Jaka jest przyszłość smartfonów HTC z Androidem?
Od tygodni pojawiają się informacje o nowych smartfonach HTC z Androidem. Nadchodzące urządzenia, takie jak HTC Vigor czy Rhyme, oprócz ulepszonych podzespołów będą miały też odświeżone oprogramowanie. Jaki los czeka poprzednią generację smartfonów tajwańskiego producenta? Jakie oprogramowanie trafi na pokład HTC Desire HD, Desire S czy Sensation?
Kolejne odsłony Sense UI[/h3]Nietrudno się pogubić w oznaczeniach nakładek telefonów HTC. Sense UI występuje w kilku wersjach, które różnią się od siebie wyglądem i funkcjami.
- Sense UI 2.1 - HTC Desire HD, HTC Desire S, HTC Incredible S, HTC Wildfire S
- Sense UI 3.0 - HTC Sensation, HTC EVO 3D, HTC Sensation XE
- Sense UI 3.5 - HTC Vigor, HTC Rhyme (Bliss), HTC Runnymede, HTC Explorer
Falę zmian zapoczątkowała wersja 2.0 nakładki. Wyposażone w nią telefony (początkowo Desire HD i Z) można było połączyć z serwisem HTCSense.com. Pozwala on na wyszukanie smartfona, jego zdalne kontrolowanie i czyszczenie danych. Sense UI 2.0 wprowadziło też kilka przydatnych aplikacji i usług:
- HTC Hub - aplikacja łącząca się z HTCSense.com i pobierająca dodatkowe tapety, dzwonki i tematy
- HTC Likes - polecane przez HTC gry i programy
- Reader - czytnik e-booków z zintegrowanym sklepem
- Transfer - aplikacja pozwalająca łatwo przenieść dane ze starego telefonu
- Locations - nawigacja
- Wiadomości - czytnik RSS
- Połączone media - obsługa technologii DLNA
W porównaniu z poprzednimi wersjami nakładka Sense UI 2.1 wprowadziła przede wszystkim zakładki w pasku notyfikacji, nowe widżety. Odświeżyła też wygląd części interfejsu oraz aplikacji. Uporządkowano menu aplikacji i widżetów, dodano aplikację Lusterko wykorzystującą przednią wideokamerę. Były to bardzo praktyczne zmiany.
Nie można powiedzieć tego samego o nowościach, które wniosła odsłona 3.0 nakładki HTC. Producent postawił na efekty, animacje i... jeszcze większe spowolnienie pracy systemu. Dopiero po drobnych aktualizacjach HTC Sensation i EVO 3D nakładka działała płynnie.
Zdania na temat praktyczności wersji 3.0 są podzielone. Jedni uważają, że nowy ekran blokady, widżety i odświeżony wygląd galerii, aplikacji SMS czy Pogody były zbędne, inni - wręcz przeciwnie. Ja zaliczam się do tych drugich.
Nowe aplikacje w Sense UI 3.0:
- Watch - usługa wideo na żądanie, w Polsce jeszcze nieuruchomiona
- Menedżer zadań - prosty menedżer zadań
Sense UI 3.5 powinien zadowolić niemal wszystkich użytkowników. Animacje przewijania pulpitów, efekty graficzne i dźwiękowe z 3.0 zostały, dodano też wiele innych. Nowości obejmują również praktyczne zmiany w interfejsie, aplikacjach, kolejne widżety i programy.
Nowe aplikacje w Sense UI 3.5:
- FB Chat - umożliwia czatowanie ze znajomymi z Facebooka
- Filmy wideo - przenosi do galerii wideo
- Monitor wykorzystywania - licznik danych, SMS i minut połączeń
- Notatki - aplikacja integrująca się z kalendarzem i synchronizująca się z usługą Evernote, umożliwia tworzenie multimedialnych notatek
- Zadania - dość rozbudowany organizer
HTCSense.com
HTCSense.com wystartował z pełną funkcjonalnością. Ze względu na niestabilność związaną z obciążeniem serwerów funkcjonalność została ograniczona do funkcji, dla których możemy zagwarantować jakość. Uruchamiamy kolejne farmy serwerów w Europie i pracujemy nad zapewnieniem jakości dla wszystkich usług, chcemy też dodawać nowe. W tej chwili nie jest ustalona jeszcze konkretna data.
Obecnie działa wyłącznie usługa lokalizacji telefonu, włączenia dzwonka i zdalnego czyszczenia smartfona. Miejmy nadzieję, że wkrótce serwis stanie się w pełni sprawny i będzie można się cieszyć m.in. z najlepszego narzędzia do backupu SMS-ów i MMS-ów.
HTC nie zapomina o starszych smartfonach
Najczęściej aktualizowano HTC Desire. Telefon wystartował z Androidem 2.1, później na pokład trafił Android 2.2. Ostatnia aktualizacja do Gingerbreada wywołała kontrowersje. Została zapowiedziana, a następnie odwołana. Po fali krytyki update w końcu przeprowadzono. Z powodu niedużej pamięci ROM telefon najprawdopodobniej nie będzie już więcej aktualizowany. Co z pozostałymi smartfonami HTC?
Na imprezie zorganizowanej z okazji premiery HTC EVO 3D w Polsce miałem okazję zamienić kilka słów z Bartoszem Żukiem z HTC Polska. Podczas rozmowy zdradził mi on parę szczegółów, które teraz - w świetle ostatnich informacji i przecieków - zaczynają się układać w logiczną całość.
HTC Desire HD i Z
Bartosz Żuk, zapytany o przyszłość HTC Desire HD, odpowiedział:
Oficjalnie nie mogę niczego potwierdzić, ale HTC stara się zapewniać jak najlepsze wrażenia z korzystania z telefonu - lubimy sprawiać niespodzianki.
Na forum xda-developers trafiły już ROM-y bazujące na oficjalnym wydaniu aktualizacji. Zawierają one nakładkę Sesne UI 3.0 i Androida 2.3.5 – tym HTC chce zaskoczyć swoich klientów najprawdopodobniej już około 15 października.
Nie ma pewności co do losów HTC Desire Z. Sądząc jednak po tym, jaką drogę przebyło oprogramowanie Desire HD i Z, należy się spodziewać tego samego udpate'u. Podobnie jak poprzednie zostanie on wydany później niż dla Desire HD (o ile w ogóle).
HTC Wildfire S
Wildfire S nie był jeszcze aktualizowany. Można wnioskować, że to zrobimy, ale nie mogę na razie komentować tej kwestii.
Poprzedni Wildfire otrzymał update z Androida 2.1 do 2.2. Czy teraz również skończy się na aktualizacji samego systemu? Trudno powiedzieć. Nie spodziewałbym się wprowadzenia nakładki z bliźniaczego, nowego smartfona – HTC Explorera. Ma on zostać wyposażony w Sense UI 3.5, a Wildfire S nie mógłby mieć wyższej wersji oprogramowania od swoich braci z linii S. Możliwe jednak, że dla następcy Wildfire zostanie przygotowana specjalna aktualizacja, która zmieni także interfejs.
HTC Sensation i EVO 3D
Miałem okazję recenzować HTC EVO 3D i porównać go z LG Swift 3D. Potencjał technologii 3D jest słabo wykorzystywany przez ten telefon. Bartosz Żuk powiedział mi jednak, że EVO 3D otrzyma aktualizację, dzięki której rozwinie skrzydła. Na pokładzie zagoszczą m.in. gry 3D powstałe we współpracy z Electronic Arts.
Sense UI 3.5
- odświeżony wygląd dockbara i przeglądarki;
- obsługa nowych kont, w tym Evernote;
- nowe widżety i aplikacje;
- odświeżony wygląd dialera i aplikacji SMS;
- odświeżony wygląd odtwarzacza muzycznego;
- odświeżony wygląd Galerii;
- monitor wykorzystywania (transfer danych, połączenia, wiadomości).
Jest także odmiana Sense UI 3.5, zastosowana wyłącznie w HTC Rhyme (Bliss) – kobiecym smartfonie tajwańskiego producenta. Różni się ona od oryginalnej wersji wyglądem, tapetami, zmienionym dockbarem i obsługą specjalnego breloka.
Oferuje również specjalny widżet zajmujący cały ekran. Wyświetlane są: czas, pogoda i 5 konfigurowalnych skrótów pozwalających na rozszerzone prezentowanie informacji na ekranie. Trudno powiedzieć, czy ten widżet znajdzie się także w pozostałych smartfonach z Sense UI 3.5.
Czy najnowsza wersja nakładki trafi także do starszych modeli HTC? Technicznie jest to możliwe. Nieoficjalnie Android 2.3.5 i Sense UI 3.5 zostały uruchomione na HTC Desire HD i spisują się bardzo dobrze.
Nawet jeśli HTC planuje update starszych smartfonów do najnowszej wersji nakładki Sense UI, to nie należy się jej szybko spodziewać. Z czysto marketingowych powodów musi zostać najpierw zaprezentowana na nadchodzących urządzeniach oraz HTC Sensation czy EVO 3D.
Klienci tajwańskiego producenta często narzekają na aktualizacje, ich brak lub opóźnienia. Jednak to właśnie HTC najczęściej odświeża swoje smartfony, wprowadza dużo zmian i najszybciej rozwija autorską nakładkę.
Źródło: xda-developers • xda-developers • xda-developers • wł.