Nie możesz rozstać się ze swoim telefonem? Jesteś w grupie ryzyka.

Nie możesz rozstać się ze swoim telefonem? Jesteś w grupie ryzyka.

Nie możesz rozstać się ze swoim telefonem? Jesteś w grupie ryzyka.
Źródło zdjęć: © cityconnect.org
Krzysiek Rodziński
29.01.2014 14:22, aktualizacja: 31.01.2014 15:07

Uzależnienie od telefonu, a może problematyczne korzystanie z telefonu, ewentualnie nomofobia, które z tych zjawisk dotyczy ciebie?

I Forgot My Phone

Problem można ugryźć w zabawny sposób

Niektórzy, jak Rosie Waterland - znana w Australii blogerka, starają się w zabawny sposób opisać rodzący się problem, zwracając przy tym uwagę na jego skalę i konieczność podejmowania kroków. Ci, którzy mogą być potencjalnie zagrożeni . . . . . . . . wyróżniają się tym, że:

  1. **Mają szósty zmysł... czują zasięg sieci.**Jeśli wiesz czym jest . . . . . . . . ., nie jest dla ciebie niczym niezwykłym taka sytuacja: Idą radośnie ulicą. Wszystko nagle się zatrzymuje, staje się martwe na ich drodze. Rozglądają się powoli wokoło. Pociągają nosem powietrze. Może się wydawać, że wykonują jakiś rodzaj magicznego połączenia z naturą. Wtedy na ich twarzy buduje się strach. Zwracają się do ciebie - powoli, dramatycznie - i z pełną szczerością i fatalizmem, mówią: \Tu nie ma zasięgu.photo3675/photo
  2. Mają stałe, silne pragnienie używania kabelka\Kto ma kabelek od ładowarki? Masz kabelek od ładowarki Czy ktokolwiek wie gdzie położyłem kabelek od ładowarki? Mogę pożyczyć ten kabelek? Obiecuję, że tylko na 5 minut, obiecuję. Czy ten kabelek będzie pasował do mojego telefonu? Czy podłączę tym telefon do laptopa? To jest bardzo dobry kabelek, gdzie mogę taki dostać? Dam ci, 10 dolców za ten kabelek. Niech będzie, 15 dolców. PO PROSTU DAJ MI TEN KABELEK.photo3676/photo
  3. Posiadają nadludzki wzrok. Ale tylko wtedy kiedy szukają gniazdaCi, którzy są zagrożeni . . . . . . . . . mogą być nawet niewidomi, ale i tak są w stanie dostrzec gniazdko zasilania z odległości 50 metrów. Wchodząc do pokoju potrafią zlokalizować każde źródło zasilania w przeciągu 0.35 sekundy i dodatkowo są w stanie powiedzieć, czy zmieści się tam ładowarka.photo3677/photo
  4. Mają siódmy zmysł... dotyczący stanu bateriiCzują ten stan całym swoim istnieniem. Strach zaczyna nieprzyjemne bulgotanie w dolnych partiach żołądka: bateria się wyczerpuje. Ktoś może zaproponować tysiąc dolarów żeby skorzystać z telefonu, ale bateria wskazuje tylko 10% naładowania, więc oni odmawiają. A oglądanie video przy takim stanie? ZAPOMNIJ.Ludzie z tym siódmym zmysłem wydają się też być częścią dziwnego fenomenu, kiedy ilość razy sprawdzania stanu baterii rośnie wraz ze spadkiem tegoż stanu. Nie może tego wyjaśnić żaden rozum, ani logika.Wielu jednak porównuje ten stan do oddychania.photo3678/photo
  5. Wiedzą więcej na temat technologii ładowania niż o sobie samychZwykłe ładowarki, ładowarki słoneczne, ładowarki podłączane do rowerów, ładowarka zasilana potem. . . . . . . . . . . potrafią powiedzieć ci o każdym źródle energii potrzebnej do ładowania, nawet jeśli taka nigdy nie zostanie wymyślona.. . . . . . . . . . wiedzą więcej o stanie wynalazków w dziedzinie ładowania telefonów niż o własnym zawodzie. Nie potrafią powiedzieć kim jest Hilary Clinton, ale... chcesz wiedzieć wszystko o nowym telefonie, który ładuje się dzięki kroplom deszczu? Siadaj - to trochę potrwa.photo3679/photo
  6. **Opracowali metodę sprawdzania telefonu - \ukradkiem**Nie rozumiesz zaglądania na telefon w samolocie, albo w trakcie filmu? A co to jest, średniowiecze? Koncepcja nie zaglądania na swój telefon jest dla . . . . . . . . . . . śmieszna i obraźliwa. Mimo, to opracowali oni pewne metody, by wciąż być na bieżąco z tym co się dzieje w telefonie, nawet jeśli zasady mówią, że nie można.. . . . . . . . . . mogą się tylko raz wykonać obrót i w tym czasie sprawdzić dwie ostatnie godziny z aktywności na twitterze. Aha i nie wierzcie na słowo, jeśli mówią, że potrzebują skorzystać z toalety. To jest kod dla: \przeczytanie wszystkich newsów w trakcie przebywania w toalecie.photo3680/photo
  7. Nigdzie nie będzie nowyJeśli idziesz z . . . . . . . . . . . . do nowej restauracji, masz zagwarantowane, że posiada już wiedzę w zakresie:- najbliższe źródła zasilania,- zasięg sieci,- jaki telefon i ładowarkę posiada każdy z pracowników.

Źródło: mamamia.com.au

Warto poznać badania naukowe i analizy

Najpierw kilka faktów. Koncern Lookout zajmujący się ochroną i zabezpieczeniami urządzeń mobilnych zlecił przeprowadzenie badań nad trendami w użytkowaniu telefonów, szczególnie jeśli chodzi o sposób myślenia, nawyki i zachowania z tym związane.

Badania przeprowadziła firma badawcza Harris Interactive na grupie 2097 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Wyniki okazały się bardzo ciekawe.

Smartfony są esencją naszego życia

  • Potrzebujemy stałego poąłczenia. Prawie 60% stwierdziło, że nie mija nawet godzina od ostatniego sprawdzenia telefonu. Najbardziej od tego uzależnieni są młodzi: 63% kobiet i 73% mężczyzn w wieku 18-34 lat.
  • Nasze połączenia nigdy nie zasypiają. 54% osób stwierdziło, że sprawdzają swoje telefony leżąc w łóżku: tuż przed spaniem, zaraz po przebudzeniu, a nawet w środku nocy.
  • Potrzebujemy mieć dostęp wszędzie. Blisko 40% przyznaje, że sprawdzają swoje telefony kiedy korzystają z toalety.
Obraz
© lookout.com

Czasami łamiemy reguły

  • Jesteśmy niewychowani. 30% respondentów przyznało, że sprawdzają swój telefon w trakcie wspólnego posiłku.
  • Jesteśmy niebezpieczni. 24% respondentów powiedziało, że sprawdzają swój telefon kiedy prowadzą samochód.
  • Zachowujemy się nieprzyzwoicie. 9% respondentów przyznało, że sprawdzają swoje telefony w trakcie religijnych nabożeństw w miejscach kultu.
Obraz
© lookout.com

Gdy nie mamy pod ręką telefonu rodzą się różne emocje.

  • 94% badanych obawia się utraty swojego telefonu.
  • 73% osób twierdziło, że czuli panikę kiedy stracili swój telefon.
  • 38% badanych wiązało te uczucia ze względu na koszty i kłopoty związane ze zgubieniem telefonu.
Obraz
© lookout.com
Obraz

Źródło: lookout.com

Trzeba nazywać problemy po imieniu

Strach przed byciem poza zasięgiem nazywa się:

Czy to nowa nazwa dla uzależnia od telefonu?

Według innych badań, przeprowadzonych przez firmę SecurEnvoy aż 66% posiadaczy telefonów komórkowych cierpi na tę przypadłość. Jeśli więc drżą ci ręce, wpadasz w panikę, pocisz się, odczuwasz nudności, ponieważ na chwilę rozstałeś się z telefonem bezsprzecznie jesteś dotknięty nomofobią.

Zanim jednak powstało to określenie naukowcom znany był problem uzależnienia technologicznego. Co prawda uzależnienie od telefonu to nie jest sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 czy DSM-IV, ale trwa dyskusja w środowisku psychologów i psychiatrów odnośnie tego zagadnienia i jego umiejscowienia w nadchodzących aktualizacjach tych klasyfikacji. W chwili obecnej używa się raczej określenia „problematyczne użytkowanie telefonu”. Czym jest więc uzależnienie technologiczne?Dr Mark Griffiths z Nottingham Trent University, definiuje uzależnienie technologiczne jako uzależnienie behawioralne, w którym występuje zależność między człowiekiem a maszyną.

Dr hab. n. med. Beata Pawłowska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dr Emilia Potembska opracowały Kwestionariusz do Badania Uzależnienia od Telefonu Komórkowego i wykorzystały go w badaniu tego zjawiska na polskim gruncie.

Wyniki ich badań opublikowane w licznych pracach są ciekawe i warto je poznać. Mianowicie analogicznie do kryteriów uzależnienia od Internetu, uzależnienie od telefonu komórkowego można definiować jako nieprawidłowy, dysfunkcjonalny sposób korzystania z telefonu komórkowego, który charakteryzuje się występowaniem w okresie ostatnich 12 miesięcy co najmniej pięciu spośród niżej wymienionych objawów:

  • Silnego pragnienia korzystania z telefonu komórkowego, prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomości tekstowych (SMS), wyrażonego stałym myśleniem o wymienionych czynnościach.
  • Potrzeby zwiększania częstotliwości i czasu rozmów telefonicznych oraz zwiększania ilości i częstości wysyłania SMS-ów.
  • Powtarzających się nieskutecznych prób zaprzestania lub ograniczenia ilości rozmów i wysyłanych wiadomości SMS.
  • Występowania objawów abstynencyjnych takich, jak: niepokój, lęk, depresja podczas prób zaprzestania lub redukowania ilości i czasu rozmów przez komórkę oraz liczby wysyłanych SMS-ów.
  • Prowadzenia dłuższych rozmów i wysyłania większej ilości SMS-ów niż się uprzednio planowało.
  • Problemów finansowych, zawodowych, rodzinnych i społecznych spowodowanych korzystaniem z telefonu komórkowego.
  • Okłamywania rodziny i znajomych w celu ukrycia kosztów oraz czasu poświęcanego na rozmowy telefoniczne i wysyłanie SMS-ów.
  • Używania telefonu komórkowego jako ucieczki przed prawdziwymi problemami lub w celu poprawienia złego samopoczucia (osamotnienia, niepokoju, depresji, winy).

Najważniejsze spostrzeżenia z przeprowadzonych badań opublikowane w Current Problems of Psychiatry (12/2011) są następujące:

"Z grupy 694 badanych 2,9% spełniało kryteria uzależnienia od telefonu komórkowego (uzyskali 70 lub więcej punktów – powyżej 2 odchylenia standardowego od średniej) a 35,3% spełniało kryteria zagrożenia uzależnieniem od telefonu komórkowego (uzyskali od 31 do 69 punktów – przedział od średniej do 2 odchylenia standardowego). Z grupy 456 kobiet kryteria uzależnienia, mierzone Kwestionariuszem KBUTK, spełniało 2,9%, a zagrożenia uzależnieniem od telefonu komórkowego – 35,1% badanych. Z grupy 238 mężczyzn, uzależnionych było 2,5% badanych, a kryteria zagrożenia uzależnieniem od telefonu komórkowego spełniało 30,3%."

Źródła:1, 2, 3

Skorzystać z pomocy specjalisty

W Polsce jest już wiele ośrodków, które specjalizują się w dziedzinie profilaktyki i leczenia uzależnienia technologicznego, w tym też uzależnienia od telefonu, albo nomofobii. Jest jeszcze jedna możliwość.

Menthal Promotional Video

Uniwersytet w Bonn wydał na smartfony specjalną darmową aplikacje, która ma pomagać w badaniu uzależnienia od telefonu i jego stopnia. Aplikację można pobrać ze stronymenthal.org, albo z Google Play.

Aplikacja została opracowana przez grupę doświadczonych psychologów i informatyków.

Obraz
© menthal.org
Obraz

Zadaniem aplikacji jest monitorowanie użytkowania telefonu i poddawania dokładnej analizie zebranych w ten sposób danych.

Obraz
© menthal.org
Obraz

Program jest bardzo rozbudowany i ma wiele opcji. Nawet jeśli nie potrzebujesz skorzystać z jego dobrodziejstw w kwestiach zdrowotnych to będziesz miał bardzo dobre narzędzie do monitoringu.

Obraz
© onlinekosten.de
Obraz

Z poniższego video dowiecie się więcej.

GERMANY SMARTPHONE ADDICTION APP (Scientists examine smartphone addiction using new app)

Źródło: menthal.org, cnet.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)