Nie będziemy płacić za zmianę operatora - UKE się wycofuje

Nie będziemy płacić za zmianę operatora - UKE się wycofuje

Play zapewnia konkurencję na rynku
Play zapewnia konkurencję na rynku
Kira Czarczyńska
26.09.2011 21:05, aktualizacja: 26.09.2011 23:05

Pamiętacie niedawny pomysł Urzędu Komunikacji Elektronicznej: wprowadzenie opłat za przeniesienie numeru do innego operatora? Na szczęście nie musimy się tym już przejmować. UKE przemyślał sprawę i uznał, że nie bardzo wie, na jakim poziomie należałoby tę opłatę ustalić. Na razie pomysł upadł i przeniesienie numeru pozostaje darmowe.

Skąd w ogóle pomysł opłat?

Jak wszyscy wiemy, Polak potrafi. Między innymi znaleźć dla siebie najlepszą ofertę promocyjną operatorów komórkowych. Nawet jeśli sposób, w jaki ją dostanie, niekoniecznie jest zgodny z zamysłem danego telekoma.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zauważył jakiś czas temu ciekawe zjawisko: od kiedy krajowe sieci zaczęły walczyć o abonentów swojej konkurencji, coraz więcej osób kupowało startery tylko po to, żeby... za chwilę dokonać migracji z nowym numerem. I trudno się dziwić, skoro w wielu przypadkach było to wyjście znacznie korzystniejsze niż normalne podpisanie umowy jako nowy klient.

Z takim właśnie kombinowaniem UKE chciał walczyć poprzez wprowadzenie opłat za przeniesienie numeru. Nie spodobało się to rzecz jasna klientom, ale nie to było powodem zmiany decyzji.

W zasadzie nie wiadomo, czy temat nie wróci. Urząd prowadzi konsultacje mające na celu ustalenie, czy takie rozwiązanie ma sens oraz jakiej wysokości opłatą powinno być obciążone przejście do innego operatora z zachowaniem numeru. Na razie wygląda jednak na to, że temat sam upadł.

Problem: ustalenie stawki

Podczas negocjacji z UKE operatorzy sieci komórkowych przedstawiali wyjątkowo niespójne i rozbieżne dane dotyczące kosztów przenoszenia numeru, co w efekcie dawało rozmowy o hurtowych opłatach raz na poziomie 50-60 zł, raz 25 zł - to ostatnie proponował w ramach kompromisu Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na dodatek zaś samo wprowadzenie jakiejkolwiek stawki za tę procedurę mogłoby doprowadzić do powstania nadużyć, np. tworzenia MVNO tylko po to, aby masowo przenosić numery do konkurencji.

W rezultacie więc nie udało się dojść do porozumienia, a UKE opublikował projekty decyzji stwierdzających, że opłaty nie zostaną ustanowione. Na razie więc możemy być spokojni.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)