Co ciekawego zaoferuje Qualcomm w najbliższej przyszłości?

Co ciekawego zaoferuje Qualcomm w najbliższej przyszłości?

Qualcomm
Qualcomm
Mateusz Żołyniak
21.09.2011 15:47, aktualizacja: 21.09.2011 17:47

Ostatnio odbyła się konferencja Innovation Qualcomm 2011, na której amerykański gigant prezentował najnowsze produkty i rozwiązania mobilne. Co interesującego wprowadzi Qualcomm?

Innovation Qualcomm 2011, które w tym roku odbyło się w Stambule, nie obfitowało może w zaskakujące nowinki technologiczne, a większość rozwiązań Qualcomma była prezentowana już wcześniej. Na konferencji przedstawiono jednak prognozy firmy na najbliższe lata, które zapowiadają się bardzo obiecująco. Zebranym dziennikarzom udostępniono nowe produkty firmy.

Nowa generacja Snapdragonów Quad Core

Najciekawszą nowością Qualcomma omawianą na IQ 2011 jest rodzina układów Snapdragon S4 Class. Wykorzystują one nową generację procesorów Krait wykonanych w technologii 28 nm, a ich maksymalne taktowanie może wynosić aż 2,5 GHz. Mają być o 150% wydajniejsze niż stosowane wcześniej Scorpiony przy 65% mniejszym zużyciu energii. Qualcomm już teraz produkuje masowo nowe układy SoC. W pierwszej kolejności na rynku pojawią się: jednordzeniowy MSM8930 i MSM8270, dwurdzeniowy MSM8960 i APQ8064, który będzie pierwszym czterordzeniowym chipsetem firmy.

Roadmapa nowych rodzin Snapdragonów
Roadmapa nowych rodzin Snapdragonów

Wszystkie układy są wyposażone w moduły 3G/4G, GPS, obsługę Dolby Mobile 5.1 czy kontrolery pamięci, a za stronę graficzną odpowiadają najnowsze GPU z serii Adreno. W zależności od chipsetu w produktach Qualcomma będą dostępne grafiki - dwurdzeniowe Adreno 225 (w MSM8930/8960) oraz czterordzeniowe Adreno 320 (w APQ8064). Nowe GPU mają być odpowiednio 8- i 15-krotnie szybsze niż Adreno 200 - ogólną wydajność SoC firmy można porównać do obecnych konsol przenośnych.

Nowe jednostki SoC Qualcomma zostały już zaprezentowane jakiś czas temu - znacznie ważniejsze są oficjalne potwierdzenia na temat wykorzystania nowych układów, o czym mówiono na IQ2011. Po pierwsze, nowe procesory jednordzeniowe mają trafić jeszcze w tym roku do pierwszych Androidów ze średniej półki cenowej, a dwurdzeniowe Snapdragony MSM8960 powinny pojawić się na rynku w nadchodzących modelach HTC (być może Vigor?) w 2011 roku, a później w nowej generacji Xperii Sony Ericssona (CES2012).

Procesory Qualcomma w urządzeniach z Windows 8
Procesory Qualcomma w urządzeniach z Windows 8

Najciekawszy układ, czyli APQ8064, znajdzie się również na pokładzie tabletów z Androidem Ice Cream Sandwich już pod koniec tego roku, a w przyszłym trafi do pierwszych czterordzeniowych smartfonów. Co ważniejsze jednak, o czym informowaliśmy już wcześniej (link poniżej), nowe chipsety Qualcomma (MSM8960 i APQ8064) będą sercami tabletów z Windows 8. Podobnie jak w przypadku Windows Phone'ów głównym producentem chipów ARM zoptymalizowanych pod systemy Microsoftu będzie Qualcomm, dzięki czemu można spodziewać się dopracowanych urządzeń. Więcej o tabletach z Windows 8 napiszę w osobnym tekście.

Snapdragony z GPS i GLONASS

Kolejną nowością w Snapdragonach jest moduł GLONASS. Pod tą nazwą kryje się rosyjski system satelitarny uruchomiony w 1976 roku, który funkcjonuje na podobnej zasadzie co popularny amerykański GPS (główne różnice to wysokość orbity, okres obiegu satelitów oraz sposób kodowania sygnału). Qualcomm wprowadził odbiorniki GLONASS już w chipsetach z serii Snapdragon S3 Class (m.in. MSM7x30 i MSM8255), a pierwszym telefonem wykorzystującym rosyjski system był ZTE MTS 945. Sony Ericsson i HTC już zapowiedziały wdrożenie GLONASS do swoich komórek, a kolejni wielcy producenci, jak: Motorola, Samsung i LG, wkrótce powinni dołączyć do tego grona.

Zintegrowane moduły w chipsetach Snapdragon
Zintegrowane moduły w chipsetach Snapdragon

Czy to dobra decyzja? Zdecydowanie tak, ponieważ chipsety Qualcomma pozwalają na jednoczesne odbieranie danych zarówno z GPS, jak i GLONASS. Dzięki wykorzystaniu większej liczby satelitów lokalizacja jest dokładniejsza. Przedstawiciele Qualcomma zapowiedzieli, że zastosowanie drugiego systemu nawigacji pozwoli na odnajdywanie pozycji w miejscach, gdzie do tej pory nie było to możliwe ze względu na brak sygnału GPS (dużo większe pokrycie orbity). Co więcej, na IQ2011 zaprezentowano Xperię arc z odblokowanymi GPS/GLNSS, a efekt był prezentowany podczas rejsu - telefon z dokładnością do kilku metrów pokazywał na Mapach Google lokalizację statku.

Chipsety z NFC i inne rozwiązania

Ważną nowością, którą zostanie wprowadzona w układach Snapdragon, jest Near Field Communication. Na IQ2011 prezes firmy, dr Paul Jacobs, powiedział, że pierwsze układy SoC ze zintegrowanym modułem NFC przeszły już testy, a Qualcomm jest gotowy do wdrażania ich na rynek. Niestety, nie podano żadnych konkretnych dat ani producentów, którzy mieliby je wykorzystać w pierwszej kolejności. Wiele wskazuje na to, że będą to HTC i Sony Ericsson, które najbliżej współpracują z amerykańskim producentem. Podczas krótkiej rozmowy z jednym z przedstawicieli firmy dowiedziałem się również, że Nokia planuje wykorzystanie Snapdragonów z NFC w telefonach z Windows Phone 7. Finowie już od jakiegoś czasu inwestują w rozwój tej bezstykowej technologii (dostępność m.in. w modelach: N9, C7, 700, 701 czy Oro) i nie mają zamiaru jej porzucać po przejściu na platformę Microsoftu. Pierwszych modeli z WP7 i NFC można się spodziewać w 2012 roku.

Zintegrowany układ Snapdragon
Zintegrowany układ Snapdragon

Oczywiście, nowe Snapdragony S4 Class, GLONASS i chipsety z NFC to nie wszystkie nowe technologie, które przedstawił Qualcomm. Firma prezentowała np. technologię HSPA+, nowe moduły LTE, bezprzewodowe routery, które mogą obsłużyć do 32 urządzeń, obsługę technologii 3D w nowych chipsetach S3 Class czy rozwiązanie peer to peer AllJoyn.

AllJoyn to nowatorski otwarty framework, który umożliwia komunikację między urządzeniami znajdującymi się w niewielkiej odległości od siebie. Działanie technologii opiera się na sieci ad hoc i nie wymaga pośrednictwa dodatkowego serwera, a obecnie w łączności peer to peer można użyć zarówno WiFi, jak i Bluetooth. AllJoyn został opublikowany jako wolny projekt (licencja Apache 2.0), co pozwala wykorzystywać go każdemu zainteresowanemu deweloperowi (na stronie projektu dostępne są SDK pod różne systemy, w tym Androida). Jego implementację dodano do C++ i Javie. Obecnie framework można wykorzystywać na różnych systemach, w tym m.in.: Windows, Androida, GNU/Linuksa czy Maemo i jest w pełni kompatybilny.

Czym jest AllJoyn?
Czym jest AllJoyn?

Do czego można użyć AllJoyn i dlaczego jest taki interesujący? Jak wspomniałem, technologia nie wymaga obecności pośredniczącego serwera, a dane przesyłane między urządzeniami są szyfrowane. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo rozwiązania. AllJoyn umożliwia też łączenie w sieć p2p wielu urządzeń i zostało zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Dzięki temu nie pobiera dużo energii, a dane są kompresowane. Pozwala to wykorzystywać framework peer to peer w grach z trybem multiplayer czy aplikacjach społecznościowych z rozbudowanymi funkcjami udostępniania. Dostępne mają być również funkcje, które powiadamiają o dostępności znajomych w nasyzm pobliżu, co pozwoli w prosty sposób odszukiwać znajomych czy szukać graczy do rozgrywki wieloosobowej.

Software i optymalizacja

Qualcomm technologie
Qualcomm technologie

Trudno się z nimi nie zgodzić. Po pierwsze już teraz widać, że Windows Phone'y (działają tylko na układach Qualcomma pierwszej generacji - QSD8250) sprawują się świetnie - są szybkie, stabilne i radzą sobie z grami 3D. Qualcomm wprowadził Snapdragon Game Pack, czyli program optymalizacji gier na Androida pod smartfony ze Snapdragonami. Obecnie dotyczy on układów S3 Class, a wkrótce mają ruszyć prace nad optymalizacją aplikacji i gier pod nowe układy z procesorami Krait. Z myślą o urządzeniach z systemem Google'a Qualcomm przygotował również konwerter gier 2D do 3D. Dzięki niemu w prosty sposób deweloperzy mogą wprowadzać tryb 3D do swoich tytułów, a jedynym wymogiem jest używanie układu S3 Class (wkrótce także S4). Pierwsze tytuły wykorzystujące konwersję Qualcomma jeszcze w tym roku ma zaprezentować firma EA (dedykowane gry dla HTC EVO 3D). Innym ważnym rozwiązaniem programowym Qualcomma jest framework umożliwiający zastosowanie silnika graficznego Unity 3D w aplikacjach AR (Augmented Reality), o czym już jakiś czas temu pisałem na blogu.

Qualcomm Snapdragon ekosystem
Qualcomm Snapdragon ekosystem

Podczas konferencji sporo powiedziano także o współpracy z Microsoftem przy Windows 8. Poza optymalizacją systemu pod układy ARM (Silverlight, XNA framework, DirectX) Qualcomm pracuje wspólnie z Adobe nad optymalizacją Flash Playera pod Snapdragony. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z Flasha w nowym Internet Explorerze nawet na tabletach z chipsetami Qualcomma (poniżej prezentacja).

Na konferencji poruszono też temat webOS, który rzekomo ma kupić właśnie Qualcomm. Dr Paul Jacobs nie potwierdził tych informacji, wspomniał jedynie, że firma pracuje wspólnie z HP nad rozwojem webOS. Trudno powiedzieć, czy oznacza to zainteresowanie kupnem platformy Palma, która daje zdecydowanie większe możliwości niż Brew MP, ale nie można tego wykluczyć. Przypomnę, że partner producenta Snapdragonów, tajwańskie HTC, także rozważa wprowadzenie własnego systemu operacyjnego, a współpraca obu producentów z pewnością dodałaby skrzydeł platformie webOS. Na razie to jednak tylko dziennikarskie mrzonki...

Podsumowanie

Qualcomm ma sporo do zaoferowania - nie tylko od strony sprzętowej. Widać, że firma stara się być innowacyjna, wprowadza sporo technologii, które wpływają na kształt rynku mobilnego. Qualcomm ściśle współpracuje z producentami smartfonów, jak HTC czy Sony Ericsson, oraz gigantami software'owymi, takimi jak: Google, Adobe czy Microsoft. Owocuje to powstaniem kompletnych rozwiązań. W przeciwieństwie do konkurencji nowe Snapdragony, poza procesorami, układami GPU czy kontrolerami pamięci, oferują w standardzie zintegrowane moduły HSPA+/LTE, odbiorniki GLONASS i GPS (Qualcomm gpsOne), Bluetooth (3.0+HS w nowych układach) czy WiFi. To jeden z powodów, dla których Qualcomm jest obecnie obecnie czołowym producentem na rynku mobilnych układów SoC - należy do niego ponad 50% udziałów.

Qualcomm Snapdragon na rynku
Qualcomm Snapdragon na rynku

Najciekawsze według mnie, o czym już wspominałem, są nowe czterordzeniowe układy Snapdragon wykonane w technologii 28 nm. Już pierwsze prototypowe urządzenia z Windows 8 pokazały, że chipsety są wydajne, a ich optymalizacja to to nie tylko puste słowa. Czekam jednak jeszcze na pierwsze tablety z Androidem, które będą wykorzystywać jednostki APQ8064 i porównanie z zachwalaną nVida Tegra 3. Tak tak, nowe chipsety Qualcomma mają być masowo stosowane w tabletach i to nie tylko przez HTC, ale i LG czy Samsunga. Doskonałym podsumowaniem rynkowej sytuacji były liczby podane na IQ2011. Według Qualcomma aż 125 różnych urządzeń na rynku korzysta ze Snapdragonów, a kolejne 250 jest w szeroko pojętej produkcji (w tym 40 tabletów). To jednak jeszcze nie wszystko, bo firma ma zamiar wprowadzić Snapdragony S2 i S3 do tańszych Androidów i mocno powalczyć o rynek tabletów z nowym Androidem Ice Cream Sandwich.

Qualcomm oferuje również rozwiązania telekomunikacyjne. Im, a także prognozom rynkowym firmy poświęcę osobny wpis.

PS. Przepraszam za nieco spóźnioną relację, ale względy zdrowotne nie pozwoliły mi napisać jej wcześniej...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)