Dlaczego nie używamy telefonów komórkowych? [sonda]

Dlaczego nie używamy telefonów komórkowych? [sonda]

telefony komórkowe (fot. w-cellphones.com)
telefony komórkowe (fot. w-cellphones.com)
Mateusz Żołyniak
23.08.2011 08:00, aktualizacja: 23.08.2011 10:00

Wydawać by się mogło, że obecnie każdy ma telefon komórkowy. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, a ostatnie badania firmy Emporia to potwierdzają...

Wydawać by się mogło, że obecnie każdy ma telefon komórkowy. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, a ostatnie badania firmy Emporia to potwierdzają...

Temat badań został poruszony w ostatniej informacji prasowej, a oto co ma o nich do powiedzenia firma Emporia:

Wśród przebadanych 1075 osób w wieku powyżej 30 lat 20,2% nie miało telefonu komórkowego. Zdecydowana większość respondentów przyznaje, że wystarcza jej telefon stacjonarny – uważa tak łącznie 95,3%, a ponad połowa (50,4%) twierdzi, że dzwonienie z telefonów komórkowych jest zbyt drogie. Badani powiedzieli także, że nie lubią być nieustannie dostępni pod telefonem – zdecydowanie twierdzi tak 66,7%, a umiarkowanie 9,7%. Większość z nich (86,7%) nie widzi potrzeby korzystania z telefonu komórkowego.

Respondenci zwracają też uwagę na wady funkcjonalne większości telefonów komórkowych. 70% zgadza się z opinią, że telefony komórkowe mają zbyt wiele skomplikowanych funkcji. 85,3% uważa, że klawisze w telefonach są zbyt małe, a 76,2% twierdzi, że telefon komórkowy łatwo zgubić. Prawie ośmiu na dziesięciu respondentów (78,6%) zgadza się z tym, że o telefonie komórkowym łatwo zapomnieć – np. by zabrać go ze sobą, wychodząc z domu…

Wyniki tego badania potwierdzają znany z obiegowych opinii fakt: większość oferowanych w sprzedaży telefonów jest zbyt skomplikowana dla przeciętnego konsumenta, a brak wystarczająco rzetelnej informacji i wyjaśnień ze strony sprzedawców nie pomaga nieco starszym klientom w podjęciu decyzji o zakupie nowego telefonu.

Pomijając fakt, że badania te mają zwrócić uwagę użytkowników na proste telefony Emporii, to ich wyniki są bardzo interesujące i trudno się z nimi nie zgodzić. Przykładowo, w mojej rodzinie matka nie korzysta z telefonu, bo musi się uczyć jego obsługi. Tak, tak, telefon dotykowy dla osoby, która wcześniej nie korzystała z komórki, może okazać się prawdziwą zmorą. Dotyczy to nie tylko najnowszych smartfonów, ale i prostych dotykowców. Co więcej, często słyszę opinie, że aparat stacjonarny w zupełności wystarczy do komunikacji, a starsi ludzie w wielu przypadkach w ogóle nie widzą zastosowania dla urządzeń przenośnych. Taki zbędny gadżet dla młodych...

Obraz

Gdy mówi się o osobach starszych, nie tylko dziadkach i babciach, ale też ludziach w wielu około 35-40 lat, ostatnio coraz częściej powtarza się temat małych klawiszy w komórkach. Doradzając w wyborze nowego aparatu, często muszę uwzględniać duże klawisze jako kluczową cechę komórki. Co do informowania o telefonach - nie trzeba być bardzo bystrym, aby zauważyć, że zarówno w sklepach, jak i salonach operatorów promowane są konkretne modele, których ma się sprzedać jak najwięcej.

Problemów tych nie mają za to osoby młode, dla których komórka jest podstawowym sposobem komunikacji. Nie potrafią one wyjść bez niej z domu. Nieważne, czy posiadają swój wymarzony aparat, czy dopiero na niego zbierają. Telefon jest i po prostu musi być. Podobnie zresztą myśli zapewne zdecydowana większość naszych czytelników, dlatego sonda nie dotyczy tylko Was. Chciałbym, abyście odpowiedzieli na proste pytania:

[ankieta id="105"]

Dodatkowo proszę Was o wskazanie głównego powodu braku telefonu. Jeżeli nie znajdziecie go na liście, wybierzcie inne i podzielcie się z nami opinią w komentarzach.

[ankieta id="106"]

Jestem ciekaw, czy wyniki naszej sondy pokryją się choć trochę z badaniami firmy Emporia.

Źródło: informacja prasowa Emporia/własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)