Fryderyk Chopin mieści się w kieszeni

Fryderyk Chopin mieści się w kieszeni

Fryderyk Chopin mieści się w kieszeni
Zbyszek Kowal
06.01.2012 12:37, aktualizacja: 06.01.2012 13:37

Atrakcyjne zdjęcia, audioprzewodnik, informacje, film, utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu najlepszych pianistów - wszystko dostępne od ręki i... do ręki. A w zasadzie do smartfona. iSource wydał pierwszy darmowy multimedialny przewodnik po parku i dworku w Żelazowej Woli - miejscu urodzin Fryderyka Chopina.

Na tę aplikację turyści i melomani czekali długo. Co prawda w samym muzeum w Żelazowej Woli można było do tej pory wypożyczyć audioprzewodnik, ale muzeum ma ich 300. A w jeden weekend przez dworek Chopinów przewija się przynajmniej 2,5 tys. zwiedzających. Teraz każdy będzie mógł ściągnąć na swój smartfon - iPhone, lub dowolny telefon z systemem Android - darmową aplikację „Chopin”, zawierającą oprócz samego przewodnika również atrakcyjne zdjęcia wnętrz Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i otaczającego go zabytkowego parku, oraz krótki film ukazujący uroki krajobrazu mazowieckiego - źródła muzycznej inspiracji dla Chopina. Dodatkowo w aplikacji zmieściły się utwory Chopina, grane przez najlepszych pianistów. O takim przewodniku może marzyć każde muzeum świata.

Obraz

Przewodnik pewnie by nie powstał, gdyby nie opublikowana w Gazecie Wyborczej rozmowa z Kazimierzem Monkiewiczem, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC) i Alicją Knast, kuratorką Muzeum w Żelazowej Woli. Przedstawiciele instytucji kultury mówili wprost, że zakup kolejnych audioprzewodników, to droga inwestycja. Poza tym wielu turystów woli kupić tańszy bilet i zobaczyć tylko park, rezygnując ze zwiedzania dworku. Teraz bez względu na cenę biletu, będą mogli skorzystać z darmowej aplikacji.

To firma iSource zaproponowała wykonanie tego nowatorskiego przewodnika, a potem wygrała konkurs na aplikację. Tak powstał „Chopin” - wyjątkowy przewodnik, działający na urządzeniach z iOS (iPhone, iPad, iPod touch), a także z Androidem (HTC, Samsung, Motorola i in.), w wyniku czego liczba potencjalnie dostępnych na polskim rynku audioprzewodników po miejscu urodzin Fryderyka Chopina skoczyła z 300 szt. do około 2 mln.

Ta aplikacja daje niesamowite możliwości. Możemy ją rozwinąć o kolejne zdjęcia, mapę, geolokalizację, sklep z publikacjami i nagraniami. Możemy dodać kolejne utwory, dopasowane do miejsc, w których właśnie przebywają użytkownicy. Albo wirtualną kasę, gdzie będzie można kupić bilety wstępu do muzeum. Tak naprawdę wszystko zależy tylko od fantazji - zapewnia szef AppDev Piotr Żelakiewicz.

Aplikację - przewodnik można bowiem wzbogacić o dodatkowe moduły. Choćby poszerzoną rzeczywistość (ang. Augmented Reality), dzięki której do pustych pomieszczeń muzeum, czy na parkowe alejki można wprowadzić historyczne postaci rodziny Chopinów. Do tego mogą dojść kolejne filmy, np. fragmenty filmów fabularnych o Fryderyku Chopinie.

Obraz

Przewodnik „Chopin” firmy iSource powstał przy współpracy Narodowego Centrum Fryderyka Chopina oraz Muzeum w Żelazowej Woli. Aplikacje można już pobierać z App Store i z Android Market.

Źródło: iSource

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)