Co zrobić, by zdjęcia osób zrobione smartfonem wyglądały lepiej?

Co zrobić, by zdjęcia osób zrobione smartfonem wyglądały lepiej?

©JK
©JK
Komórkomania.pl
09.12.2012 20:35, aktualizacja: 09.12.2012 21:35

Chcesz zrobić ciekawe zdjęcia swojej dziewczynie, a pod ręką masz tylko smartfona? Nic straconego, bo smartfony świetnie nadają się również do portretów. Wystarczy opanować kilka prostych zasad, by zdjęcia nabrały nowego wymiaru.

Większość zasad fotografowania klasycznymi aparatami i komórkami jest taka sama. W ostatnim artykule Krzysiek pisał o ogólnych zasadach fotografowania smartfonami, ja skupię się na jednym zagadnieniu - na portretach.

Jeśli opanujesz kilka prostych reguł, zdjęcia osób, które zrobisz smartfonem, będą wyglądały zdecydowanie lepiej.

Najlepiej uczyć się na przykładach. Zabrałem więc Honoratę na spacer po Wrocławiu, podczas którego zrobiłem jej kilka zdjęć. Możecie je zobaczyć poniżej.

Unikaj ostrego słońcaZ pozoru słoneczna pogoda jest najlepsza do robienia zdjęć. Owszem – świat nabiera barw, ale jeśli fotografowana osoba będzie stać w ostrym słońcu, na jej twarzy pojawią się bardzo mocne, twarde cienie, a oczodoły będą ciemne. Lepszym pomysłem będzie ustawienie osoby w lekko zacienionym miejscu. Spróbuj, przekonasz się!Pamiętaj o ogólnych zasadachTo, że fotografujemy smartfonem, nie zwalnia z przestrzegania ogólnych zasad, które są wspólne dla każdego typu fotografii. Trzeba pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach: kadrze i ostrości. Zawsze myląca jest ramka wyświetlana w środku kadru i początkujący fotografowie właśnie w niej umieszczą twarz modelki. Nic bardziej mylnego! Pamiętajcie o trójpodziale.Trójpodział, trójpodział i jeszcze raz trójpodział

Aparaty lubią światło

W wielu aparatach kompaktowych producenci instalują optyczną stabilizację obrazu, która dodatkowo pomaga w robieniu ostrych zdjęć. W smartfonach ta technologia dopiero raczkuje. Znajduje się na przykład w nowej Nokii Lumia 920. Co prawda żadna stabilizacja nie potrafi zamrozić ruchu człowieka, ale jeśli modelka nie będzie skakać, tylko spokojnie siedzieć, udane zdjęcie murowane!

Fotografując we wnętrzach, dobrze jest znaleźć jasne miejsca, najlepiej przy oknach, przez które wpada naturalne światło. Jeśli nie ma takiej możliwości, poszukaj jasnych miejsc w pomieszczeniu.

Zdjęcie po lewej zrobiłem przy twardym, zimnym oświetleniu kawiarni, a na zdjęciu po prawej maksymalnie wykorzystałem światło padające z okna.

Tips & Tricks - eksperymenty to podstawa

Warto udzielić kilu rad fotografowanym osobom. Zasugeruj delikatne wyciągnięcie szyi – to optycznie wysmukli twarz i usunie podwójny podbródek. Tak prosty trik sprawi, że osoba na zdjęciu będzie wyglądać lepiej.

© JK
© JK

Jeśli wkręcisz się jeszcze bardziej w fotografowanie smartfonem, a wierzę, że tak będzie – eksperymentuj dalej. Spróbuj podstawić pod twarz białą kartkę. Może to być blok techniczny, ale również czytana przez dziewczynę książka. Doskonale sprawdzi się również darmowa gazeta, którą dostałeś, stojąc rano na światłach w drodze do pracy.

Krótko mówiąc – może być wszystko, co odbija światło i nie jest zbyt kolorowe. Dzięki temu w bardzo prosty sposób rozświetlisz cienie na twarzy, a to bardzo ważne w portrecie. Ten trik możesz zastosować w każdych warunkach. Zwróćcie uwagę na oczy na poniższych zdjęciach - dzięki teczce na dokumenty na drugim ujęciu pojawił się w nich ciekawy refleks.

© JK
© JK

Ustawiając dziewczynę, zasugeruj jej, żeby biodra nie znajdowały się prostopadle do obiektywu. Delikatne skręcenie tułowia optycznie ją wyszczupli i zarysuje talię.

Bardzo ważna jest swobodna atmosfera i dobry kontakt z fotografowaną osobą.

Wiele osób, stając przed obiektywem, nienaturalnie się spina, co od razu widać na zdjęciach. Nerwy w niczym nie pomogą. Uśmiech na twarzy fotografa jest równie ważny jak uśmiech modelki.

Obróbka to nie grzech

Warto podnieść kontrast zdjęć i delikatnie je rozjaśnić. Skóra lubi jasne tony, będzie wyglądać na gładszą i bardziej świetlistą. Aplikacje takie jak Fhotoroom dają ogromne możliwości modyfikacji zdjęcia. Kreatywne rozmycia, zmiany kolorystyki, dodawanie ramek – ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Poniżej znajduje się przykładowe zdjęcie obrobione w programie Fhotoroom – efekt jest delikatny, ale zdjęcie wygląda lepiej, prawda?

A na koniec...

  • Smarftona masz zawsze i wszędzie przy sobie.
  • Zdjęciami z komórki możesz podzielić się kilka sekund po ich zrobieniu za pośrednictwem portali społecznościowych.
  • Do zdjęć możesz przypisać lokalizację. Ostatnio podróżowałem po Portugalii. Jadąc autobusem z Lizbony do Porto, przejeżdżałem przez piękne miasta, ale nie wiedziałem, jak się nazywają. Wystarczyło zrobić zdjęcia, a przy dostępie do Wi-Fi sprawdziłem na mapie ich nazwy. Dzięki temu potem zwiedziłem Lleirę i Coimbrę. Poza tym taka mapa to bardzo ciekawy zapis podróży.
Obraz

Smartfony w dłonie i do roboty! 

Autorem wpisu jest Jakub Kaźmierczyk, fotograf i bloger Fotoblogia.pl.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)