą się w jednym miejscu), byłem bardzo usatysfakcjonowany komfortem, który dostarcza ładowanie indukcyjne.

Jak sprawują się ładowarki bezprzewodowe (indukcyjne) Nokii? Komorkomania.pl

Gdy musiałem odesłać ładowarki byłem bardzo zawiedziony. Na powrót przeprosiłem się z tradycyjną ładowarką, ale wciąż nieco brakuje mi podstawki indukcyjnej i zastanawiam się nad kupnem własnej. Oczywiście, jak wspomniałem na materiale wideo, nie każdy musi być tego zdania. Tym bardziej, że wiąże się to z dodatkowymi wydatkami.

Doładowywanie bez kabelków przyszłością

W tym momencie nie ma jednak wątpliwości - gdy baterie najbardziej ograniczają możliwości smartfonów, indukcyjne ładowanie jest świetnym rozwiązanie, które producenci powinni jeszcze mocniej promować. Opcja bezprzewodowego ładowania telefonu ważna jest nie ze względu na wygodę i brak kabelków w biurze czy domu, ale dzięki niej możliwe będzie szybkie doładowywanie telefonu siedząc w kawiarni czy jadąc na spotkanie samochodem. Wymaga to sporych inwestycji i zaangażowania producentów smartfonów, ale z pewnością przyniesie sporo korzyści użytkownikom.

Galaxy S4 z podstawką do bezprzewodowego ładowania
Galaxy S4 z podstawką do bezprzewodowego ładowania

Nokia poczyniła już pierwsze starania w tym temacie. Finowie podpisują kolejne umowy i stale rozszerzają portfolio rozwiązań. Od niedawna dostępna jest np. bezprzewodowa ładowarka samochodowa, a do nowych Lumii 925 i 720 dostępne są nakładki ze zwojami. Cieszy mnie również niezmiernie, że Google wyposażyło Nexusa 4 w opcję indukcyjnego ładowania, a Samsung wraz z Galaxy S4 od razu wprowadził stosowne ładowarki, które nie były przez wiele miesięcy dostępne dla poprzednika. Z pewnością pomoże więc to w popularyzacji świetnego rozwiązania.

Kto wiec, może za parę lat wygodne doładowywanie telefonów stanie się wreszcie standardem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)