Samsung Galaxy Nexus z Android 4.0 Ice Cream Sandwich oficjalnie! Ciekawy, ale rewolucji brak...

Samsung Galaxy Nexus w końcu doczekał się oficjalnej prezentacji. Czy mimo licznych wycieków pierwszy smartfon z Androidem Ice Cream Sandwich czymś zaskakuje?

Samsung Galaxy Nexus
Samsung Galaxy Nexus
Mateusz Żołyniak

Galaxy Nexus (znany wcześniej również jako Nexus Prime) został oficjalnie zaprezentowany podczas dzisiejszej wspólnej konferencji Samsunga i Google'a. Jak zapowiadano wielokrotnie, jest to pierwszy model, który działa pod kontrolą nowej wersji Androida oznaczonej numerem 4.0 - Ice Cream Sandwich. Smartfona wyposażono w 4,65-calowy ekran HD Super AMOLED o rozdzielczości 1280 x 720, a jego sercem jest dwurdzeniowy układ TI OMAP4460 o taktowaniu 1,2 GHz z GPU PowerVR SGX540.

Samsung Galaxy Nexus
Samsung Galaxy Nexus

Na pokładzie znajdują się również: aparat 5 Mpix z diodową lampą błyskową, który umożliwia nagrywanie wideo w jakości 1080p, kamerka do wideorozmów 1,3 Mpix, moduł Bleutooth 3.0, WiFi w standardach a, b, g i n, chip NFC, 1 GB pamięci RAM, 32 GB wbudowanej pamięci flash oraz bateria o pojemności 1750 mAh. Galaxy Nexus w standardzie ma HSPA+, a w zależności o rejonu świata może być dostępny również w wersji z modułem LTE (np. w ofercie amerykańskiego Verizon Wireless).

Pełna specyfikacja Galaxy Nexusa jest następująca:

  • HSPA+ 21Mbps/HSUPA 5,76Mbps (850/900/1900/1700/2100),
  • EDGE/GPRS (850/900/1800/1900),
  • moduł LTE (w zależności od regionu),
  • dwurdzeniowy układ TI OMAP4460 o taktowaniu 1,2 GHz, GPU PowerVR SGX540,
  • 4,65-calowy ekran HD Super AMOLED o rozdzielczości 1280 x 720,
  • aparat 5 Mpix z autofokusem, diodą doświetlającą LED,
  • kamerka 1,3 Mpix do wideorozmów,
  • nagrywanie/odtwarzanie wideo w jakości 1080p,
  • obsługiwane formaty wideo : MPEG4/H.263/H.264,
  • obsługiwane formaty audio: MP3/AAC/AAC+/eAAC+,
  • wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm,
  • Bluetooth 3.0,
  • USB 2.0,
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2.4GHz/ 5GHz),
  • NFC,
  • GPS z A-GPS,
  • akcelerometr, cyfrowy kompas, żyroskop, barometr,
  • czujnik światła, czujnik zbliżeniowy,
  • 1 GB pamięci RAM,
  • 16 GB / 32 GB pamięci Flash,
  • wymiary: 135,5 x 67,94 x 8,94 mm,
  • waga: 135 g
  • bateria Li-Ion o pojemności 1750 mAh

Model ma się pojawić na rynku na początku listopada, a pierwszymi sieciami komórkowymi, które go wprowadzą, będą NTT Docomo i Verizon Wireless. Potem trafi również do oferty amerykańskich AT&T i T-Mobile US oraz europejskich operatorów. Sądząc po sposobie dystrybucji, Google wyciągnął wnioski z nieudanej sprzedaży Nexusa One i Nexusa S. Galaxy Nexus ma od razu znaleźć się w ofercie czołowych operatorów w różnych krajach świata.

Samsung Galaxy Nexus
Samsung Galaxy Nexus

Nowy Nexus wykorzystuje Androida 4.0 Ice Cream Sandwich, któremu poświęcę osobny wpis. Już teraz zaznaczę jednak, że system w całości stworzył Google i nie ma w nim dodatków Samsunga. Znacząco zmienił się w porównaniu z Gingerbreadem - ulepszono multitasking i powiadomienia push, dodano funkcję Hotspotu WiFi w standardzie oraz odblokowano obsługę technologii NFC (Near Field Communication). Zmiany wyglądu pod zupełnie nową stylistykę Androida dotyczą m.in.: ekranu blokady, homescreenu, dialera, dodano też nowe wirtualne przyciski funkcyjne ulokowane u dołu ekranu.

Zupełną nowością ma być nowa książka kontaktowa Ludzie (People), która na wzór tej z Windows Phone 7 daje możliwość przeglądania grup kontaktów (rodzina, znajomi, współpracownicy), wyświetla duże zdjęcia osób i pozwala sprawdzać ostatnie aktualności w serwisie Google+ lub innych społecznościach, jak np. Facebook. Inna ciekawa nowość to Face Unlock - wykorzystuje rozpoznawanie twarzy do odblokowania ekranu. Z kolei dzięki funkcji Android Beam można szybko dzielić się linkami, aplikacjami, a nawet filmikami za pośrednictwem łączności NFC.

Android IceCream Sandwich
Android IceCream Sandwich

Kilka funkcji dodano do nowej aplikacji aparatu. Są to: ciągły autofokus podczas nagrywania, zoom podczas nagrywania, tryb panoramy, fast shot2shot i zero-shutter lag, które umożliwiają natychmiastowe robienie zdjęć bez poruszeń przesłony. Nie zabrakło Google Maps 5.0 z mapami 3D i nawigacją, aplikacji Google Earth, Movie Studio, nowego Gmaila i zmienionej aplikacji Google+.

Czy Galaxy Nexus jest rewolucją?

Pod względem strony sprzętowej raczej nie. Poza 4,65-calowym ekranem HD Super AMOLED, łącznością LTE działającym NFC i... barometrem (dostępny także w Xperii active) nie oferuje więcej od innych topowych Androidów, a nawet odbiega od najnowszych zapowiedzi, jak Galaxy S II LTE czy LG Optimus LTE. Ba, lepiej moim zdaniem prezentuje się zapowiedziana dzisiaj Motorola RAZR. Nexusy to jednak oprogramowanie i nie inaczej miało być w przypadku Galaxy Nexus, który wykorzystuje najnowsze Androida 4.0.

Niestety, nie jestem przekonany do Ice Cream Sandwich. System miał być zbliżony do tabletowej edycji, a przy tym dużo ładniejszy, nowocześniejszy i wygodniejszy w korzystaniu. Czy się udało? Patrząc na prezentacje Galaxy Nexusa, mam wątpliwości. Po pierwsze Android 4.0 na prezentacji nie działał tak płynnie i szybko, jak chwalił się Google. Ma on jednak oferować ulepszony multitasking i jest to chyba jedna z niewielu rzeczy (obok ekranu blokady i pulpitów), w których przypomina Honeycomba.

Samsung Galaxy Nexus
Samsung Galaxy Nexus

Dodano kilka nowych opcji aparatu (ciągły autofokus i szybkie robienie zdjęć), wprowadzono zupełnie nową książkę kontaktową czy możliwość uruchamiania aplikacji z ekranu blokady. Bez wątpienia są to ciekawe rozwiązania, ale gdzieś je już widziałem. W zasadzie jedyne prawdziwe nowości to Face Unlock, które po rozpoznaniu twarzy użytkownika odblokowuje ekran i Android Beam, czyli obsługa NFC. Oczywiście, Galaxy Nexus z Beam nie oferuje wiele więcej niż telefony z Symbianem i NFC, ale szybkie dzielenie się aplikacjami i wskazówkami na Mapach Google'a zrobiły na mnie pozytywne wrażenie.

Podsumowując: zmiana wyglądu oraz skopiowanie ciekawych rozwiązań z HTC Sense i Windows Phone 7 to za mało dla oczekujących zapowiadanej rewolucji użytkowników. Jestem rozczarowany nowym Nexusem. Mam nadzieję, że obecne urządzenia, które zostaną wyposażone w Ice Cream Sandwich, nie będą obsługiwały wirtualnego paska z przyciskami funkcyjnymi, który jest moim zdaniem niepotrzebnym dodatkiem w smartfonach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)