Samsung Wave 3 - test

Samsung Wave 3 - test

Samsung Wave 3
Samsung Wave 3
Komórkomania.pl
07.02.2012 09:09, aktualizacja: 07.02.2012 10:09

Samsung ostatnio kojarzony jest głównie z popularną linią smartfonów Galaxy opartych na platformie Android. Koreański producent to jednak nie tylko sprzęty z systemem Google'a. Najlepszym tego przykładem jest Samsung Wave 3, czyli pierwszy na rynku model z bada OS 2.0.

Wygląd i wykonanie

Samsung Wave 3 vs Wave S8500
Samsung Wave 3 vs Wave S8500

Po prawej urządzenia znalazł się przycisk odpowiadający za blokadę i włączania smartfona. Po lewej stronie umiejscowiono kontroler głośności. Górna część obudowy to miejsce dla gniazda na standardowe słuchawki jack 3,5 mm oraz port microUSB. Niestety w Wave'ie III zabrakło fizycznego klawisza odpowiadającego za migawkę aparatu. Producent zastosował również dotykowe przyciski funkcyjne dające dostęp do menu oraz służące do odbierania i zrzucania połączeń, co dla niektórych może być wadą. Wiąże się to z mniejszą pewnością działania i możliwymi problemami z precyzyjnym działaniem.

Samsung Wave 3
Samsung Wave 3

Ciekawym rozwiązaniem jest mechanizm klapki baterii, która nie jest całkowicie ściągana, a jedynie może zostać uniesiona go góry odsłaniając baterię i sloty. Po rozsunięci Wave'a III dostajemy dostęp do slotu kart SIM oraz gniazda kart microUSD. Zamiana kart może odbywać się po wyciągnięciu akumulatora.

Samsung Wave 3
Samsung Wave 3

Ogółem wykonanie Wave'a III stoi na wysokim poziomie. Smartfony z autorskim systemem Samsunga często są budowane z materiałów sprawiających lepsze wrażenie, niż te stosowane w linii Galaxy. Androidy i tak znajdą przecież nabywców.

Ekran

4-calowy wyświetlacz Super AMOLED wygląda jak wyjęty ze starszych przedstawicieli linii Galaxy. Ekran pracuje w rozdzielczości 480 x 800 pikseli, ma szerokie kąty widzenia, a odwzorowanie kolorów stoi na wysokim poziomie. Zastosowano tu matrycę PenTile, która sprawia, że piksele są dobrze widoczne po wpatrzeniu się w wyświetlacz (szczególnie przy 4-calowej przekątnej). Efekt ten jest identyczny jak w pierwszym Galaxy S I9000.

Samsung Wave 3
Samsung Wave 3

Ekran nie jest tak jasny jak panel LCD, ale zapewnia dobrą widoczność w słońcu, dzięki świetnemu kontrastowi. Plusem matrycy Super AMOLED jest bardzo głęboka czerń. Dla lepszej ochrony przed zarysowaniami ekran wzmocniono wytrzymałym szkłem Gorilla Glass.

System

Samsung Wave III działa pod kontrolą oprogramowania bada os w wersji 2.0. Nowsza wersja została mocno zmodyfikowana. Złośliwi mogą stwierdzić, że programiści Samsunga garściami czerpali z Androida.

W systemie bada 2.0 pojawia się możliwość tworzenia skrótów do kontaktów i aplikacji, sterowanie głosem, interaktywne tapety oraz zmieniony ekran główny. System jest bardzo dobrze zoptymalizowany. Wave III działa sprawnie i bez zbędnych lagów.

bada OS 2.0
bada OS 2.0

Bada 2.0 jest dużo ładniejsza. Zmieniono praktycznie każde menu. Do lock-screena dodano widżet pogodowy. Samsung zadbał o sporo autorskich aplikacji. Na słowa uznania zasługuje integracja urządzenia z sieciami społecznościowymi. Dzięki Social Hub użytkownik informowany jest o nowych postach z Facebooka i Twittera, nieodczytanych SMS-ach i nowych mailach. Wśród nowości ciekawostką jest ChatON - multikomunikator Samsunga.

Dużą zaletą jest dodanie rozpoznawania głosu. Plusem nowej bady jest pełen multitasking. By wywołać listę otwartych aplikacji wystarczy przytrzymać przycisk Home. Każdy z otwartych programów można zamknąć pojedynczo lub wyłączyć wszystkie jednocześnie.

bada OS 2.0
bada OS 2.0

Deweloperzy poświęcili też dużo uwagi na poprawę już istniejących funkcji i aplikacji:

Aparat i nagrywanie wideo

Jak na matrycę dość średnią jak na dzisiejsze standardy, Wave III robi dobre zdjęcia. Poziom detali i kontrast stoi na wysokim poziomie. Kolory są dobrze odwzorowane. Fotki pozbawione są szumów. Nieco gorszej jakości można spodziewać się wykonując zdjęcia w warunkach słabego oświetlenia. Włączony flash nie sprawdza się przy fotografowaniu przedmiotów znajdujących się zbyt blisko telefonu. Zdjęcia tracą dobre odwzorowanie barw i bywają lekko rozmyte.

Komórka dobrze sprawdza się podczas nagrywania klipów wideo. Wave III umożliwia kręcenie materiałów w jakości HD 720p przy 30 klatkach na sekundę. Tak samo jak w wypadku zdjęć, filmy kręcone wewnątrz, w gorszym oświetleniu, nieco tracą na jakości. Ogółem aparat Wave'a III stoi na przyzwoitym poziomie i powinien zaspokoić fotograficzne aspiracje większości użytkowników smartfona.

Multimedia

Bada 2.0 przynosi ze sobą odświeżoną aplikację do obsługi zdjęć. Galeria ma teraz lepszy design i ciekawy efekt przewracania kartek. Minusem jest bardzo podstawowy edytor plików graficznych i materiałów wideo. Możliwość edycji ogranicza się do samych podstaw - przycinania czy obracania. W galerii działa pinch-to-zoom.

Odmieniono też aplikację do odtwarzania wideo. Player wyposażono w przezroczysty interfejs. Aplikacja odtwarza napisy i radzi sobie z plikami zakodowanymi w formatach DivX/Xvid w jakości do 720p. Poza tym sprzęt wyposażono w kodeki MP4, H.264, MKV i kodek audio AC3. Odtwarzacz działa bez zarzutów nawet po włączeniu plików w najwyższej obsługiwanej jakości.

Jakość rozmów

Rozmowy prowadzone z Samsunga Wave III stoją na dobrym poziomie. Głos jest wyraóny i czysty nawet zarówno po stronie wykonującego, jak i odbierającego połączenie. Mogło być jeszcze lepiej, gdyby producent zdecydował się na umieszczenie dodatkowego mikrofonu eliminującego szumy. Dzięki czujnikowi zbliżeniowemu, podświetlenie ekranu wyłącza się podczas prowadzenia rozmów.

BateriaWave III wyposażony jest w baterię litowo-jonową o pojemności 1500 mAh. System bada charakteryzuje się dość dobrą optymalizacją, przez co bateria działa dość długo. Akumulator powinien starczyć na około 9 godzin rozmów w sieci 3G. W przypadku normalnego, niezbyt intensywnego korzystania ze smartfona, Wave'a III trzeba ładować po upływie około półtora dnia.Podsumowanie

Niestety, wadą telefonu jest mała baza aplikacji, jaka powstała na badę. Ze względu na to sprawdza się on jako telefon dla mniej wymagających użytkowników. Szczególnie, że jego cena jest bardzo korzystna zarówno w wolnej sprzedaży, jak i salonach operatorów.

Plusy:

[plus]wyświetlacz i jakość wykonania;

[plus]dobra optymalizacja;

[plus]usprawniona wersja bada OS 2.0;

[plus]dość dobry aparat i funkcje multimedialne.

Minusy:

[minus]mała baza aplikacji;

[minus]ekran z PenTile;

[minus]słaba jakość zdjęć i filmów w warunkach gorszego oświetlenia.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)