Microsoft zakazuje HTC tworzenia tabletów z Windowsem. Dlaczego?

Okazuje się, że Microsoft postanowił wziąć się poważnie do kontroli rynku urządzeń z Windows RT. Świadczy o tym dobitnie wykluczenie HTC z grona producentów tabletów opartych na ARM-owym Windowsie, co może wydać się dziwne. Dlaczego tak się stało?

Prototyp tabletu Qualcomma z Windows RT (fot. tabletguide.nl)
Prototyp tabletu Qualcomma z Windows RT (fot. tabletguide.nl)
Mateusz Żołyniak

Okazuje się, że Microsoft postanowił wziąć się poważnie do kontroli rynku urządzeń z Windows RT. Świadczy o tym dobitnie wykluczenie HTC z grona producentów tabletów opartych na ARM-owym Windowsie, co może wydać się dziwne. Dlaczego tak się stało?

Gigant z Redmond w kwestii nadchodzącego Windows 8/RT przyjął tę samą postawę co w segmencie Windows Phone'a. Firma bierze udział w projektowaniu nowych urządzeń, kontroluje ich wprowadzanie na rynek i wszystkie akcje marketingowe. Okazuje się, że Microsoft może zabronić danemu producentowi tworzenia wybranych rozwiązań, jak doniósł niedawno serwis Bloomberg. Jednym z poszkodowanych jest HTC, które nie będzie mogło produkować tabletów opartych na Windows RT (oraz Windows 8).

Powodem takiej decyzji włodarzy z Redmond jest brak doświadczenia HTC w segmencie urządzeń z Windowsem. Microsoft nie wierzy bowiem, że tajwańskie urządzenia będą wystarczająco dobre. O ile więc producent świetnych smartfonów będzie tworzył nowe Windows Phone'y (z Apollo), o tyle próżno będzie szukać ARM-owych tabletów firmowanych logo HTC. Nie są to dane potwierdzone, ale nie zdziwiłbym się, gdyby rzeczywiście tak się stało.

Innymi powodami, które mogły wpłynąć na podjęcie takiej decyzji, są: słaba sprzedaż (a w zasadzie jej brak) tabletów HTC z Androidem (Flyer i Jetstream), o których szybko zapomniał rynek, oraz wysoka cena tajwańskich produktów. HTC jest kojarzone z dobrej jakości smartfonami, których ogromną zaletą jest autorska nakładka Sense UI, ale na rynku padów nie istnieje i mało kto wie, że firma w ogóle stworzyła takie urządzenia.

Wśród urządzeń z Win8 czy WinRT HTC zapewne nie miałoby czym błysnąć, a jego produkty mogłyby okazać się drogie i mało konkurencyjne. Dlaczego? Powód jest prosty - producenci nie dostali zgody na modyfikację interfejsu Metro w Windows RT i HTC mimo wielkich chęci nie mogłoby wprowadzać większych zmian do firmowego oprogramowania.

Asus Tablet 610 (fot. engadget)
Asus Tablet 610 (fot. engadget)

Pierwsze tablety z nowym Windowsem mają pojawić się już w wakacje (być może już w sierpniu) i będą to urządzenia oparte na wersji RT. Tablety bazujące na procesorach Intela i AMD dostępne będą dopiero jesienią, co jest zamierzonym ruchem Microsoftu. Jak już zapewne wiecie, sprzęt z procesorami ARM nie obsługuje aplikacji pisanych dla starszych okienek (architektura x86/x64), a jedynie te wykorzystujące Metro UI. Szybsze wprowadzenie na rynek wersji dla układów ARM ma sprawić, że deweloperzy od razu zaczną przygotowywać aplikacje w WinRT API, które dostępne będą z poziomu Windows Store.

Dlatego też Microsoftowi zależy na dobrych jakościowo urządzeniach (a przy tym stosunkowo tanich), które wypromują WinRT. Wśród ich producentów można już teraz wymienić m.in. Asusa, Samsunga, Acera czy Toshibę. Firmy te w przeciwieństwie do HTC mają mocne zaplecze sprzętowe i ogromne doświadczenie w tworzeniu laptopów.

Pierwsze zaprezentowane podczas Computex produkty bazujące na układach Nvidia Tegra 3 czy Qualcomm Snapdragon S4 Plus/Pro robią dobre wrażenie i widać, że producenci wiedzą, jak podejść do tematu tabletów z Windowsem. Nie wiem, czy HTC, któremu nie idzie z androidowymi odpowiednikami, dałoby sobie radę z mocną konkurencją.

Frank Shaw z Microsoftu wspominał, że HTC wciąż będzie ważnym partnerem firmy. Nie ma też mowy, aby było dyskryminowane ze względu na ścisłą współpracę Nokii oraz Microsoftu w zakresie rozwoju i promocji mobilnych okienek. Gigant z Redmond nie ma w końcu za dużego doświadczenia w tworzeniu smartfonów, a HTC jest jednym z liderów rynku Androida, jak kiedyś w segmencie Windows Mobile. Dzięki dużemu zapleczu programowemu zdobytemu dzięki wieloletniej współpracy z MS Tajwańczycy mają skupić się na przygotowaniu ciekawych produktów z Windows Phone 8, które obok nowych Lumii będą stanowić główną broń w jesiennej ofensywie.

HTC Shift
HTC Shift

Zresztą mającemu ostatnio sporo strat na rynku HTC brak własnych urządzeń w WinRT może wyjść tylko na korzyść. Firma nie straci na produkcji i promocji rozwiązań, które raczej nie będą cieszyć się dużą popularnością. Nie zgadzam się z opiniami, że Microsoft poniesie straty z uwagi na brak tajwańskich tabletów, skoro HTC jest jego partnerem na arenie smartfonów. Kierowany sentymentem do dawnych czasów przyznam, że trochę żałuję, że na razie nie mogę liczyć na zaprezentowanie następcy kultowego HTC Shift.

Źródło: Bloomberg • własne

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)