ARM Cortex-A50 będzie tak dobry, że wykorzysta go nawet AMD!

Przedsiębiorstwo ARM zdradziło informacje dotyczące nowej generacji procesorów z rodziny Cortex-A50, które stanowią kolejny duży krok naprzód. Czego możemy się po nich spodziewać?

ARM Cortex-A15 | Źródło: Extremetech
ARM Cortex-A15 | Źródło: Extremetech
Damian Damian Krysa

Nowe procesory o oznaczeniu Cortex-A53 oraz Cortex-A57 będą pierwszymi na świecie układami 64-bitowymi! Ma to pozwolić im na osiągnięcie nawet trzykrotnie lepszej wydajności w stosunku do aktualnie oferowanych procesorów przy zachowaniu tego samego poziomu poboru prądu.

Wydajność i energooszczędność

ARM Cortex-A50 | Źródło: HotHardware
ARM Cortex-A50 | Źródło: HotHardware

Bardzo interesująco przedstawia się kwestia energooszczędności nowych układów. Nowe Cortexy zostaną wykonane w nowym, niższym procesie technologicznym 20 nanometrów, dzięki czemu będą się charakteryzować niskim zużyciem energii oraz niewielką ilością wydzielanego ciepła. To z pewnością zostanie docenione przez klientów narzekających na krótki czas pracy swoich dotychczasowych urządzeń.

ARM Cortex-A50 | Źródło: HotHardware
ARM Cortex-A50 | Źródło: HotHardware

Chip Cortex-A53 ma być produktem ze średniej półki cenowej przeznaczonym dla tańszych smartfonów oraz tabletów. Priorytetem przy jego projektowaniu nie była wydajność, lecz energooszczędność oraz niewielkie wymiary. Nowy Cortex ma być mniejszy od dziś dostępnych rozwiązań nawet o 40% i ma oferować wydajność na poziomie najsilniejszych obecnie układów na rynku (wraz ze Snapdragonem S4 Pro na czele).

Dla topowych smartfonów oraz tabletów z najwyższej półki cenowej przeznaczono chipy Cortex-A57, które mają oferować wydajność aż trzykrotnie wyższą od układów opartych na aktualnej wersji tej architektury.

ARM Cortex-A50 | Źródło: Engadget
ARM Cortex-A50 | Źródło: Engadget

Czy jednak zastosowanie tak wydajnego procesora opartego na chipie Cortex-A57 będzie musiało negatywnie wpłynąć na pobór energii? Niekoniecznie. Moim zdaniem jedną z największych zalet opracowywanych układów jest technologia big.LITTLE podobna do rozwiązania stosowanego przez Nvidię w układzie Tegra 3, która polega na zastosowaniu piątego rdzenia obniżającego zużycie energii akumulatora.

W przypadku nowych Cortexów ma ona pozwolić na zastosowanie w jednym układzie zarówno rdzeni Cortex-A53, jak i Cortex-A57. Dzięki czemu w sytuacji, w której będziemy korzystać z aplikacji niewymagających dużej mocy obliczeniowej, możliwe będzie przełączanie się pomiędzy wydajnymi rdzeniami A57 a bardziej energooszczędnymi A53 (co powinno znacząco wpłynąć na obniżenie zużycia energii).

AMD ostrzy zęby na procesory ARM!

Kiedy nowe procesory trafią pod maski nowych smartfonów oraz tabletów? Zgodnie z zapowiedziami firmy ARM w smartfonach urządzeniach ujrzymy je dopiero na początku 2014 roku. Co jednak ciekawe, o ich wykorzystaniu myślą nie tylko producenci układ ARM, jak Samsung czy Qualcomm.

Najprawdopodobniej jako jedna z pierwszych z nowych Cortexów skorzysta firma AMD, która zapowiedziała stworzenie 64-bitowych procesorów ARM dla rynku serwerowego oraz środowisk chmur obliczeniowych, gdzie liczy się nie tyle wydajność obliczeniowa, co wydajność energetyczna, a pod tym względem układy ARM są wciąż niedoścignione. Produkcja nowych procesorów AMD Opteron dla mikroserwerów ma rozpocząć się w 2014 roku.

Przyszłość architektury ARM zmierza w dobrym kierunku. Już za dwa lata nasze mobile zabawki będą cechować się jeszcze wyższą wydajnością przy dłuższym czasie pracy baterii. Zastanawia mnie jednak, czy firma AMD zamierza również zaatakować rynek konsumencki poprzez zaoferowanie procesorów dla urządzeń mobilnych, czyli smartfonów oraz tabletów, o czym kiedyś wspominał już Mateusz. Wkroczenie na rynek nowego gracza z pewnością namieszałoby na rynku (większa konkurencja z pewnością wpłynęłaby m.in. na spadek cen), a doświadczenie firmy AMD w produkowaniu procesorów oraz kart graficznych z pewnością pozwoliłoby na stworzenie interesującego produktu.

Źródło: [url=http://www.engadget.com/2012/10/30/arm-cortex-a50/]Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)