Dlaczego zmieniamy operatora - i jak chętnie to robimy?

Jak często i dlaczego zmieniamy operatora? (fot.: sxc.hu)

Jak często i dlaczego zmieniamy operatora? (fot.: sxc.hu)

Najwierniejsi są klienci T-Mobile, a przy zmianie operatora najczęściej przechodzimy do Play. Jak obecnie wygląda wzajemne podbieranie sobie klientów przez sieci komórkowe? Oto wyniki badania przeprowadzonego przez Ericsson Consumer Lab.

Polacy nadal niezbyt chętnie zmieniają operatora. Jeśli jednak już to robimy, to najczęściej w poszukiwaniu niższych cen. I lądujemy w Play. Tak mniej więcej można streścić wyniki sondażu, jaki opublikowany został przez Ericsson Consumer Lab. Badaniem objęto klientów wszystkich sieci — T-Mobile, Orange, Plus i Play.

Nokia Lumia 900 w Europie od 14 maja

Dlaczego zmieniamy operatora?

Mimo że — jak można się było spodziewać — przeważają argumenty finansowe, to pozostałe odpowiedzi są dość ciekawe. Głównymi powodami zmiany operatora są:

  • 61% - lepsza oferta lub korzystniejsze ceny;
  • 26% - użytkownik najczęściej dzwoni na telefony będące w sieci operatora, do którego się przenosi;
  • 21% - frustracja spowodowana fatalną obsługą klienta;
  • 19% - sieć, do której klient się przenosi, ma w ofercie telefon, na którym mu zależy;
  • 15% - lepsza jakość usług (np. brak przerw w połączeniach);
  • 14% - większy zasięg.

Sieci komórkowe powinny wziąć sobie do serca te odpowiedzi i zwrócić uwagę na przykład na obsługę klienta (która, bądźmy szczerzy, nigdzie nie jest idealna) czy rozszerzanie oferty dostępnych modeli telefonów.

Dla osób młodych, eksperymentatorów oraz profesjonalistów najważniejszym kryterium wyboru sieci okazały się dobrej jakości usługi oferowane w korzystnej cenie. Tu też operatorzy powinni reagować, ponieważ są to te same grupy, które lojalnością nie grzeszą i nie mają problemu ze zmianą dostawcy usług, jeśli znajdą lepszą ofertę.

Starter dla obcokrajowca – tanie rozmowy i darmowa nawigacja w sieci Plus

Zobacz również: Czy można ufać dyskom w chmurze (rozmowa z Mikko Hypponenem)

Operatora nadal zmieniamy niechętnie

Badanie potwierdziło też to, co wskazywały już poprzednie podobne ankiety. Nie przepadamy za przechodzeniem do innych sieci niż ta, w której od jakiegoś już czasu jesteśmy. Spośród respondentów aż 62% zadeklarowało, że nigdy nie zmieniało operatora - dotyczyło to:

  • 79% klientów sieci T-Mobile (dawna ERA);
  • 74% klientów Orange;
  • 74% klientów Plusa;
  • 15% klientów Play.

Ten ostatni wynik nie oznacza jednak, rzecz jasna, że nie podoba nam się oferta Play. Uczestnicy badania, którzy operatora zmieniali, przechodzą zazwyczaj właśnie do tej sieci - a skoro do niej przechodzą, to nie mogą oczywiście być w grupie, która dostawcy usług nie zmieniła.

Źródło: Ericsson Consumer Lab.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung Galaxy Core Max oficjalnie. Kolejny średniak z AMOLED-em W skócie: Microsoft Lumia zamiast Nokii, aparat Oppo N3 i Galaxy Note 4 w częściach iPad w dół, iPhone i zyski w górę. Apple ogłasza wyniki finansowe za ostatni kwartał OnePlus One'a w końcu kupisz bez zaproszenia, ale będziesz musiał się pospieszyć W skrócie: zegarek Microsoftu, lepszy Gmail 5.0 i Sting śpiewający dzwonki Android 5.0 Lollipop na wideo. Wygląda prześlicznie Motorola Droid Turbo na zdjęciach Tydzień w krzywym zwierciadle: to trwało zbyt długo Weekendowy Zestaw gier i Aplikacji: UP by Jawbone, Entwined Challenge i Daddy Long Legs Android 5.0 Lollipop - jakie urządzenia zostaną zaktualizowane? W skrócie: ZenFone'y w przedsprzedaży oraz przykładowe zdjęcia zrobione Nexusem 6 i Nexusem 9 W skrócie: Nexus 6 u boku iPhone'a 6 Plus, Galaxy Golden 2 i nowe iPady na stronie Apple'a Oppo N3 będzie miał udoskonalony obracany aparat, ale co z tego? HYENT kolejny polski startup, który zdecydował się na crowdfunding Jaka będzie nazwa nowego Androida? W skrócie: zegarek will.i.ama, wyciek haseł do Dropboksa i Skype Qik Ogromny Nexus 6 i Nexus 9 przyłapane na nowych reklamach Androida Formuła Play Stacjonarna - numer stacjonarny dla abonentów Play już od 1 zł W skrócie: współpraca OnePlusa i JBL, Huawei Honor 6 Extreme Edition i klon iPhone'a on Lenovo Tydzień w krzywym zwierciadle: wielozadaniowość w Androidzie i Microsoft w kosmosie Gigantyczny wyciek prywatnych zdjęć użytkowników Snapchata W skrócie: polska cena Galaxy Note'a 4 i HTC One (M8) również z funkcjami Eye Experience Korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie na współdzielonym ekranie stanie się androidowym standardem? W skrócie: nowe Lumie już wkrótce, drogi G Watch R i Xperie z DropBoxem

Popularne w tym tygodniu:

Dni kart SIM w telefonach są policzone Ile zapłacimy za roaming w Unii Europejskiej od 15 czerwca? Orange pozostawia konkurencję w tyle Galaxy S8 - skaner tęczówki złamany Stare telefony Nokii świetnie sprawdzają się jako... wibratory Atrapa iPhone'a 8 przyłapana na wideo Xiaomi idzie po rozum do głowy! Smartfony Redmi tanieją w Polsce Galaxy Note 8 z podwójnym aparatem i 3-krotnym zoomem optycznym Aplikacja Google Maps jeszcze lepsza. Podczas nawigowania skorzystasz ze Street View myPhone Hammer 3 i 3+ oficjalnie. Konkurent dla Nokii 3310? HTC U11 będzie dostawał aktualizacje Androida przez 3 lata? Oto Huawei Y3 2017 - budżetowiec, którego nie będziesz chciał kupić Samsung prezentuje rozciągliwe ekrany AMOLED, 2-calowy wyświetlacz 4K oraz panel 3D OLED