Nokia 105 i Nokia 301 zasilą szeregi tanich komórek

Nokia 301

Nokia 301

Na dzisiejszej konferencji gwoździem programu były nowe Lumie, ale Nokia nie zapomniała również o mniej wymagających użytkownikach. W Barcelonie zadebiutowały tradycyjne komórki, czyli Nokia 105 oraz Nokia 301. Czym się wyróżniają?

Nowe feature phone’y Nokii opierają się na klasycznej platformie Finów, czyli Series 40, mimo że są skierowane do różnych odbiorców.

Tak taniej Nokii jeszcze nie było

Nokia 105

Nokia 105 to telefon dla osoby, której zależy jedynie na podstawowych funkcjach i długim czasie pracy na jednym ładowaniu, a dodatkowe gadżety są zbędne. Właśnie taki jest model 105, a przy tym pozytywnie zaskakuje ceną.

Od Nokii 105 nie można oczekiwać wygórowanej specyfikacji technicznej. Komórka o tradycyjnym kształcie ma na pokładzie kolorowy, czytelny ekran. Poza dzwonieniem i SMS-owaniem telefon obsługuje alarmy, zegar z głosowym odczytywaniem godziny, a szczytem możliwości jest uruchomienie radia FM. Mówiąc krótko, low-end… który jednak wyróżnia się z tłumu.

Obudowa Nokii 105 jest odporna na zachlapania oraz kurz, a u góry korpusu producent umieścił latarkę. Wewnątrz znalazło się ogniwo o pojemności 800 mAh, które w połączeniu z taką specyfikacją ma wystarczyć na aż 35 dni w trybie czuwania lub 12,5 godziny ciągłych rozmów.

Sprzedaż telefonu rozpocznie się jeszcze w tym kwartale. Pozostaje jeszcze cena, która nie powinna przekroczyć 15 euro!

High-end wśród feature phone’ów

Nokia 301

Zobacz również: Sony Xperia Z3

Wszyscy producenci skupiają się obecnie na produkcji smartfonów; jeżeli już któryś zdecyduje się na odświeżenie linii tradycyjnych komórek, to zazwyczaj są to najprostsze urządzenia do wykonywania połączeń i pisania SMS-ów. Nieco w innym kierunku poszła Nokia, która zaprezentowała model 301 w wersji tradycyjnej oraz DualSIM.

Tradycyjny candybar pracujący w sieci 2G oraz 3G HSPA został wyposażony w 2,4-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 240 x 320 pikseli oraz tradycyjną alfanumeryczną klawiaturę. Jego mocną stroną są bowiem funkcje fotograficzne, które w przypadku tego typu urządzeń bardzo często idą w odstawkę.

Na tylnej ścianie umieszczono aparat o rozdzielczości 3,2 Mpix. Aplikacja do jego obsługi umożliwia podstawową edycję zdjęć, wykonywanie panoram; jest także tryb seryjny, opcja udostępniania zdjęć i funkcja autoportretu, którą można wywołać bez używania przycisków. Wystarczy specjalna komenda głosowa.

Nokia 301 ma preinstalowane aplikacje Facebooka, Twittera oraz Whatappa. Jej cena wynosi tylko 65 euro. Telefon w pięciu różnych wariantach kolorystycznych trafi na rynek w drugim kwartale tego roku.

Zobacz więcej artykułów z serii: MWC 2013

Podziel się:

Przeczytaj także: