Ekrany ClearBlack bez tajemnic. Dlaczego są takie dobre?
Technologia ClearBlack, którą w telefonach stosuje Nokia, dla wielu jest zagadką. Jak to się dzieje, że nawet przy mocnym świetle ekrany w E7, N9 czy Lumii 800 wyświetlają „najczarniejszą czerń”? Dla spragnionych wyjaśnień mam dobre wiadomości. Nokia postanowiła uchylić rąbka tajemnicy.
10.02.2012 | aktual.: 10.02.2012 10:00
Technologia ClearBlack została zastosowana w kilku modelach Nokii: E7, X7, Lumia 800 i 900. Ekran CBD składa się z trzech cienkich warstw, a każda z nich spełnia inną funkcję. Pierwsza warstwa to tzw. polaryzator liniowy, druga załamuje światło, a trzecia to zwyczajna powierzchnia odbijająca.
Jasne jest już, z jakich warstw składa się wyświetlacz. Pora na prześledzenie drogi, jaką przebywa fala świetlna. Otaczające nas światło jest niespolaryzowane. Kiedy dociera do wyświetlacza, zachodzą następujące procesy:
- Pierwsza warstwa polaryzuje światło pionowo. Co to jest polaryzacja? W skrócie - skierowanie drgań fali w odpowiednim kierunku.
- Spolaryzowane światło dociera do drugiej warstwy, w której zostaje ponownie poddane temu procesowi i zachodzi zjawisko polaryzacji kołowej (kolokwialnie fala światła wiruje).
- Trzecia warstwa to powierzchnia odbijająca światło. Jak nietrudno się domyślić, światło po prostu się od niej odbija, co** zmienia kierunek wirowania**.
- Fala ponownie spotyka się z drugą warstwą, po przejściu której światło zostaje spolaryzowane poziomo.
- Na końcu dociera ono do polaryzatora liniowego. Dzięki temu, że jest spolaryzowane poziomo, nie przechodzi przez tę warstwę, czyli - mówiąc krótko - zatrzymuje się na niej.
Jak to wygląda w rzeczywistości, przedstawia poniższa grafika. Po lewej telefon z technologią ClearBlack, po prawej - bez niej. Prawda, że widać różnicę?
Autorska technologia ClearBlack Nokii to niejedyne tego typu zastosowanie. Podobnie działają ekrany Super AMOLED Samsunga. Co ciekawe, ClearBlack można wykorzystać zarówno w OLED-owych wyświetlaczach, jak i klasycznych LCD.
Źródło: oled-info