Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [25.12.2011]
Zapraszam na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji. Życzę też wszystkim wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Swoje propozycje proszę wysyłać na tomasz.slowik@komorkomania.pl.
Po prostu snowboard.
Zadaniem gracza jest przejechanie trasy, zanim skończy mu się czas, i zrobienie jednocześnie jak najwięcej trików. Czas można zdobyć, przejeżdżając przez niebieskie bramki po drodze. Akrobacji jest sporo. Ich wykonywanie jest oparte na dwóch suwakach po obu stronach ekranu oraz dodatkowych przyciskach wyświetlających się w locie. Za każdy przejazd gracz otrzymuje wirtualną walutę, za którą kupuje się nowe deski (jest ich niewiele) i triki. W sklepie też wyświetla się lista dostępnych akrobacji wraz z instrukcją ich wykonania.
Za każdą skończoną trasę otrzymuje się medal, a ten przeliczany jest na pieniądze. Jego kolor zależy od liczby zdobytych punktów.
Grafika jest ładna. Modele postaci są szczegółowe, tak samo jak tła. Szkoda, że niektóre tekstury są niskiej rozdzielczości, co rzuca się w oczy. Akrobacje wyglądają efektownie, a fizyka jazdy jest czysto zręcznościowa. Dźwięki nie zwracają większej uwagi.
Nawet jeśli ktoś nie interesuje się tym sportem, to gra się bardzo przyjemnie. Tytuł jest tylko pozornie darmowy, ale jego cena jest adekwatna do jakości.
[plus]sporo trików
[plus]dobry na krótkie i długie sesje
[plus]wygodne sterowanie
[plus]ładna grafika
[minus]niektóre tekstury są niskiej rozdzielczości
[minus]pozornie darmowa
Gra wszystkim znana, recenzję z Xperii Play można znaleźć pod TYM adresem. Skupię się na sterowaniu tylko ekranem dotykowym.
Grałem na Galaxy Note i niestety steruje się średnio, a w czasie walki słabo. Samo chodzenie jest znośne, chociaż w czasie sprintu wirtualna gałka jest odrobinę zbyt czuła.
Jazda samochodem jest bardzo przyjemna. Skręcać można gałką, przyciskami prawo i lewo lub czujnikiem położenia. Niestety ostatnia funkcja w moim przypadku nie działała i pojazd cały czas skręcał w lewo. Pozostałe opcje są wygodne, chociaż analog utrudnia jazdę na wprost. Problemy zaczynają się w czasie wchodzenia w poślizg (nie da się wtedy dodawać gazu) oraz strzelania przez szybę (uniemożliwia to skręcanie). Ale w jeździe najczęściej to nie przeszkadza.
Najgorsza jest walka, a konkretniej strzelanie. Małe bronie wyposażone są w autocelowanie. Zmiana celu możliwa jest dopiero po rozpoczęciu ostrzału. Dlatego gdy gracz chce zacząć strzelać do przeciwnika, to prawdopodobnie najpierw zrani przechodnia, na którego patrzy, i dopiero wtedy zmieni cel. Strzelanie w biegu najczęściej powoduje odwrócenie się od przeciwnika i uniemożliwia namierzenie go. Obrót kamery wymaga zaprzestania poruszania się lub utrudnia ostrzał.
Przyciski na pięciu calach nie zasłaniają i chociaż jest ich sporo, to każdy można ustawić w dowolnym miejscu ekranu, co zaliczam na duży plus.
Graficznie GTA prezentuje się jak na PC, jednak wersja na Note/Galaxy S2 pozbawiona jest oświetlenia samochodów i ulic, poza tym animacja potrafi zwolnić lub się chwilowo zawiesić. Narzekać też można na późne doczytywanie się tekstur.
Granie na telefonie w GTA jest przyjemne, ale ma dwie podstawowe wady. Po pierwsze, nie jest to gra na krótkie sesje, a po drugie, sterowanie znacznie utrudnia zabawę nawet podczas początkowych misji wymagających strzelania.
[plus]grafika
[plus]to po prostu GTA 3 na telefony
[minus]sterowanie w czasie walki
[minus]spowolnienia animacji
Pierwszoosobowy shooter.
Gracz wciela się w pilota wieżyczki futurystycznego czołgu i strzela do wszystkiego, co się rusza. Sterowanie oparto na dwóch wirtualnych gałkach - każda odpowiada za osobne działko (chyba że gracz korzysta z najpotężniejszego uzbrojenia), oraz czujnika położenia do obracania się. Przypomina to trochę kierowanie mechami z trzeciej części Matrixa. Do wyboru jest sześć różnych pukawek (karabiny, broń energetyczna i rakiety), z których każdą ulepsza się oddzielnie za pieniądze z zabitych wrogów oraz trzy typy ulepszeń defensywnych.
Misje polegają na bronieniu się przez pewien czas albo zabiciu określonej liczby wrogów. Tych jest kilka typów - różnią się wielkością, szybkością, zadawanymi obrażeniami oraz specjalnymi umiejętnościami (znikanie, teleportacja).
Graficznie tytuł prezentuje się dobrze, ale nie zachwyca. Wybuchy są efektowne i na ekranie dzieje się dużo. Poza tym gracz najczęściej nie ma czasu podziwiać widoków. Walki odbywają się w różnych sceneriach (przestrzeń kosmiczna, baza obcych, zniszczone planety). Dźwięki są dosyć monotonne, ale muzyka dobrze pasuje do tempa rozgrywki.
Heavy Gunner to przyjemna strzelanka, niewymagająca zbyt dużo myślenia. Dzięki temu stanowi dobrą odskocznię od pracy czy szkoły w czasie przerwy. Niestety jest dosyć krótka.
[plus]radosna rzeźnia
[plus]nie daje chwili wytchnienia
[plus]rozmaite uzbrojenie
[plus]sporo różnych przeciwników
[minus]przeciętna grafika
[minus]krótka
Statyczny shooter.
Zadaniem gracza jest strzelanie do pojawiających przeciwników. Przypomina to trochę trening na strzelnicy ze strzelającymi, ruchomymi celami.
Do wyboru jest 14 ulepszalnych broni różniących się od siebie szybkostrzelnością, siłą ognia, celnością i szybkością przeładowania. Kupuje się je za zdobyte pieniądze oraz medale (do kupienia za wirtualną lub prawdziwą gotówkę albo do zdobycia w grze). Gotówkę otrzymuje się za celne strzały, a jej ilość zależy od miejsca trafienia i broni, z jakiej korzysta gracz. Przeciwników jest kilka rodzajów. Różnią się wytrzymałością, zadawanymi obrażeniami lub rodzajem broni.
W razie potrzeby na planszy pojawiają się bonusy (życie, amunicja, nalot), które zbiera się, trafiając w nie. Poza tym co jakiś czas trafia się chwilowe wzmocnienie postaci (np. większa szybkostrzelność lub celność). Sterowanie wymaga praktyki, ale po jakimś czasie staje się dosyć wygodne. Za celność odpowiada gracz oraz używana broń, co bywa frustrujące.
Grafika jest bardzo przeciętna. Plansze oraz postacie są całkowicie statyczne, co w dzisiejszych czasach trochę razi. Dźwięki broni są nieciekawe, nie jest to poziom konsolowych FPS-ów.
Overkill to gra na krótkie sesje. Po dłuższym czasie staje się frustrująca i nużąca. Nie zmienia to faktu, że rozgrywka jest całkiem przyjemna.
[plus]ma coś w sobie
[plus]dobra na krótkie sesje
[plus]sporo broni i ulepszeń
[minus]statyczna grafika
[minus]nieciekawe udźwiękowienie
[minus]czasem frustrująca
Ciekawa gra zręcznościowo - logiczna.
Gracz steruje niewielkim działkiem umiejscowionym u góry ekranu, wystrzeliwującym kulki. Zadanie polega na zbiciu wszystkich pomarańczowych peggli (kolorowe przeszkody) na mapie, zanim skończy się limit strzałów, i zdobycie jak największej liczby punktów. Dla urozmaicenia na każdym poziomie jest kilka peggli z bonusami, które zmieniają się co kilka plansz (np. fala uderzeniowa, podgląd trajektorii lotu, druga kulka itd.). Ważne jest, aby trafiać do ruchomego pojemnika na dole, dzięki czemu otrzymuje się dodatkowy strzał do puli.
Rozgrywka wymaga zręczności, odrobiny planowania i wyobraźni przestrzennej. Najfajniej patrzy się na efekty swoich poczynań, a sama zabawa jest bardzo wciągająca.
Grafika jest dwuwymiarowa i kolorowa. Szkoda, że nie popracowano nad wyższą rozdzielczością, bo w trakcie zbliżeń rzucają się w oczy piksele. Dźwięki i muzyka wykonane są świetnie, szczególnie "Oda do radości" pod koniec plansz tworzy fajny klimat.
Peggle to oryginalna gra z ciekawą grafiką i udźwiękowieniem. Doskonale nadaje się na urządzenia mobilne i gry w czasie przerwy w pracy. Na pewno warta jest swojej ceny.
[plus]oryginalne pomysły
[plus]zabawny styl
[plus]wciąga
[plus]różnorodne poziomy
[plus]starcza na długo
[minus]grafika w niskiej rozdzielczości
Służy do zwiększania głośności telefonu. Wymaga roota.
Program umożliwia pogłośnienie głównego i przedniego głośnika oraz słuchawek. Pozwala też z góry ustawić głośność rozmów. W opcjach można zwiększyć głośność, włączyć efekty przestrzenności, podbić bass i poprzestawiać systemowy equalizer. Korektor ma predefiniowane ustawienia oraz opcje ręcznego dostosowania dla zaawansowanych użytkowników.
Program nie działa na wszystkich ROM-ach producentów, ale w przypadku Samsunga nie spotkałem się z żadnymi problemami.
Interfejs jest wygodny i stworzony zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących użytkowników.
Volume+ bardzo przypadł mi do gustu i sprawuje się doskonale, przynajmniej w przypadku głównego głośnika. Trzeba jednak pamiętać, że przesadne zwiększenie głośności może doprowadzić do trwałych uszkodzeń sprzętu. Darmowa wersja pozwala na mniejsze zmiany.
[plus]łatwy w obsłudze
[plus]działa bez zarzutów
[minus]problemy na niektórych ROM[minus]ach producentów
Oryginalna aplikacja do obsługi aparatu.
Przypomina trochę Paper Camera, ale jej głównym zastosowaniem jest podkreślanie konturów namierzonych obiektów. Robienie zdjęć i kręcenie filmów to jej mniej kluczowa rola.
Do wyboru są różne kolory i motywy. Najciekawiej prezentuje się zwykły szary oraz przypominający kod Matrixa, szczególnie na urozmaiconych przedmiotach. Poza tym aplikacja umożliwia nagrywanie wideo. Ich maksymalna rozdzielczość to 1280 x 800, ale nawet Note nie był w stanie płynnie rejestrować przerobionego obrazu. Płynność uzyskałem dopiero przy najniższej jakości filmu.
Największymi wadami programu są: niska rozdzielczość zdjęć, która wynosi 1280 x 800 oraz dosyć powolny podgląd, ale to już zależy od wybranego motywu. Darmowa wersja nie ma opcji zapisu fotek.
WireGoggles jest znacznie bardziej efektowny od konkurencji. Mimo że podobne efekty można osiągnąć programem graficznym, to warto się nim pobawić, tym bardziej że cena jest zachęcająca.
[plus]efektowna
[plus]dużo motywów
[plus]nagrywanie wideo
[minus]niska rozdzielczość zdjęć
[minus]klatkujące wideo w wysokiej rozdzielczości
Uniwersalny widżet.
Umożliwia wyświetlenie godziny, stanu baterii, wskaźnika Wi-Fi, skrótów do aplikacji, kontaktów oraz wszelkiej maści przełączników. Tych ostatnich jest bardzo wiele, a przypisać je można do belek różnej szerokości i długości (od 1 do 5 pól do wyboru). Między innymi są to: 3G/2G, dane pakietowe, synchronizacja, lampa LED, podświetlenie, profile głośności, jasność ekranu, restart (np. do recovery), stan pamięci (wbudowana, RAM, karta) i wiele innych. Część jest niespotykana nigdzie indziej, np. skanowanie multimediów lub wymuszenie synchronizacji.
Zestaw przycisków można ustawiać według własnych potrzeb. Jeśli komuś nie działa lampa LED, to należy zmienić metodę uruchamiania jej w ustawieniach aplikacji. W tle belki można ustawić zdjęcie albo zmienić jej kolor.
Ustawienia są bardzo przejrzyste, a kreator prosty w użyciu.
Jest to jeden z najlepszych widżetów tego typu, z jakim miałem do czynienia. Jego możliwości są olbrzymie i wszystkim polecam zapoznanie się z nimi. Aż dziwne, że jest darmowy.
[plus]olbrzymie możliwości
[plus]prosty kreator
[plus]możliwość modyfikacji wyglądu belki
[plus]darmowy
[minus]w przypadku Samsunga nie zmienia trybu sieci, tylko prowadzi do ustawień
Aplikacja do pikania co jakiś czas.
Program przypomina stare zegarki cyfrowe, które informowały o wybiciu pełnej godziny. W tym przypadku można ustawić pikanie co 15, 30, 45 lub 60 minut, określić dni tygodnia, głośność, dźwięk powiadomienia oraz przedział godzin. Poza tym telefon może dodatkowo wibrować i ignorować cichy tryb.
Jego główną wadą jest podatność na ubijanie procesu. W takim przypadku powiadomienie przestanie działać. Poza tym niewiele można mu zarzucić.
Interfejs jest bardzo prosty, a dzięki niewielkiej liczbie ustawień przejrzysty.
Cogodzinny dźwięk to program dla dosyć wąskiego grona odbiorców, jednak działa bez zastrzeżeń. Poza tym jest to rodzima produkcja.
[plus]działa bez zarzutu
[minus]podatny na ubijanie procesu