ZTE Blade III - jak prezentuje się następca popularnego Ostrza? [test]

ZTE Blade III - jak prezentuje się następca popularnego Ostrza? [test]

ZTE Blade III - jak prezentuje się następca popularnego Ostrza? [test]
Adam Bialic
01.06.2013 17:10, aktualizacja: 01.06.2013 19:10

Kiedy pod koniec 2010 roku trafił do Polski smartfon egzotycznej dla klienta marki ZTE, czyli model Blade w kręgach pasjonatów poczynił niemałe poruszenie. Jak na owe czasy stosunek jakości do ceny był nie do pobicia, dzięki czemu udało się przekonać do produktu z nieznanym logo całkiem pokaźną grupę konsumentów. Czy nowy ZTE Blade III będzie kontynuował ten sukces?

Kiedy pod koniec 2010 roku trafił do Polski smartfon egzotycznej dla klienta marki ZTE, czyli model Blade w kręgach pasjonatów poczynił niemałe poruszenie. Jak na owe czasy stosunek jakości do ceny był nie do pobicia, dzięki czemu udało się przekonać do produktu z nieznanym logo całkiem pokaźną grupę konsumentów. Czy nowy ZTE Blade III będzie kontynuował ten sukces?

Oczywiście nie należy postrzegać sprzedaży pierwszego modelu serii Blade jako oszałamiającej kariery pokroju Samsunga i jego smartfonów Galaxy. Jednak sprzedanie w ciągu kilku miesięcy 2,5 mln sztuk i dystrybucja przez 80 operatorów w 50 krajach, to całkiem niezły wynik jak na urządzenie firmy znanej ówcześnie jedynie niewielu.

ZTE, między innymi dzięki pierwszemu Blade'owi, stało się czwartym producentem smartfonów na świecie. Jednak nowemu modelowi wcale nie będzie łatwo powtórzyć sukcesu dziadka. Konkurencja w tym segmencie urosła i ma się bardzo dobrze, inni producenci również chcą kawałek tortu z tej wyższej-niskiej półki.

Specyfikacja

Chińczycy to ludzie, dla których walka o honor rodziny jest ważna. Tak też i ZTE Blade III nie pozwolił go splamić. Co jest jego bronią w tym starciu? Zacznijmy od podzespołów:

  • jednordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A 1GHz,
  • 512 MB RAM,
  • 4 GB pamięci dla użytkownika (dostępne 2,5 GB),
  • slot na karty Micro SD,
  • Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich,
  • ekran TN TFT o przekątnej 4 cale i rozdzielczości 480 x 800 (233ppi),
  • aparat 5 Mpix,
  • obsługa standardów HSPA, UMTS, EDGE, GPRS,
  • Bluetooth 2.1 EDR,
  • WiFi b/g/n,
  • radio FM z RDS,
  • GPS z A-GPS,
  • bateria 1600 mAh.

Jest to zupełnie rozsądna specyfikacja pozwalająca na w miarę komfortowe korzystanie z urządzenia z Androidem Ice Cream Sandwich. Niestety nie wyróżnia się właściwie pośród konkurencji, można powiedzieć, że w wielu punktach powielona została z Huawei Ascend G300.

Obudowa i wykonanie

Większość frontu ukryta za szkłem z chromowaną ramką dookoła. Tył z gumowanego tworzywa, dzięki któremu smartfon bardzo dobrze leży w dłoni. Niestety łączenie chromu ze srebrnym i czarnym plastikiem wychodzi dość tandetnie.

Obraz

Słabo wypada jakość spasowania. Obudowie zdarza się skrzypieć przy mocniejszym ściśnięciu. W egzemplarzu, który do mnie trafił szkło pokrywające ekran było w jednym miejscu odklejone. Ponad to niektóre materiały użyte do wykonania są podatne na zarysowania - chromowana ramka już po kilku dniach złapała zarysowania.

Obraz

Wymiary i waga urządzenia:

Ekran

Obraz

W bezpośrednim porównaniu z największym konkurentem, czyli wspomnianym już G300, wypada całkiem nieźle. Nawet pomimo tego, że Huawei ma panel IPS, to ZTE wygrywa. Najwyraźniej lepsza porządna matryca TN niż kiepski IPS.

Ekran to zdecydowanie jedna z największych zalet tego urządzenia.

Wydajność

ZTE Blade III to nie urządzenie, które  ma zachwycać ogromną wydajnością. Wiele ze smartfonów o podobnej specyfikacji ma częste problemy z płynnym działaniem interfejsu (jest to wina źle zoptymalizowanego oprogramowania). Na szczęście w przypadku bohatera tego wpisu nie jest aż tak tragicznie.

Obraz

Oczywiście zdarzają się czasem przycinki, ale nie jest to szczególnie irytujące. Co ciekawe bardzo ładnie działał na tym sprzęcie NFS Most Wanted. Oczywiście na najniższych możliwych ustawieniach grafiki, ale i tak lepiej mu to szło niż  niektórym konkurentom o podobnej specyfikacji .

Interfejs, multimedia, gry, benchmarki [wideo]

Te elementy łatwiej pokazać niż opisywać, dlatego nagrałem krótki film prezentujący je:

Aparat

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

O robieniu zdjęć w zupełnej ciemności należy zapomnieć ze względu na brak diody doświetlającej.

Obraz

Niestety wideo jest jeszcze gorsze. Co prawda maksymalna rozdzielczość nagrań to tylko 640 x 480, ale jakość materiału mogłaby być choć trochę lepsza. Sami zobaczcie:

Jakość rozmów

Obraz

Dzięki obsłudze standardu HD Voice rozmowa telefoniczna jest bardzo komfortowa. Dźwięk jest głośny, wyraźny i przy dobrym zasięgu nie ulega zniekształceniu. Rozmowa jest możliwa również na ruchliwej ulicy, czy innym hałaśliwym miejscu dzięki systemowi odszumiania.

Bateria

1600 mAh w obecnych czasach nie robi dużego wrażenia. Jednak w połączeniu z energooszczędnym procesorem sprawuje się całkiem nieźle.

Przy średnio intensywnym korzystaniu - kilkadziesiąt minut rozmów, dwie godziny korzystania z przeglądarki, chwila grania, ciągła synchronizacja, podświetlenie ekrany na maksimum - udawało się trzymać urządzenie z dala od ładowarki nawet dobę.

Podsumowanie

ZTE Blade III wychodzi z testów z podniesioną głową. Patrząc na stosunek jakości do ceny, to jedyną konkurencją dla tego modelu jest Huawei Ascend G300. Jednak dzięki lepszej optymalizacji oprogramowania, ładniejszemu ekranowi i świetnej jakości połączeń wolałbym produkt ZTE.

Obraz

Gdyby tylko popracowano nad jakością wykończenia i dodano jakąś ciekawszą nakładkę systemową, byłby to niekwestionowany król budżetowców. Smartfon polecić można niemal każdemu mniej wymagającemu użytkownikowi. Jednym, choć poważnym wyjątkiem są osoby, które chciałby z niego słuchać muzyki. Niestety w naszym egzemplarzu dźwięk ze słuchawek był tragiczny.

Zalety:

[plus]świetny stosunek jakości do ceny,

[plus]ekran dobrej jakości,

[plus]długi czas pracy na baterii

Wady:

[minus]słaba jakość wykonania,

[minus]kiepski aparat,

[minus]słaba jakość odtwarzanej muzyki,

[minus]niska rozdzielczość odtwarzanych filmów

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)