Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [8.01.2012]
Zapraszam wszystkich na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji. Wasze propozycje proszę wysyłać na tomasz.slowik@komorkomania.pl.
08.01.2012 | aktual.: 08.01.2012 14:05
Skoki narciarskie.
Klasyka tematu z fajnym, trudnym sterowaniem czujnikiem położenia. Trzeba brać poprawkę na wiatr, wybijać z progu w dobrym momencie i lądować. Zdobyć najlepsze noty jest naprawdę trudno. Niestety bez Facebooka nie da się rozegrać nic poza treningiem. Grać można na trzech skoczniach. Konkuruje się z żywymi przeciwnikami, co zaliczam na plus.
Grafika jest trójwymiarowa i ładna. W tle przygrywa dosyć ostra muzyka, a dźwięków jest niewiele.
Ski Jump Giants to jeden z najlepszych tego typu tytułów na Androida. Niestety twórcy chyba zapomnieli, że nie wszyscy mają FB, ale faktycznie jest to rzadkość.
[plus]trudna
[plus]sterowanie lepsze niż na komputerze
[plus]ładna grafika
[minus]wymaga Facebooka
[minus]tylko trzy skocznie
Gra z gatunku tower defense'ów.
Od innych gier tego typu odróżnia ją tematyka. Tutaj gracz broni smoczych jaj przed ludźmi, a pomagają mu w tym trzy rodzaje wieżyczek będących smokami i magia. Poza tym większych różnic nie ma, chociaż gra się bardzo przyjemnie.
Wieżyczki (smoki) buduje się i ulepsza za jedzenie zdobyte z poległych wrogów. Czasem z przeciwników wypada złoto, za które można kupować ulepszenia. Są one trwałe, a nie ograniczone do jednego poziomu. Przeciwnicy różnią się od siebie znacząco, ale to i tak klasyka gatunku.
Grafika na screenach zrobiła na mnie dobre wrażenie, niestety w rzeczywistości jest gorzej. Postacie są małe i pozbawione szczegółów, a świat dosyć sterylny. Przydałaby się trójwymiarowa oprawa. Co ciekawe, po jakimś czasie jej mankamenty przestają doskwierać. Negatywne wrażenie robie też niska jakość muzyki i dźwięku. Szkoda, bo same melodie są bardzo klimatyczne i wpadają w ucho, czego nie można powiedzieć o monotonnych odgłosach.
Lair Defense pomimo swoich wad i braku innowacyjności bardzo wciąga. Gra ma to coś, co wywołuje syndrom jeszcze jednego razu. Polecam ją wszystkim fanom gatunku tower defense.
[plus]wciąga
[plus]ciekawy pomysł na rozgrywkę
[minus]nieciekawa grafika
[minus]niska jakość dźwięku
[minus]brak innowacyjności
Gra z rodzaju defense'ów.
Zadaniem gracza jest obrona bunkra przed nacierającymi wrogami. Służy mu do tego ostrzał, bomby, napalm i inne. Rodzaj użytej broni zależy od gestu wykonanego palcem. Z jednej strony jest to intuicyjne rozwiązanie, jednak czasem zmniejsza celność. Jest sporo typów wrogów, a na planszach dzieje się naprawdę wiele. Gra współpracuje z platformą Open Feint.
Grafika to klasa średnia. Dwuwymiarowa oprawa nie robi już na nikim wrażenia, a efekty są przeciętne. Na plus należy zaliczyć lekko karykaturalny styl gry. Dźwięki są klimatyczne, tak samo jak muzyka.
Hills of Glory to średnia gra. Wciąga jak każdy inny defense i jest pozycją godną polecenia fanom gatunku. Mnie bardziej do gustu przypadł Defender, który dodatkowo jest darmowy.
[plus]wojenny klimat
[plus]karykaturalny styl
[plus]rozmaite uzbrojenie
[minus]dwuwymiarowa, przeciętna grafika
[minus]nie wciągnęła mnie na dłużej
Hills Of Glory: WW II - Android Official Trailler
Gra logiczno-zręcznościowa podobna do Angry Birds.
Gracz wciela się w smoka, który niszczy miasto kulami ognia. Aby tego dokonać, należy wystrzeliwać je pod odpowiednim kątem, tak aby trafiały w newralgiczne miejsca miasta (reaktory, ładunki wybuchowe) i wywoływały reakcje łańcuchowe. Czasem trzeba pokombinować, żeby kula odbijała się w określony sposób, albo wykorzystać głaz na łańcuchu. Po każdym poziomie otrzymuje się medal, którego kolor zależy od liczby zdobytych punktów.
Gra się bardzo przyjemnie. Wersja Free ma reklamy i znacznie mniej plansz, które można szybko przejść.
Graficznie nie ma tu niczego specjalnego, ale w tym przypadku nie jest to najważniejsze. W grze zaimplementowano prostą fizykę, dzięki której budynki walą się i powodują efekt domina, a ognista kula odbija się. O dźwiękach niewiele można napisać - po prostu są.
Burn The City to dobry zabijacz czasu, który potrafi wciągnąć jak każda destrukcyjna gra. Zachęcam do jej wypróbowania, mnie grało się znakomicie.
[plus]prosta
[plus]sprawia satysfakcję
[plus]wciąga
[minus]nieciekawa grafika
Klasyczne krzyżówki.
Zasady są każdemu znane. Po najechaniu na wiersz lub kolumnę pustych pól pokazuje się pytanie. Odpowiedzi wprowadza się za pomocą wbudowanej w program klawiatury, która jest odrobinę za mała do szybkiego pisaniac na czterocalowym ekranie. Jest też możliwość wyświetlenia wszystkich zagadek oddzielnie, jedna pod drugą.
Program umożliwia podpowiedź w postaci wskazania błędnych odpowiedzi oraz podania niektórych liter hasła. Same pytania są dosyć trudne. Dla jednych to zaleta, dla innych wada. Plansz jest kilkadziesiąt i cały czas tworzone są nowe.
Krzyżówki to dobry zabijacz czasu dla lubiących tę formę rozrywki. Szkoda tylko, że plansze nie są podzielone ze względu na poziom trudności.
[plus]proste zasady
[plus]dobre na każdą okazję
[plus]wymaga myślenia
[plus]ciągle powiększana baza krzyżówek
[minus]odrobinę zbyt mała klawiatura
Program edukacyjny dla dzieci.
Poprzez proste gry i zabawy uczy pisać oraz czytać litery polskiego alfabetu. Głos podkłada prezenterka radia Bajka, która spisuje się doskonale.
W programie znajduje się pełny alfabet z przykładowymi wyrazami, gra w odnajdowanie obrazków na daną literę oraz konkretnych liter z rozsypanki. Jest też nauka poprawnego pisania i prosta gra, w której trzeba zbierać kropki, przechylając telefon, a po każdej udanej próbie pojawia się i jest odczytywana nowa litera. Niestety podczas nauki pisania przeszkadza reklama, ale nie jest to bardzo uciążliwe.
Interfejs jest kolorowy, a każda opcja jest odczytywana przez lektorkę, dzięki czemu dziecko wie, co robi. W tle przygrywa spokojna melodia, a wymawiane kwestie brzmią wyraźnie i zrozumiale.
Świat Liter to pierwsza polska aplikacja tego typu. Jest zrobiona pieczołowicie. Z doświadczenia wiem, że dzieci lubią telefony i elektronikę, więc może być to skuteczna metoda nauki.
[plus]dobra lektorka
[plus]kolorowy, prosty interfejs
[plus]banalna w obsłudze
[minus]reklama przeszkadza w nauce pisania
Baza restauracji w Trójmieście.
Program umożliwia obejrzenie mapy z zaznaczonymi restauracjami oraz filtrowanie ich na podstawie rodzaju kuchni lub orientacyjnych cen. Dodatkowo wyświetla aktualne promocje oraz odległość, jaka dzieli użytkownika od danego lokalu. Szkoda, że baza danych obejmuje tylko Gdynię, Gdańsk i Sopot, ale twórcy planują poszerzyć ją o inne miasta.
Interfejs jest bardzo przejrzysty, a mapa czytelna. Liczba zaznaczonych lokali jest imponująca i cały czas się powiększa.
EatPL to propozycja dla mieszkańców Trójmiasta lub turystów. Jest to ciekawa aplikacja, która, mam nadzieję, będzie rozwijana przez twórców i znajdzie zastosowanie w innych miastach.
[plus]wygodna
[plus]bogata baza danych
[plus]wygodna mapa i opcje filtrowania
Odtwarzacz wideo.
Jeden z najlepszych programów tego typu na Androida. Odtwarza wszystkie popularne formaty plików (w tym rmvb), dodatkowo wspiera napisy (także txt) i wyświetla polskie znaki. Umożliwia akceleracje sprzętową i programową oraz pozwala na uzyskanie płynnego obrazu na słabszych urządzeniach. Obsługuje też gesty, w tym przybliżanie obrazu oraz przewijanie.
Odtwarzaniu na Galaxy S nie mogę niczego zarzucić. Program poradził sobie bez problemu z plikami HD oraz avi. Do tego czytelnie wyświetlił polskie napisy.
Interfejs jest intuicyjny, a wszystkie filmy wyszukane w telefonie wyświetla na liście. W razie potrzeby program prosi o ściągnięcie dodatkowych kodeków na dane urządzenie.
MX Video Player jest godny polecenia każdemu, kto ogląda filmy na telefonie. Liczbą obsługiwanych formatów plików i napisów w txt przebija większość innych odtwarzaczy, a do tego jest darmowy.
[plus]wygodny w obsłudze
[plus]odtwarza wiele formatów plików
[plus]obsługuje napisy w txt z polskimi znakami
[plus]darmowy
Zarządza ustawieniami pamięci RAM. Wymaga roota.
Android w razie potrzeby zwalnia zapełnioną pamięć RAM, inaczej niż robi to Windows. Dzięki ustalonym progom system wie, kiedy ma zacząć zabijać procesy działające w tle, jeśli aktualnie używana aplikacja potrzebuje więcej pamięci.
RAM Manager Pro ustala i modyfikuje te progi. Dzięki temu użytkownik uniknie sytuacji, gdy w czasie korzystania z jednego programu pozostałe zostaną zabite. Może też ustawić, aby system szybciej zwalniał pamięć, gdy np. włącza wymagającą grę. Szkoda tylko, że program nie oferuje możliwości manualnej zmiany progów dla poszczególnych typów procesów. Przydatne dla bardziej zaawansowanych użytkowników.
Interfejs jest bardzo prosty. Składa się z 7 ustawień oraz powrotu do domyślnych progów telefonu. Do wyboru jest kilka wariantów zbalansowanych, dla graczy oraz nastawionych na wielozadaniowość.
Program doskonale spełnia swoją rolę (sprawdzane na Galaxy S z ICS-em). Zastosowanie dla niego znajdą wszyscy użytkownicy z rootem. Szczerze go polecam.
[plus]prosty w obsłudze
[plus]dobrze spełnia swoje zadanie
[minus]wymaga roota