Smartfon w centrum domowej rozrywki
W ciągu ostatnich lat na popularności zyskują SmartTV, czyli inteligentne telewizory umożliwiające nie tylko oglądanie telewizji, ale również granie, słuchanie muzyki czy obsługę platform streamingowych. Czy wiecie, że jeśli ma się smartfona, każdy telewizor może być smart?
Inteligentne telefony to nie tylko procesory o wydajności wyższej niż komputery sprzed kilku lat, zaawansowane aparaty, które kiedyś z pewnością wyprą cyfrówki. To przede wszystkim urządzenia, które zapewniają wielokanałową komunikację. Nie mam na myśli połączeń i SMS-ów, tylko możliwość interakcji z innymi urządzeniami, w tym z telewizorami.
Dobrym przykładem jest najbardziej popularny Android, czyli Galaxy S III. Został wyposażony w szereg modułów łączności, które pozwalają na przesyłanie danych do telewizora. Po podłączeniu można nie tylko wyświetlać na większym ekranie filmy czy zdjęcia, ale też używać wszystkich opcji smartfona. Dzięki temu zwykłe telewizory upodabniają się do drogich, rozbudowanych SmartTV.
Przełącz się na duży ekran
Jak podłączyć telefon, aby korzystać na telewizorze z jego funkcji? Najprościej posłużyć się portami mini-HDMI, które znajdują się w wielu smartfonach LG i Motoroli, starszych Nokiach z Symbianem czy ostatnio zaprezentowanym BlackBerry Z10. Niestety, obecnie producenci tworzą bardzo smukłe smartfony, co ogranicza możliwość ulokowania w ich obudowach wielu modułów. W efekcie firmy zwyczajnie rezygnują z instalacji portu HDMI.
Na szczęście z pomocą przychodzi opracowany niedawno standard MHL. Interfejs ten pozwala na zamianę standardowo dostępnego portu micro-USB w złącze HDMI, dzięki któremu można przesyłać obraz w Full HD z prędkością do 60 kl./s i dźwięk przestrzenny w standardzie 7.1. Zaleta tego rozwiązania jest taka, że za pomocą MHL nie tylko wysyłane są informacje, ale też telefon może być jednocześnie ładowany (tak jak po podpięciu do komputera).
Największą przewagą MHL na HDMI jest nie wielkość, a możliwość wymiany informacji w obie strony. Oznacza to, że z telefonu mogą być nie tylko wysyłane informacje, ale również odbierane. Dzięki temu, możliwe jest podłączenie smartfona do TV i sterowanie nim przy użyciu pilota do telewizora. Mimo, że funkcja ta dostępna jest na razie tylko w wybranych odbiornikach, robi wrażenie:
Wykorzystując złącze MHL, które w ciągu najbliższych lat ma stać się standardem na rynku mobilnym, na ekran telewizora można streamować cały obraz wyświetlany na ekranie smartfona. Obecnie można znaleźć je tylko w nielicznych, droższych telewizorach, ale nie powinno być to większym problemem. Można korzystać bowiem ze specjalnych adapterów z MHL na HDMI, które w ofercie ma już większość producentów smartfonów.
Oglądaj, co chcesz...
Podobnie używa się aplikacji różnych stacji telewizyjnych, takich jak TVN Player. Dają one dostęp do bazy VoD z emitowanymi na antenie materiałami. Nie trzeba więc czekać na ewentualne powtórki - ulubione programy można oglądać w każdej chwili.
Jeszcze ciekawsza jest usługa HBO Go (dostępna na komputery, smartfony i tablety). Po wykupieniu usługi u dostawcy telewizji kablowej możliwe jest oglądanie ulubionych seriali w dowolnej chwili. Poza tym w HBO Go premiery dużych produkcji, takich jak “Gra o Tron”, pojawiają się często z wyprzedzeniem. Wykorzystując smartfona jako odtwarzacz, można je obejrzeć, zanim zostaną wyemitowane w telewizji.
...i słuchaj
Dzięki temu, że za pośrednictwem MHL da się strumieniować dźwięk wysokiej jakości, z łatwością można podpiąć telefon nie tylko do TV, ale także do dołączonego zestawu kina domowego. Pozwala to na słuchanie w świetnej jakości ulubionej kolekcji muzycznej czy korzystanie z usług takich jak Spotify, WiMP czy Deezer . Po wykupieniu abonamentu można słuchać w nich nawet 20 mln utworów. Z poziomu smartfona da się słuchać również setek internetowych stacji muzycznych, nie martwiąc się o zasięg czy jakość transmisji. TuneIn Radio czy TuneWiki pozwolą odkryć zupełnie nowe kawałki lub zespoły; ich bazy stacji muzycznych są ogromne.
Smartfonowa konsola do grania
Dzięki większej wydajności smartfony sprawdzają się coraz lepiej jako konsole. Mocne, wielordzeniowe układy ARM pozwalają deweloperom tworzyć gry rozbudowane, dopracowane graficznie i bardzo grywalne. Horn, Shadowgun, Dead Trigger, Wild Blood czy Real Boxing to tylko kilka dobrze znanych tytułów, które są ładniejsze niż gry komputerowe sprzed kilku lat.
Wystarczy podpiąć telefon za pomocą kabla do telewizora, aby zamienić go w konsolę. Ba, gry mogą być wyświetlane nawet w jakości Full HD, więc na ich jakość nikt nie powinien narzekać. Wybór tytułów jest ogromny (wystarczy spojrzeć na ofertę Google Play). Wydajny smartfon, jak Galaxy S III, bez problemu poradzi sobie z najnowszymi wyścigami, strzelankami, strategiami, a nawet grami MMO, rozgrywanymi z tysiącami innych graczy. Już teraz w sklepach z aplikacjami pojawia się sporo dobrych gier MMO, jak choćby Order & Chaos wzorowane na World of Warcraft czy Legendary Heroes, będące komórkowym odpowiednikiem DoTA czy League of Legends.
Można nawet odpalać na telefonie produkcje znane z komputerów. I wcale nie potrzeba do tego wielkiej mocy obliczeniowej, ponieważ obraz streamowany jest do smartfona, a ten nie musi nic przetwarzać. Rozwiązania takie prezentowało już OnLive, a niedawno także Nvidia przy okazji omawiania zalet technologii Grid. Dzięki chmurom obliczeniowym można zamienić telewizor z podłączonym smartfonem w konsolę zapewniającą łatwy dostęp do pokaźnej bazy tytułów. Szkoda jednak, że na upowszechnienie się tego typu usług potrzebnych będzie jeszcze ładnych parę lat.
Nie lubisz kabli?
Przykładowo, użytkownicy Samsunga Galaxy S III mogą wysyłać zdjęcia, filmy i muzykę do telewizora za pośrednictwem standardu DLNA. To multimedialne rozszerzenie pozwala strumieniować multimedia do kompatybilnego odbiornika, a do jego obsługi służy aplikacja AllShare. Działanie technologii jest banalnie proste: wystarczy z poziomu odtwarzacza wybrać opcję udostępniania po DLNA, a następnie w programie wybrać odpowiednie urządzenie, z którym chcemy się połączyć. Po chwili muzyka lub film automatycznie pojawią się na dużym ekranie. Podobne funkcje dostępne są również w telefonach innych producentów - LG ma Smat Share, Sony funkcję Throw, a Nokia aplikację Play to.
Używanie DLNA ma jednak jedną wadę: można wysyłać jedynie zdjęcia, filmy i muzykę. Telefon nie prześle całego wyświetlanego obrazu. Powoli jednak i to przestaje problemem. Już teraz bowiem w urządzeniach montowane są moduły umożliwiające przesyłanie całego obrazu z telefonu do komputera. Przykładem jest przygotowany przez Samsung AllShare Cast. Rozwiązanie to wykorzystuje standard WiFi Direct i umożliwia bezprzewodowe przeniesienie obrazu ze smartfona na TV. Szkoda tylko, że obecnie aby wykorzystać potencjał funkcji potrzebne jest dodatkowe akcesorium AllShare Cast Dongle.
Samsung Galaxy S III - Screen mirroring with AllShare Cast Dongle - Androidsuomi.fi
Podobnie działa WiDi wykorzystywane w telefonach z układami Intela. Przy jego pomocy możliwe jest strumieniowanie pełnego obrazu do odbiornika TV po sieci WiFi, a co za tym idzie także granie na dużym ekranie. Jeszcze większe możliwości daje również Miracast, które obecnie dostępne jest w telefonach Sony (Xperia Z, T i V) czy Nexusie 4. Standard ten - jak MHL - pozwala na komunikację z obie strony, dzięki czemu możliwe jest sterowanie smartfonem za pomocą pilota, a nawet gra w tytuły takie jak Angry Birds bez dotykania ekranu telefonu. Bezsprzecznie będzie on przyszłością i pozwoli sprawić, że telewizory będą jeszcze bardziej "inteligentne".
Smart(fon)TV
Masz ochotę obejrzeć nagrane telefonem filmy? Nic prostszego: trzeba tylko wybrać plik z galerii i udostępnić go po DLNA. Chcesz streamować muzykę z Deezera czy Spotify lub oglądać nowe odcinki z HBO? Wystarczy podpiąć kabel MHL - na TV pojawi się wybrany klip, a zestaw kina domowego zacznie grać ulubione utwory. Problemem nie jest nawet granie czy używanie smartfona jako konsoli.
Stale podpięty do Internetu inteligentny telewizor z pewnością jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i mającym potencjał. Ze względu jednak na wysoką cenę nie zawsze opłaca się sięgać po Smart TV, ponieważ smartfony pozwalają na komunikację z odbiornikami TV, a możliwości jakie dają jeszcze większe. Pewne jest również, że to wykorzystanie technologii jak np. Miracast, pozwoli platformom SmartTV być jeszcze bardziej smart...
Materiał powstał we współpracy z