Polski rynek smartfonów: zmiana lidera, Samsung przed Nokią

Samsung wyprzedził Nokię w Polsce (fot. tech-gadget.co.in)

Samsung wyprzedził Nokię w Polsce (fot. tech-gadget.co.in)

Większość publikowanych w Internecie rankingów sprzedaży smartfonów dotyczy rynku światowego, amerykańskiego lub europejskiego. A jak te telefony mają się w Polsce? Raport za zeszły rok przygotowało IDC.

Mobilne systemy: Android i iOS w ataku, Symbian i BlackBerry w odwrocie

W 2011 roku sprzedano w Polsce 10,8 mln komórek, co trzecia to smartfon. Ogólnie najlepiej poradziła sobie Nokia, ale trzy ostatnie miesiące 2011 roku należały do Samsunga (sprzedał o kilkanaście tysięcy sztuk telefonów więcej). Można się więc spodziewać, że w raportach dotyczących bieżącego roku to Koreańczycy będą górą.

Według Marka Kujdy z IDC słabe wyniki fińskiego giganta to efekt re­zy­gna­cji z dłu­go roz­wi­ja­ne­go przez tę fir­mę (choć ma­ło in­nowa­cyj­ne­go) Symbiana. Mogło to zniechęcić wielu użytkowników do zakupu komórek Nokii, a modele oparte na platformie Windows Phone 7 pojawiły się w Polsce w pierwszych tygodniach 2012.

Rekordowy kwartał Apple'a. Czy w przyszłości może być jeszcze lepiej?

Kujda zwraca też uwagę na różnorodność oferty Samsunga: od ta­nich smart­fo­nów za kil­ka­set złotych do fla­go­wych mo­de­li z An­dro­idem, któ­re w dru­gim pół­ro­czu sprze­da­wa­ły się w Pol­sce nawet lepiej od iPhone'a. We­dług Woj­cie­cha Wa­si­lew­skie­go, dy­rek­to­ra sprze­da­ży i mar­ke­tin­gu Sam­sun­ga w Pol­sce, ko­re­ań­ska fir­ma sprze­da­ła w na­szym kra­ju w ubie­głym ro­ku około 1,5 mln telefonów. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreślił on, że Pol­ska to jed­en z nie­wie­lu krajów eu­ropej­skich, w któ­rych No­kia tak dłu­go była liderem sprzedaży smartfonów.

W Polsce w ujęciu rok do roku wzrost sprzedaży smartfonów jest jednak niewielki. W roku 2010 rozeszło się ich 10 mln, więc 8-procentową dynamikę trudno uznać za imponującą. Nie oznacza to bynajmniej, że polski rynek smartfonów się nasycił. Problem stanowi ich wciąż wysoka cena, a operatorzy nie są skłonni obniżać marż. Jeśli koszt zakupu jest niższy, to zwykle przy umowie dłuższej niż 2 lata, przez co Polacy rzadziej wymieniają stare modele na nowoczesne. Podobnie, abonenci, którzy przedłużali umowy kilkanaście miesięcy temu (jeszcze przed smartfonowym boomem), nie zdążyli jeszcze podpisać aneksu do umowy i wybrać nowej słuchawki.

Świat polubił rysiki — Galaxy Note schodzi jak ciepłe bułeczki?

Zobacz również: Samsung Galaxy S6 Edge

Mimo wszystko w najbliższych miesiącach w naszych kieszeniach z pewnością będzie dzwonić coraz więcej tego typu słuchawek. Coraz większy popyt sprawia, że proste modele stają się coraz tańsze, a operatorzy mogą zaoferować je za niewielkie kwoty nawet w niskich taryfach. Na rodzimym rynku należy się też spodziewać dalszego zwiększania dystansu pomiędzy Samsungiem a Nokią. Premiera Lumii nie zmieni sytuacji — mało którego Polaka będzie na nie stać.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się:

Także w kategorii Telefony:

10 najmniejszych telefonów komórkowych na świecie LG AKA - smartfon z oczami będzie pokazywał nasz nastrój? Nadchodzi nowa wersja G3 z autorskim ośmiordzeniowym układem LG? Galaxy S5 Plus, czyli lepsza wersja flagowca Samsunga już w Europie HTC Desire 820 mini już dostępny w sprzedaży Ambient Display, czyli jak Nexus 6 wykorzysta swojego AMOLED-a Samsung Golden 2 będzie najmocniejszym telefonem z klapką na rynku Smartfona z takim aparatem jeszcze nie widzieliście Lumia 735/730 Dual SIM i Lumia 830 oficjalnie w Polsce Następny flagowiec Sony ma być prawdziwym potworem Motorola Moto E vs Samsung Galaxy S4 - który jest szybszy? Prestigio MultiPhone PSP8500DUO - test Smartfon w służbie taksówkarza Galaxy S5 wkrótce w wersji Google Play edition? Nexus 6 i Android 5.0 Lollipop oficjalnie. Wielkie pożegnanie niskich cen Samsung Galaxy Note 4 - pełna lista gratisów Cat S50 - najtwardszy smartfon z LTE wchodzi na polski rynek Nexus 6 w pełnej krasie. Wycieka zdjęcie prasowe Samsung Galaxy Note 4 - wygląd, wykonanie i ergonomia Vertu for Bentley to smartfon dla fanów luksusowych samochodów iPhone 6 i 6 Plus - data polskiej premiery ujawniona Sony Xperia Z3 Compact vs Samsung Galaxy Alpha - starcie (mniejszych) tytanów KitKat dla Galaxy S III w końcu w Polsce. Niestety nie dla każdego Meizu MX4 wkrótce doczeka się jeszcze mocniejszej wersji?

Popularne w tym tygodniu:

Nowa Nokia 3310 w wolnej sprzedaży? Poznaliśmy konkrety Nokia 9 zapowiada się coraz lepiej. Ma być bardzo szybka Ten smartfon kupisz taniej niż Nokię 3310. Przez jeden dzień Ten telefon producent dostarczy ci... helikopterem Świat zwariował. Oto podróbka nowej Nokii 3310 HTC U11 w przedsprzedaży. Firma dodaje bonus za 2000 zł! Xiaomi Mi Max 2 oficjalnie. Zapomnisz przy nim o ładowarce? LG X venture oficjalnie. Wytrzymały średniak z dużą baterią HTC U11 oficjalnie. Świetnie wyposażony flagowiec, który reaguje, gdy ściskasz jego obudowę Smartfony Nubia wchodzą do Polski. Ceny niestety nie zachwycają Xiaomi Mi Max 2, czyli wielki ekran, wielka bateria i niska cena Samsung Galaxy S8 Active, czyli mocniejsza wersja... LG G6