Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [18.08.2012]
Zapraszam wszystkich na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji.
18.08.2012 | aktual.: 18.08.2012 12:47
Swoje propozycje proszę wysyłać na tomasz.slowik@komorkomania.pl.
Townsmen - wersja darmowa lub Premium za 9,76 zł
Strona 1
Gra strategiczna (Roads of Rome 2).
Jest to najnowsza odsłona popularnego symulatora życia średniowiecznego miasta. Gracz ma do wyboru tryb scenariuszy oraz sandbox. Ten pierwszy polega na wypełnianiu misji narzuconych przez grę, a w drugim można budować bez żadnych ograniczeń.
Rozgrywka polega na dbaniu o zadowolenia swoich mieszkańców, tworzeniu łańcuchów produkcyjnych (np. ziarno - mąka - chleb), pilnowaniu zapasów surowców itd. Brakuje tylko aspektu militarnego, który urozmaiciłby rozgrywkę. Gra kojarzy mi się z starymi Knights & Merchants.
Niestety do tytuły wciśnięto mikrotransakcje. Dzięki punktom prestiżu można odblokowywać kolejne mapy czy budynki, które normalnie nie byłby dostępne, budować bez wykorzystania surowców czy przyspieszać czas (za darmo można to robić tylko przez minutę, a kolejne trzeba dokupować). Ostatnia kwestia doskwiera najbardziej, bo na niektóre czynności podwładnych trzeba czekać długo, a to w końcu gra na chwilę. Osoba kupująca wersję Premium otrzymuje na start 250 punktów prestiżu, czyli niewiele oraz nie musi oglądać reklam.
Grafika jest ładna pomimo swojej dwuwymiarowości. Postacie są dobrze wykonane, z domów unosi się dym i widać pracę podwładnych. Jedyne czego mi brakowało, to opcji obracania widoku, ale nie jest to duża wada. Można go za to przybliżać i oddalać.
Townsmen to kolejna dobra gra skutecznie zepsuta przez mikrotransakcje. Płacąc 10 zł użytkownik powinien mieć chociaż odblokowane wszystkie budynki, nawet jeśli nie są kluczowe dla komfortowej zabawy. Poza tym do zabawy z czasem wkrada się monotonia wykonywania tych samych czynności.
[plus]łańcuchy produkcyjne
[plus]ładna grafika
[plus]rozbudowana
[minus]brak aspektu militarnego
[minus]z czasem nudzi
[minus]mikrotransakcje
Zręcznościówka (Tekken Bowl).
A konkretniej zestaw bilardowych wyzwań polegających na wbijaniu kul przy ograniczonej liczbie uderzeń lub z limitem czasu. Nie ma rozgrywek z komputerem czy żywymi graczami, a liczy się jedynie zręczność i wyobraźnia przestrzenna grającego. Swoich sił można spróbować na ponad 100 planszach o rosnącym poziomie trudności.
Sterowanie jest typowe dla tego typu gier. Trzeba odpowiednio dobierać siłę strzału, kierunek oraz punkt uderzenia w bilę w celu jej podkręcenia. Na koniec każdej planszy otrzymuje się gwiazdki zależne od osiągnięć. Aby zdobyć ich komplet trzeba trafiać do łuz wylosowanych przez grę.
Grafika jest nieciekawa ale czytelna. Brakuje jakiś ładnych animacji czy efektów, a na stół patrzy się z góry i nie ma do wyboru innego widoku. Fajnie za to słucha się odgłosów oraz oklasków w momencie trafienia do łuzy.
Pool Mania, to jedna z ciekawszych propozycji tego typu. Jeśli ktoś lubi tę tematykę, to będzie zadowolony, jednak gra jest dosyć krótka, a fani dynamiczniejszej rozgrywki nie będą usatysfakcjonowani.
[plus]darmowa
[plus]sporo plansz
[minus]dla fanów tematyki
Encyklopedia (Color Dict).
W Polsce League of Legends zdobywa coraz większą rzeszę graczy i właśnie dla nich stworzona została powyższa aplikacja. Dzięki niej zawsze ma się pod ręką informacje o wszystkich bohaterach, przedmiotach, runach, rankingach graczy itd. Z ciekawszych opcji warto wymienić budowanie bohatera. Można wtedy wybrać postać, jej poziom, przedmioty, runy i specjalizacje, a program przeliczy jej statystyki.
Twórca aplikacji nie ma nic wspólnego z RIOT (twórcy gry), więc aktualizacje po nowych łatkach wychodzą z pewnym opóźnieniem, ale nie jest ono na tyle duże, żeby rozpaczać z tego powodu.
Program prezentuje się schludnie i stylowo. Jego wygląd przypomina ten z oficjalnej strony gry i ciężko mu cokolwiek zarzucić.
LoL Encyklopedia to propozycja głównie dla początkujących graczy, którzy gubią się jeszcze w gąszczu bohaterów, statystyk i umiejętności. Ale przydać może się też wyjadaczom, którym wypadły z głowy jakieś informacje, a nie mają drugiego komputera pod ręką, żeby w trakcie zabawy ich poszukać.
[plus]ładny wygląd
[plus]dużo informacji
[plus]darmowa
[minus]opóźniania w aktualizacjach
Aplikacja zakupowa (Tablica.pl).
Propozycja dla łowców okazji. Program tworzy listę promocji i obniżek w najbliższych sklepach. W informacjach zawarte są: cena, odległość do sklepu i jego nazwa, dane o produkcie oraz zdjęcie. Przedmioty można wyszukiwać na podstawie słów kluczowych lub kategorii, których jest całkiem sporo. Zdecydowanie brakuje funkcji filtrowania asortymentu, wyboru sklepów czy ograniczenia odległości od aktualnej pozycji użytkownika. Będąc w Warszawie zdarzało mi się widzieć oferty z Radomia.
Aplikacji nie można zarzucić braku ofert, co jest jej zdecydowanym plusem. Niestety w trakcie testów zdarzyło mi się kilkukrotnie napotkać FC, które najczęściej zmuszało mnie do restartowania programu i oglądania listy przedmiotów od początku.
Interfejs jest prosty i przejrzysty, ale wygląda nieciekawie, a brak jakichkolwiek ustawień poza powiadomieniami znacząco ogranicza funkcjonalność programu.
Ciężko mi ocenić PromoHuntera. Sam pomysł na aplikację jest dosyć ciekawy, ale korzystanie z niego jest dosyć niewygodne i czasochłonne. Być może w przyszłości jego funkcje zostaną rozwinięte, ponieważ obecnie polecić go mogę głównie fanom chodzenia po centrach handlowych.
[plus]ciekawy pomysł
[plus]dużo ofert
[minus]niewygodny w obsłudze
Alternatywny Launcher dla Androida 4.0 lub wyższego (Nova Launcher).
Jest to bardzo udane połączenie launchera z Androida JB z funkcjami znanymi z GoLaunchera. Na pierwszy rzut oka program wygląda jak czysty ICS. Siatka aplikacji połączona jest w widżetami, a ikonki są takie jak oryginalne (po odblokowaniu wersji plus można zmieniać paczki ikon). Zmiany widać po wejściu w ustawienia. Rozbudowane opcje pulpitów, przejść, dolnej belki, app drawera włącznie ze zmianą zagęszczenia pól jest niemal identyczna jak w najlepszych alternatywnych launcherach.
Ciekawą funkcją, z którą nie spotkałem się nigdzie indziej jest opcja wstawienia widżetów 1x1 do dolnej belki z aplikacjami. Niestety jest ona dostępna tylko w płatnej wersji programu (do odblokowania w ustawieniach).
O wyglądzie czystego ICS-a było powiedziane już wiele i nie warto tego powtarzać. Jest to typowy stylo Holo, co uznaję za dużą zaletę. Warto wspomnieć, że aplikacja dostosowuje się do tabletów.
W tego typu launcherach irytowała mnie zawsze ograniczona funkcjonalność względem GoLaunchera czy ADW. Ten jednak nie ma tej przypadłości, jest świetnie wykonany i dla osób lubiących styl Holo będzie idealną propozycją.
[plus]wygląd
[plus]rozbudowane funkcje
[plus]darmowy
Aplikacja informacyjna (Repertuar Kin WP.pl).
Jest to propozycja dla imprezowiczów, którzy lubią wiedzieć gdzie warto spędzić wieczór na mieście. Program służy do obsługi serwisu o tematyce klubowej o tej samej nazwie. Można się dzięki niemu dowiedzieć o najbliższych imprezach, poznać listę klubów z całej polski czy zapoznać z newsami. Jedyne czego brakuje to opcji komentowania i opcji czytania komentarzy, tak jak można robić to na stronie internetowej.
Znalezienie pożądanych informacji jest szybkie, a działaniu aplikacji ciężko cokolwiek zarzucić. Interfejs nie wyróżnia się niczym specjalnym. Warto tylko wspomnieć o możliwości wyszukiwania lokali i imprez.
FTB.pl jest skierowany do konkretnego grona odbiorców, które powinno być z niego zadowolone. Dobrze, że coraz większa liczba serwisów decyduje się na tworzenie dedykowanych aplikacji, a nie zmusza użytkowników do korzystania ze stron internetowych, co w przypadku urządzeń mobilnych nie zawsze jest komfortowe.
[plus]szybkość działania
[plus]prostota obsługi
[plus]bogata baza danych
[minus]brak opcji komentowania wpisów
Aplikacja pogodowa (Pogoda TVN Meteo).
Jest to kolejny program tego typu polskiego pochodzenia. Umożliwia sprawdzenie pogody na najbliższe 24 godziny lub do siedmiu dni do przodu. Informacje zawierają dane o temperaturze, ciśnieniu, zachmurzeniu oraz ewentualnych opadach.
Niestety w programie brakuje opcji automatycznego odświeżania danych, więc co jakiś czas trzeba robić to ręcznie.
Wygląd to największy atut aplikacji. Charakteryzuje się minimalistycznym stylem, ładnymi obrazkami pogody oraz schludnymi widżetami w dwóch rozmiarach. Szkoda, że mniejszy z nich i tak ma rozmiar 2x2.
Pogoda wzbudziła we mnie mieszane odczucia. Z jednej strony ładny wygląd i prostota użycia to jej niewątpliwe zalety, a z drugiej brak automatycznej aktualizacji skutecznie zmniejsza jej użyteczność. Jeśli komuś zależy na ładnym wyglądzie tego typu programów, to mimo wszystko zachęcam do jego wypróbowania.
[plus]ładny wygląd
[plus]widżety
Program telewizyjny (TVP.pl).
Poza zapoznaniem się z aktualną ramówką kilkuset stacji (polskich i zagranicznych) umożliwia ustawienie przypomnienia 5 minut przed rozpoczęciem wybranego programu. Początkowo trzeba poświęcić trochę czasu na dodanie ulubionych stacji oraz ich posegregowania. Na ekranie głównym widać listę kanałów wraz z aktualnie graną propozycją oraz dwoma najbliższymi. Po wybraniu jednego z nich widać dokładny program na różne dni. Dotknięcie jednej z pozycji pozwala na zapoznanie się z podstawowymi informacji o niej.
Największą wadą aplikacji jest konieczność własnoręcznej segregacji kanałów, a dodatkowo nowe pozycje nie pojawiają się na końcu, tylko na początku listy, co jest dość kłopotliwe.
Wygląd programu jest surowy i nieciekawy. Z drugiej strony jego obsługa jest prosta i szybka, a optymalizacja stoi na przyzwoitym poziomie.
Program TV jest dobrą alternatywą dla aplikacji wp.pl, a do tego działa od niej szybciej. Poza początkowymi niedogodnościami ciężko mu cokolwiek zarzucić i szczerze go polecam.
[plus]szybkość działania
[plus]dużo stacji
[minus]dodawanie i segregacja kanałów
Aplikacja użytkowa (Wzmacniacz Sygnału Sieci).
Jest to program do ściągania plików ze stron internetowych przy wykorzystaniu połączeń WiFi i sieci mobilnej w jednym momencie (funkcja wymaga roota). W założeniu ma to pozytywnie wpłynąć na szybkość pobierania. W Polsce ma to niewielki sens ze względu na ceny pakietów oraz szybkość transmisji danych. Ale za granicą przy wykorzystaniu LTE może to faktycznie pomagać.
Poza tym aplikacja może skutecznie zastąpić wbudowanego w Androida klienta pobierania. Poza podwójnym połączeniem oferuje kilka innych funkcji pozytywnie wpływających na szybkość pobierania, ale nie miałem możliwości ich sprawdzenia.
Korzystanie z programu potrafi być dosyć kłopotliwe w przypadku niektórych przeglądarek, które nie współpracują domyślnie z programem. W takiej sytuacji pozostaje "podzielić się" linkiem do pliku z Super Downloadem, co też nie zawsze działa. W ostateczności można po prostu wkleić adres do programu, co jest rozwiązaniem niezawodnym. Większość przeglądarek wspiera jednak tego typu aplikacje.
Super Download to bardziej ciekawostka, niż praktyczne narzędzie w przypadku polskich realiów. W przyszłości ma zostać wprowadzona obsługa torrentów, wielu pobrań jednocześnie i kilka innych funkcji. Nie obsługiwane są za to serwisu typu rapidshare.com, ze względu na ich blokadę wielu połączeń jednocześnie. Wersja Lite pozwala na ściąganie plików do 50 MB. Pełna wersja jest dostępna za darmo dla użytkowników forum XDA w temacie autora aplikacji.
[plus]ciekawe rozwiązania
[plus]najczęściej prosta w użyciu
[plus]cały czas rozwijana
[minus]problemy z działaniem z niektórymi przeglądarkami