Użytkownicy pomogą tworzyć podstawowe aplikacje w Ubuntu dla telefonów

Choć Android bazuje na jądrze Linux, to Ubuntu ma być pierwszym otwartym systemem mobilnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Jako dowód Canonical zaprosiło użytkowników do pomocy w przygotowaniu podstawowych narzędzi, będących standardowym wyposażeniem każdej platformy.

Ubuntu Phone OS (fot. engadget.com)
Ubuntu Phone OS (fot. engadget.com)
Adrian Nowak

Mobilne Ubuntu wygląda bardzo ciekawie, jednak jego najsłabszą stroną jest bardzo niewielka liczba narzędzi. Niestety nie ma łatwego sposobu na szybkie zbudowanie bazy programów wysokiej jakości. Londyński producent postanowił jednak skorzystać z pomocy społeczności, by usprawnić proces rozbudowy głównych części systemu. Firma chce jednocześnie pokazać, że Ubuntu to nie kolejny system tworzony przez technologicznego giganta, rozwijany w tajemnicy przed użytkownikami.

Na stronach Canonical można znaleźć zachętę do wsparcia rozwoju ośmiu "standardowych" aplikacji, jak menedżer plików, kalendarz, zegar, pogoda, terminal, kalkulator, klient poczty oraz czytnik dokumentów. Firma wskazała również cztery narzędzia "społecznościowe", jak YouTube, Twitter, Facebook czy czytnik RSS, którym kształt mają nadać sami użytkownicy.

Po tym jak wybierzemy aplikację, na której rozwój chcemy wpłynąć, zapoznać się musimy jedynie z podstawowymi wytycznymi, by aplikować o dostęp do tablicy z mockupami (propozycjami interfejsu). Następnie możemy wybrać najbardziej nam odpowiadający, ale również proponować poprawki czy przesyłać własne propozycje wyglądu najważniejszych narzędzi w mobilnym Ubuntu.

Społeczność pomoże?

Na razie mało kto wróży firmie Canonical realny sukces na rynku mobilnym. Trudno się temu dziwić, obserwując chociażby, jak nikłe efekty przynosiły gigantyczne wysiłki Microsoftu i Nokii, które wspólnie wydały wiele miliardów dolarów na wypromowanie Windows Phone'a. Czy siła społeczności może w przypadku Ubuntu wiele zmienić?

Canonical zachęca społeczność do pracy, określając pomoc jako "fantastyczną okazję do stworzenia oprogramowania, które może działać na milionach smartfonów". Chętnych do zabawy pewnie nie braknie, jednak trudno się łudzić, że w ten sposób firma zdoła realnie powiększyć swoje szanse na sukces. Pomimo to wciąż trzymam za projekt kciuki, bo większa różnorodność jeszcze nigdy rynkowi nie zaszkodziła.

Źródło: OMG Ubuntu

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)