Full HD na 4,5‑calowym ekranie? Dla Sharpa to nie problem
Sharp to jeden z tych azjatyckich producentów smartfonów, którego chętnie zobaczyłbym na naszym rynku. Nowości Japończyków tylko utwierdzają mnie w tym przekonaniu.
Mimo że najnowszy sprzęt Sharpa nie będzie dostępny na naszym rynku, warto się mu przyjrzeć. Wybrane rozwiązania z tego urządzenia wkrótce mogą się bowiem pojawić w smartfonach innych producentów.
Aquos mini SHL24 został wyposażony w 4,5-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. To panel z najmniejszą przekątną, w którym udało się zastosować matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Charakteryzuje się bardzo wysokim zagęszczeniem pikseli, które sięga niemal 500 PPI (dokładnie 487 PPI).
Ekran Sharpa ma kilka innych mocnych punktów. Pierwszym jest autorska technologia IGZO, znacznie zmniejszająca zapotrzebowanie na energię. Kolejną ciekawostką jest możliwość dostosowania wyświetlanych kolorów w modelu HSV (za pomocą odpowiednich suwaków).
Producent zastosował w Aquos mini SHL24 nowy aparat 13 Mpix. Charakteryzuje się on optyką o jasności f/1.9 i procesorem obrazu BrightEye. Dzięki funkcji NightCatch zdjęcia robione w warunkach gorszego oświetlenia mają być lepsze. Sharp chwali się, że aparat można uruchomić w 0,4 s. Wyposażenie obejmuje również czterordzeniowego Snapdragona 800 z rdzeniami Krait 2,3 GHz i Adreno 330, 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wbudowanej i baterię o pojemności 2100 mAh.
Duże wrażenie robi obudowa, której wygląd określany jest jako EDGEST. Nazwa ta odnosi się do znacznego zmniejszenia odstępów między ekranem a trzema krawędziami obudowy. Oparty na Androidzie 4.2 Jelly Bean sprzęt jest oczywiście wodoodporny, ale to żadna nowość w przypadku japońskiej komórki.
Bardzo żałuję, że Sharp nie działa w Europie. Firma wprowadza sporo ciekawych autorskich rozwiązań, jak ciągle udoskonalane ekrany IGZO. Rozdzielczość Full HD na 4,5-calowym ekranie jest absurdalna (podobnie jak ekrany Quad HD), ale pokazuje, jak duży potencjał drzemie w panelach Sharpa. Świadczy o tym również coraz częstsze wykorzystywanie wyświetlaczy IGZO przez inne firmy czy inwestycje w tę technologię (np. Samsunga).
Źródło: gforgamers