Nowe czterordzeniowe Exynosy Samsunga mogą pożreć Tegrę 3?
Długo trzeba było czekać na konkrety o pierwszych czterordzeniowych Exynosach. Samsung wreszcie zdecydował się ujawnić nową linię mobilnych układów ARM, które już wkrótce trafią do pierwszych urządzeń z linii Galaxy i Galaxy Tab. Zapowiadają się rewelacyjnie.
24.02.2012 | aktual.: 24.02.2012 19:00
Samsung już niedługo ma wprowadzić na rynek pierwszy z nowych układów ARM, który został oznaczony jako Exynos 4412. Jest on bezpośrednią konkurencją dla Nvidia Tegra 3 i ma pojawić się w nowych tabletach (z Androidem 4.0 i Windows 8) oraz Galaxy S III. Jest on złożony z czterech rdzeni ARM Cortex A9, które mogą pracować z taktowaniem od 200 MHz do 1,5 GHz (w zależności od zapotrzebowania systemu). Rdzenie zostały wykonane w technologii 32 nm (wcześniej 45 nm), która ma gwarantować 26 % szybsze przetwarzanie danych przy jednoczesnym 34-50% mniejszym poborze energii.
Wspiera on również 64-bitowy, silnik ARM Neon, wspomagający obsługę multimediów oraz obsługuje pamięć LP-DDR2, DRR2 i DDR3 w trybie Dual Channel. Exynos 4412 ma wykorzystywać nową czterordzeniową grafikę ARM Mali (a nie PowerVR jak przypuszczano wcześniej). Niestety, Samsung nie zdradził konkretnie, o jaki układ chodzi. Z wcześniejszych przecieków wynika jednak, że będzie nim Mali T-604, które w pełni wspiera Khronos Open CL (m.in. OpenGL ES 1.1 i 2.0, OpenVG 1.1, OpenCL 1.1) oraz Microsoft DirectX 11.
Nowy Mali ma być około 5 razy szybszy niż stosowana dotychczas 400, dzięki czemu Exynos 4412 będzie w stanie obsłużyć wbudowany projektor oraz wyświetlać materiał 3D w jakości Full HD 1080p. Nie oznacza to jednak, że Galaxy S III będzie wyposażony w te bajery, ale Samsung wyraźnie chce podkreślić, jak dużym skokiem wydajności w porównaniu do modelu 4210 jest nowy chipset. Nie można jednak wykluczyć, że w tym roku nie pojawią się pierwsze Androidy Samsunga obsługujące ekrany i kamery 3D bądź wyposażone w pico projektor.
Pewne jest to, że Exynos 4412 będzie konkurentem Tegry 3. Układy nieco różnią się od siebie (chipset Nvidii ma Companion Core i układ GeForce z aż 12 rdzeniami), ale myślę, że będą miały moc obliczeniową na podobnym poziomie. Ewentualnie nieco szybszy może okazać się Exynos, który został wykonany w nowszych procesie technologicznym. Aby wydać ostateczny werdykt, należy poczekać jednak do targów MWC 2012, gdzie układ Samsunga zostanie zaprezentowany wraz z prototypowymi urządzeniami, które pozwolą sprawdzić jego realną wydajność.
Co najciekawsze, wraz z informacjami o Exynosie 4412 na horyzoncie pojawił się jeszcze potężniejszy Exynos 5250. Na układ ten trzeba będzie poczekać do drugiej połowy roku. Wtedy rozpocznie się jego masowa produkcja, a pierwsze sample mają do producentów trafić w listopadzie. Teraz najlepsze, 5250 będzie układem dwurdzeniowym, ale jego wydajność ma być dwa razy wyższa niż czterordzeniwoego Exynosa 4412!
Tak, tak, jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowszych chipów ARM Cortex A15 o taktowaniu 2 GHz, które zostaną wykonane w technologii 32 nm, oraz obecności nowszego GPU ARM Mali-T658. Według pierwszych testów wydajność Exynosa 4412 sięga 7,5 MDIPS, a model 525o osiąga aż 14 MDIPS. W praktyce oznacza to na przykład, że nadchodzący układ może z powodzeniem obsłużyć urządzenie nawet o rozdzielczości 2560 x 1600 (WQXGA). Robi to wrażenie.
Warto dodać, że podobne rozwiązania testuje już teraz Texas Instruments, który powoli przygotowuje nową rodzinę OMAP5 (o czym będzie w osobny wpisie). W przyszłości mają wykorzystywać je także ST-Ericsson oraz Nvidia, która pod koniec roku zaprezentuje Project Wayne (10 razy wydajniejszy następca Tegry 3, wykonany w technologii 28 nm). Czyżby ten rok okazał się przełomowy nie tylko ze względu na pierwsze układy Quad Core, ale również wprowadzenie zupełnie nowych jednostek Cortex A15, bazujących na architekturze Eagle?