Alior Sync - mobilny, wirtualny bank z prawdziwego zdarzenia
Pierwszy wirtualny bank nowej generacji, czyli Alior Sync, rozpoczyna działalność już jutro (14 czerwca br). Bank będzie dostępny dla klientów zawsze i wszędzie, oferując wyłącznie internetowe produkty i usługi dopasowane do szybko zmieniającego się stylu życia.
13.06.2012 | aktual.: 13.06.2012 18:00
O Alior Sync więcej napiszemy na vbeta.pl, ale już teraz chciałem zaprezentować nową inicjatywę Aliora, który swój produkt przedstawia jako: "pierwszy taki bank na świecie". Czym konkretnie jest ten projekt?
To projekt pionierski i dlatego też cieszy mnie fakt, że taka inicjatywa pojawiła się na polskim rynku. To nie tylko internetowa usługa, ale cały wirtualny bank, który oferuje kompletne usługi bankowe przez 24 godziny na dobę. Alior Sync proponuje klientom zdalne zarządzanie finansami za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej, wirtualnego oddziału oraz mediów społecznościowych.
W Wirtualnym Oddziale użytkownicy mają nieograniczony dostęp online do osobistego bankiera z dowolnego miejsca na świecie przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W trakcie rozmowy wideo klienci mogą obserwować na ekranie własnego komputera interaktywną wizualizację ofert czy dokonywać transakcji. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu dokonywane są wszystkie podstawowe czynności bankowe.
Równie ważna jest obsługa konta poprzez specjalne aplikacje mobilne, które dostępne będą początkowo na Androida i iOS. Jesienią wraz z aktualizacją usług ma również pojawić się aplikacja na Windows Phone'y. Alior raczej nie planuje wypuszczać wersji na Symbiana, bada OS czy BlackBerry OS, co wiąże się ze spadającą popularnością tych OS-ów.
Program jest o tyle ciekawy, że umożliwia nie tylko proste zarządzanie kontem z poziomu telefonu, ale daje np. możliwość wykonywania szybkich przelewów na podstawie zdjęcia faktury czy polecenia zapłaty (wykorzystanie technologii OCR). Dostępna jest również funkcja sprawdzenie stanu oszczędności przez „potrząśnięcie” telefonem.
Z usług Alior Sync można korzystać na każdym telefonie i tablecie także przez przeglądarkę internetową dzięki specjalnie przygotowanej stronie mobilnej. Wirtualny bank to dodatkowe narzędzia, jak:
- Menadżer finansów, który umożliwi import historii rachunków z innych banków oraz tworzenie w jednym miejscu całościowych zestawień i podsumowań stanu domowych finansów.
- Asystent Płatności - funkcja, która pomaga zapanować nad wydatkami poprzez ich kategoryzację i powiadomienia o zbliżających się terminach płatności.
- Logowanie dostosowane do preferencji klientów, w którym można wybrać metodę logowania do rachunku: za pomocą hasła zwykłego, hasła maskowanego, kodów generowanych przez tzw. token instalowany w telefonach komórkowych, hasła graficznego bądź też przez połączenie punktów (logowanie stosowane m.in. w telefonach komórkowych)
- Autoryzowane przelewy przez Facebooka i PayPal, czyli inicjowanie przelewów do znajomych bezpośrednio z portalu Facebook czy dodawanie zdjęć znajomych do listy odbiorców przelewów na koncie Alior Sync. Do zrealizowania przelewu na rachunki w bankach polskich i zagranicznych wystarczy tylko e-mail odbiorcy zarejestrowany w serwisie PayPal.
Szczegóły oferty będziecie mogli sprawdzić jutro na stronie Alior Sync. Konto jest bezpłatne - dotyczy to prowadzenia, wypłat ze wszystkich bankomatów i przelewów (w tym 10 darmowych przelewów natychmiastowych miesięcznie). Alior Sync zapewnia również zwrot 5% wartości zakupów w Internecie (w postaci tzw. CashBacku). Co ciekawe, na 5% zwrot wydatków mogą liczyć klienci dokonujący doładowań telefonu przez Internet.
Inne ważne kwestie to dołączona do konta karta debetowa Debit MasterCard PayPass i naklejka zbliżeniowa, które oferowane są za darmo. Konto ma również wygodną dla klientów usługę autouzupełniania, dzięki której właściciel może zdecydować, ile środków chce mieć stale do dyspozycji (nadwyżka będzie automatycznie lokowana na wysoko oprocentowanym koncie oszczędnościowym). Miłym bonusem jest dostęp do Strefy Rozrywki z darmowymi filmami (pięć nowości miesięcznie), muzyką oraz specjalnymi ofertami zakupu filmów i gier, które będą o 40% tańsze.
Alior Sync we współpracy z czołowymi firmami z rynku e-commerce - Allegro i PayU, udostępnia usługę raty online. Dzięki niej klienci Allegro, a wkrótce również sklepów obsługiwanych przez PayU będą mogli zrobić zakupy nawet wtedy, gdy nie mają wystarczających środków na koncie czy karcie kredytowej. Proces wnioskowania o pożyczkę, łącznie z decyzją kredytową jest w pełni internetowy, nie wymaga podpisywania umów ani oczekiwania na kuriera. Dzięki Alior Sync płatności ratalne będą tak samo proste i szybkie jak przelew czy zakupy za pośrednictwem karty kredytowej.
W ramach portalu sync.pl Bank udostępni w formie aplikacji na smartfony strefę zakupów Zrób Dobry Deal, przeznaczoną dla osób poszukujących najlepszych ofert zakupowych. Alior Sync zaproponuje we współpracy z partnerami zewnętrznymi wyjątkowo atrakcyjną ofertę towarów i usług w połączeniu z szybkim i wygodnym finansowaniem. Oferty będą limitowane ilościowo i czasowo. Na początek w strefie Dobrego Dealu będą dostępne między innymi: Samsung Galaxy S III i vouchery na wakacyjne wyjazdy z biurem podróży Neckermann.
Muszę przyznać, że nowa usługa jest rewelacyjna. Została przygotowana głównie dla klientów indywidualnych, którzy często wykorzystują usługi mobilne i internetowe banków. Wizja załatwia wszystkich czynności poprzez asystenta za pośrednictwem kamerki internetowej czy aż 5% zwrotu od każdej transakcji internetowej z pewnością może zachęcić wiele osób. Mnie bardzo przypadły do gustu transakcje poprzez Facebooka, które - jak dowiedziałem się od przedstawicieli Aliora - były ściśle stworzone we współpracy z ekipą Zuckerberga.
Nie dziwię się, że w perspektywie 4 najbliższych lat prezes Aliora Wojciech Sobieraj szacuje zdobycie aż miliona użytkowników (nawet do 250 tys. w ciągu pierwszego roku od uruchomienia). Alior Sync to pierwszy naprawdę internetowy bank, który oferuje sporo i może zapoczątkować ciekawe zmiany na rynku. Konkurencja bowiem zapewne będzie chciała odpowiedzieć na ten ruch, co może tylko wyjść na korzyść użytkownikom.
Źródło: informacja prasowa Alior