LG Swift 4X HD - pierwsze (zaskakujące) wrażenia
Jak już zdążyłem się pochwalić na naszym fanpage'u, dostałem do testów najmocniejszy model LG,
03.08.2012 | aktual.: 03.08.2012 15:00
czyli Swift 4X HD. Doświadczenie z produktami tej firmy nauczyło mnie podchodzić do nich z dystansem, chociaż w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony.
czyli Swift 4X HD. Doświadczenie z produktami tej firmy nauczyło mnie podchodzić do nich z dystansem, chociaż w tym przypadku jestem pozytywnie zaskoczony.
Mój pierwszy kontakt z modelem LG Swift 4X HD miał miejsce na tegorocznym MWC w Barcelonie. Szczerze przyznam, że nie zrobił on na mnie dużego wrażenia. Ot kolejny na tych targach czterordzeniowiec z dużym ekranem HD.
Teraz, gdy spędziłem trochę czasu, testując HTC One X i mając niemal codzienny kontakt z Samsungiem Galaxy S III, wiem, że nie przynoszą one wielkiej rewolucji. Zauważam ich poważne wady. Przychylniejszym okiem spoglądam więc na produkt firmy, z której dwóch poprzednich urządzeń korzystałem prywatnie.
Swift i Swift 3D nauczyły mnie, że LG niczym polska reprezentacja piłki nożnej potrafi dobrze zacząć mecz, żeby w drugiej połowie opaść z sił i skończyć w słabym stylu. Informacje o zaniechaniu aktualizacji dla niektórych modeli wydają się ostatnim gwoździem do trumny zawierającej resztki zaufania użytkowników do firmy.
[solr id="komorkomania-pl-113487" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/6557,lg-swift-4x-hd-moze-byc-prawdziwym-hitem-pierwsze-wrazenia" _mphoto="lg-swift-4x-hd-2-113487--721a205.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2451[/block]
4X ma być swoistym odcięciem się od niechlubnej historii i narzędziem tworzenia nowej jakości LG. Zaraz, już kiedyś to słyszałem... No tak, rok temu przedstawiciele firmy też tak mówili. Tak czy inaczej jest to ostatnia nadzieja Koreańczyków i jeśli tym razem się nie zreflektują, to czarno widzę ich przyszłość.
Specyfikacja
Specyfikacja LG Swift 4X HD jest imponująca:
- Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich z Optimus UI 3.0;
- czterordzeniowy układ Tegra 3 1,5 GHz ;
- dwunastordzeniowy układ graficzny Nvidia;
- 1 GB RAM;
- 16 GB pamięci dla użytkownika, rozszerzalna przez karty microSD do 32 GB;
- ekran True HD IPS 4,7 cala, 1280 x 720, 313 pikseli na cal, jasność 550 nitów;
- aparat 8 Mpix z EDR i diodą LED, dodatkowo kamera frontowa 1,3 Mpix;
- Bluetooth 4.0 BLE;
- WiFi b/g/n, WiFi Direct;
- A-GPS;
- NFC z Android Beam;
- HDMI (MHL), DLNA;
- Wymiary 132,4 x 68,1 x 8,9 mm;
- Waga 135 g.
Pierwsze testy wydajności stawiły go poniżej One X i SGSIII. Wydawało się to trochę dziwne, skoro ma on ten sam układ co HTC, ale o podwyższonym taktowaniu, a do tego nie jest obciążony zasobożerną nakładką, jaką niewątpliwie jest Sense.
Zgodnie z podejrzeniami winę za to ponosiła wczesna wersja oprogramowania (V10A). Po aktualizacji do najnowszego softu Swift 4X HD w benchmarkach osiąga zdecydowanie lepsze wyniki i nie ma większej różnicy między nim a HTC One X.
Nie benchmarkami jednak żyjemy. W praktyce na czterordzeniowym LG nawet najbardziej wymagające gry działają bez zająknięcia. Testowałem dość długo One X i na wczesnym sofcie było o wiele gorzej, co dotyczy nie tylko tytułów z Tegra Zone.
Obudowa
Pora przejść do mocnej strony większości smartfonów LG. Także tym razem muszę pochwalić jakość wykonania. Nie dorównuje ona co prawda serii One, ale Galaxy S III bije na głowę. Stylistyka jest dość konserwatywna, ale sądząc po reakcjach po ukazaniu się nowej Galaktyki Samsunga, będzie się podobać. Nie ma bowiem nic wspólnego z akcesoriami łazienkowymi...
[solr id="komorkomania-pl-105176" excerpt="0" image="0" _url="http://komorkomania.pl/7652,lg-l3-l5-l7-wrazenia-wideo" _mphoto="bb-247x168-724efb43a9306c69005b5.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2452[/block]
Fajnie, że producent pomyślał o detalach – są oryginalne i przyjemne dla oka. Pokrycie klapki wyżłobieniami podnosi wrażenia estetyczne i praktyczność urządzenia. Nienawidzę błyszczących, palcujących się powierzchni.
Optimus UI 3.0
Gdybym prywatnie zakupił ten sprzęt, bardzo bym się ucieszył, że nie muszę go rootować, żeby wywalić góry „najpotrzebniejszych” aplikacji, którymi uraczył mnie producent. Lubię mieć porządek w smartfonie.
Wpadło mi w oko ciekawe rozwiązanie zaimplementowane w Optimus UI 3.0, mianowicie Quick Memo. Po wciśnięciu jednocześnie obu stron klawisza głośności w dowolnym momencie można stworzyć odręczną notatkę, i to bezpośrednio na zrzucie ekranu. Bardzo wygodne rozwiązanie, które mi zamiast do pracy przydaje się głównie do urozmaicenia czasu. Poniżej kilka dzieł:
Testy rozpoczynam z nabytą ostrożnością względem tego szczególnego producenta i jego sprzętu. Jednak muszę przyznać, że LG Swift 4X HD bohatersko się broni przed moimi uprzedzeniami. Coraz bardziej roznieca moją ciekawość, a nawet sympatię. Przyznam otwarcie - mimo całego mojego narzekania już zdążył mi się spodobać.