Samsung Galaxy S4: 5‑calowy gigant z czterordzeniowym Exynsoem 5450?
Smartfony Galaxy odnoszą niebywałe sukcesy, a kolejne urządzenia z tej serii cieszą się coraz większym powodzeniem. Wygląda na to, że Samsung Galaxy S4 również ma szansę spodobać się użytkownikom. Wskazują na to pierwsze doniesienia o następcy najpopularniejszego smartfona na świecie.
21.11.2012 | aktual.: 21.11.2012 15:00
Smartfony Galaxy odnoszą niebywałe sukcesy, a kolejne urządzenia z tej serii cieszą się coraz większym powodzeniem. Wygląda na to, że Samsung Galaxy S4 również ma szansę spodobać się użytkownikom. Wskazują na to pierwsze doniesienia o następcy najpopularniejszego smartfona na świecie.
Samsung oczywiście nie ujawnił na razie żadnych oficjalnych informacji na temat nowej wersji swojego flagowego smartfona. Już teraz koreańskie źródła donoszą jednak o parametrach kluczowych podzespołów, które mają po raz kolejny sprawić, że klienci pokochają topowego Galaxy S.
Samsung Galaxy S4 (albo S IV) ma być wyposażony w 4,99-calowy wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED. Ekran będzie pracował w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, co zagwarantuje znacznie większą gęstość pikseli (441 ppi!) niż w poprzednich modelach. Tak duża rozdzielczość może być problematyczna i wcale nie musi przekładać się na przyjemniejsze korzystanie z telefonu. Ciekawe jest również to, że nie tak dawno, bo zaraz po premierze Galaxy S III, sugerowano, że są trudności z uzyskaniem dużego zagęszczenia pikseli na ekranach OLED-owych. Czyżby udało się je już wyeliminować?
Galaxy S4 ma również mieć bardzo mocny układ ARM, najprawdopodobniej Exynosa 5450, czyli następcę jednostki z Google Nexus 10 czy ostatniej serii Chromebooków Samsunga. Ma być to czterordzeniowa platforma oparta na rdzeniach Cortex-A15, których maksymalne taktowanie może wynieść 2,0 GHz. Co ciekawe, wiele mówi się, że będzie to pierwszy układ ARM wykorzystujący technologię big.LITTLE Processing.
Oznacza to, że poza czterordzeniowym układem głównym z rdzeniami Cortex-A15 MPCore pojawi się dodatkowy rdzeń Cortex-A7 (najbardziej energooszczędne chipy ARM zaprojektowane do tej pory). Jego rola będzie niemal taka sama jak Companion Core (Ninja Core) z Tegry 3 Nvidii. Będzie więc zapewne aktywowany przy zadaniach wymagających niewielkiej mocy obliczeniowej (synchronizacja danych, odtwarzanie muzyki, korzystanie z interfejsu), a w razie potrzeby system wprowadzi do akcji główne rdzenie. Cortexy-A15 i Cortex-A7 będą wykonane w procesie technologicznym 28 nm, co dodatkowo obniży zapotrzebowanie na energię.
Drugą opcją, o której wspominał mi Mateusz w luźnej rozmowie o Exynosach, jest wykorzystanie duetu dwurdzeniowych układów. Podobne rozwiązanie na początku roku prezentował Texas Instruments w nowych OMAP-ach z serii 5. Wtedy jednak mocna dwurdzeniowa jednostka Cortex-A15 MP2 była parowana z dwoma rdzeniami Cortex-A5, a nie A7. Zasada działania opiera się na big.LITTLE, a za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że nowe rdzenie Cortex-A15 są tak wydajne, że na razie trudno myśleć o ich pełnym wykorzystaniu w tablecie o rozdzielczości 2560 x 1600, a co dopiero w smartfonie z "marnym" Full HD.
Z mniej istotnych elementów w Galaxy S4 mają być 13-megapikselowy aparat i 64 GB pamięci na pliki. Gdyby tego było mało, urządzenie będzie jeszcze cieńsze od poprzednika. Do premiery nowej wersji telefonu zostało jednak jeszcze co najmniej kilka miesięcy, być może dokładniejsze informacje na jego temat poznamy dopiero podczas CES 2013. Do sklepów Galaxy S4 trafi prawdopodobnie w drugim kwartale 2013, dokładnie rok po premierze poprzedniego modelu.
Źródło: AndroidHeadlines • PhoneArena