Applemania testuje GoFlex Cinema

Applemania testuje GoFlex Cinema

Applemania testuje GoFlex Cinema
Zbyszek Kowal
29.01.2012 18:55, aktualizacja: 29.01.2012 19:55

Docelowo chcieliśmy przetestować GoFlex TV, który mógłby stanowić realną alternatywę dla Apple TV. Chwilowo takiej możliwości nie ma, ale mając w planach testy wspomnianego sprzętu, postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej jego starszej siostrze. Panowie i Panie, poznajcie multimedialny dysk GoFlex Cinema umożliwiający odtwarzanie plików multimedialnych w rozdzielczości 1080p Full HD.

Rzeczywiście, GoFlex TV pasowałby idealnie do profilu naszego blogu, bo nie tylko oferuje podobne funkcje co wspomniane Apple TV, ale również można nim sterować za pomocą iPhone’a lub iPada. GoFlex Cinema takich funkcji niestety nie ma, chociaż jest całkiem przydatnym w domu urządzeniem, które bez problemu współpracuje również z komputerami wyposażonymi w Mac OS X.

Multimedialne centrum w Twoim domu

Najprościej rzecz ujmując, GoFlex Cinema pozwala na przechowywanie biblioteki multimediów w jednym miejscu, oglądanie filmów, zdjęć i słuchanie muzyki z wykorzystaniem odbiornika TV w rozdzielczości HD 1080p oraz odtwarzanie krystalicznie czystego dźwięku klasy Surround Sound.

Obraz

W praktyce wygląda to tak, że po podłączeniu zasilacza oraz kabelka USB (jest w zestawie) przenosi się z komputera zdjęcia, filmy lub muzykę na dysk twardy GoFlex Cinema. System operacyjny wykrywa urządzenie jako kolejny dysk, więc komunikacja nie powinna stanowić problemu nawet dla mało zaawansowanych użytkowników komputera.

Następnie za pomocą złącza kompozytowego lub kabla HDMI(1.3) trzeba połączyć go z telewizorem. Biblioteka multimediów wyświetla się w postaci katalogów (jeżeli użytkownik takie stworzy), a później w formie listy plików z minipodglądem w czasie rzeczywistym. Interfejs jest przyjazny, dlatego przeglądanie jest prostą czynnością.

Obraz

Pewną niedogodnością może być to, że zarówno przy oglądaniu materiałów na telewizorze, jak i podczas przenoszenia plików z komputera GoFlex TV musi być podłączony do zasilania. Jeżeli więc TV stoi w dość dużej odległości od komputera stacjonarnego (z laptopem nie ma problemów), to użytkownika czeka przełączenie zasilacza do innego gniazdka.

Uniwersalne wejścia rozwiązują problem

Opisane powyżej utrudnienie przestaje być aktualne, jeżeli przerzuca się stosunkowo niedużą ilość materiałów. To znaczy taką, która zmieści się w pamięci pendrive’a. Dla większej wygody GoFlex Cinema zawiera umieszczony z boku port USB, który można wykorzystać do podłączenia zewnętrznych dysków i aparatów cyfrowych. Podpinając aparat cyfrowy do portu USB, można natychmiast odtworzyć na telewizorze zdjęcia i filmy zapisane w aparacie lub skopiować pliki do biblioteki multimediów na dysku GoFlex Cinema – bez konieczności użycia komputera.

Obraz

Przesyłanie danych z pamięci dysku przenośnego na dysk GoFlex Cinema może się odbywać na dwa różne sposoby. Tuż po podłączeniu urządzenie zapyta, czy przenieść całą zawartość na dysk, podając przy tym przybliżony czas, jaki zajmie kopiowanie. Drugi sposób zakłada, że każdy z pojedynczych plików będzie kopiowany ręcznie. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób jest dziecinnie prosty – wymaga jedynie korzystania z przycisku menu na pilocie.

Ile plików można zmieścić na dysku GoFlex Cinema? To zależy od modelu. Na rynku są dostępne wersje z dyskiem o pojemności 1 TB, 2 TB oraz 3 TB. Warto jednak pamiętać, że dysk multimedialny GoFlex Cinema należy do rodziny produktów GoFlex, co ułatwia rozszerzenie pojemności pamięci masowej w przyszłości.

Obraz

W miarę rozrastania się biblioteki multimediów wystarczy zastąpić wymienny dysk w urządzeniu GoFlex Cinema dyskiem GoFlex Desk o większej pojemności – bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Warto więc rozpocząć od wersji 1 TB i w miarę potrzeby dokupić nieco większy dysk. Moim skromnym zdaniem do domowego użytku w zupełności wystarczy model z 1TB.

Obsługa wielu formatów plików

W przypadku każdego urządzenia multimedialnego ważne jest to, jaki rodzaj plików jest on w stanie odtworzyć. GoFlex Cinema ma się czym pochwalić, chociaż jest kilka formatów (jak chociażby rmvb), których obsługę chciałbym mieć w takim urządzeni. Poniżej możecie zapoznać się z pełną specyfikacją  plików audio i wideo.

Obraz

Urządzenie w zakresie wideo obsługuje: format kompresji Xvid HD; format AVI; format kompresji MPEG-2 (VOB/ISO); format kompresji MPEG-1; format MPEG-4 (Xvid); format AVC HD; format kompresji H.264; format TS/TP/M2T; format MOV; format M2TS; plik MKV; FLV; format kompresji VC-1; format WMV9 - w rozdzielczościach 576i/576p w systemie PAL oraz rozdzielczość 720p, sygnał 1080i, rozdzielczość 1080p, rozdzielczość 480i/480p w systemie NTSC.

W przypadku audio obsługiwane są pliki: ASF, MP3, WAV, AAC, FLAC, WMA, LPCM, WMA Pro, Dolby Digital, DTS. Całość uzupełniają zdjęcia w formatach JPEG (tylko do 20 megapikseli), GIF, TIFF, BMP, PNG.

Obraz

Zapewne zastanawiacie się, co z oglądaniem filmów z napisami. No cóż, tutaj trzeba się troszkę nagimnastykować, bo GoFlex Cinema nie obsługuje plików TXT.  Napisy można jednak wrzucać w formacie SRT, SSA, ASS lub SAMI. Na szczęście w Internecie są witryny, które konwertują format TXT do SRT. Szkoda tylko, że producent nie przewidział opcji ustawienia wielkości czcionki dla napisów.

Ogólne wrażenia po testach

Ważący około kilograma GoFlex Cinema prezentuje się bardzo ładnie na stoliczku RTV. Nieduże (233,4 x 95,24 x 271,52 mm) urządzenie z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom multimedialnych plików. Jak większość produktów firmy Seagate, tak i GoFlex Cinema może pochwalić się solidnym wykonaniem. Materiały użyte do produkcji urządzenia są najwyższej jakości, chociaż ślady paluszków na połyskującym plastiku mogą stanowić pewną niedogodność dla czyścioszków.

Obraz

Urządzenie było u nas kilka tygodni i przez cały czas trwania testów spisywało się bardzo dobrze. Przerzucanie plików, oglądanie materiałów (nawet wielogodzinne) odbywało się bez przeszkód.  Warto również pamiętać, że nie należy grzebać w ustawieniach wideo, jeżeli nie jest się do końca pewnym, jakie rozdzielczości może wyświetlać telewizor.

W przypadku ustawienia wyższej rozdzielczości niż ta, którą obsługuje TV, urządzenie zawiesi się. Nie należy wtedy jednak panikować. Na bocznej ściance  znajduje się malutki otwór, w który należy włożyć szpilkę lub igłę.  W taki sposób przywraca się ustawienia fabryczne działające z każdym odbiornikiem.

Obraz

Reasumując, GoFlex Cinema pozwala na połączenie biblioteki multimediów w stylowy dysk multimedialny. Możliwość rozbudowy pojemności, jak również współpraca z pamięcią przenośną to duże zalety tego urządzenia. W zależności od wybranego modelu trzeba przygotować się na wydatek 99 euro (1 TB), 129 euro (2 TB) i 179 euro (3 TB). Z naszej strony pełna rekomendacja.

[plus] Stylowa skrzyneczka pod TV

[plus] Obsługa wielu popularnych formatów

[plus] Przyjazny interfejs

[plus] Wymienne dyski GoFlex Desk

[plus] Współpraca z Mac OS X

[minus] Zasilacz niezbędny przy przerzucaniu plików z komputera

[minus] Brak obsługi USB 3.0

[minus] Podatna na palcowanie powierzchnia obudowy

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)