NOVA Display vs. Super AMOLED – porównanie wyświetlaczy

NOVA Display vs. Super AMOLED – porównanie wyświetlaczy

LG Swift Black
LG Swift Black
Tomasz Hamryszak
21.07.2011 16:10, aktualizacja: 21.07.2011 18:10

Od jakiegoś czasu docierają do nas wieści, że w świecie telefonów komórkowych zapanowała wojna na rdzenie. Poza wyścigiem o najszybszy i najwydajniejszy procesor producenci przywiązują dużą wagę również do jakości wyświetlacza. Jednym z najnowszych produktów jest NOVA Display, który zadebiutował w LG Swift Black. Jak nowa matryca radzi sobie w porównaniu z popularnym Super AMOLED-em?

Super AMOLED

Super AMOLED
Super AMOLED

Drobnym mankamentem Super AMOLED-ów jest matryca PenTile. W wyniku dość specyficznego ułożenia pikseli w macierzy rzeczywista rozdzielczość ekranu nieco różni się od tej podawanej przez producenta. W przypadku PenTile jeden pikseli składa się z dwóch (nie trzech) subpikseli – większego (niebieskiego lub czerwonego) i mniejszego (zielonego). Matryca tego typu, generując kolor składający się z podstawowych barw, musi korzystać z dwóch pikseli, natomiast w przypadku LCD – tylko jednego.

NOVA Display

Wyświetlacz NOVA Display powstał na bazie matrycy IPS LCD. Tą samą technologię zastosowano w smartfonie Apple iPhone 4, którego ekran również tworzony jest przez Koreańczyków. W przypadku Swift Black matryca została jeszcze bardziej udoskonalona i charakteryzuje się jasnością na poziomie 700 nitów, co w przypadku telefonów komórkowych jest sporym osiągnięciem.

Producent zapewnia, że pomimo swojej ponadprzeciętnej jasności ekran NOVA Display ma mniejsze zapotrzebowanie na energię niż zwykłe matryce IPS LCD. Na korzyść ekranu LG przemawia również doskonała ostrość obrazu. Nowa matryca bardzo dobrze sprawdza się nie tylko podczas wyświetlania elementów graficznych, ale również tekstu.

Kolory i kontrast

Jakość odwzorowania kolorów to jeden z najważniejszych aspektów świadczących o jakości ekranu. Super AMOLED Samsunga słynie z niezwykle żywej palety barw, które czasami bywają jednak przesycone. W moim odczuciu pod względem odzwierciedlenia barw nieco lepiej wypada ekran wykorzystany w LG. Barwy są minimalnie cieplejsze i jaśniejsze, a co za tym idzie - przyjemniejsze dla oka.

Spadek kontrastu przy ostrych kątach patrzenia (tylko z ukosa)
Spadek kontrastu przy ostrych kątach patrzenia (tylko z ukosa)

W matrycy ekranu Super AMOLED każdy piksel świeci własnym światłem, natomiast w NOVA Display całość podświetlana jest przez specjalne diody. Rozwiązanie Samsunga daje sporą przewagę nad konkurencją i zapewnia idealną głębię czerni, co dodatkowo przekłada się na poprawę kontrastu. Bardzo mocne źródło światła w Swift Black sprawia, że zamiast głębokiej czerni jest bardzo ciemny odcień szarości.

Kąty widzenia

LG Swift Black oraz Samsung Galaxy S cechują się bardzo dobrymi kątami widzenia, sięgającymi niemal 180 stopni. Pionowe i poziome kąty patrzenia w smartfonie LG są niemal identyczne jak u konkurenta. Spadek kontrastu w ekranach NOVA Display można zauważyć, patrząc na nie z ukosa (patrz obrazek powyżej), co nie zdarza się w Samsungu.

Widoczność w słońcu

Ekran NOVA reklamowany jest jako najjaśniejszy w swojej klasie, zapewnia jednocześnie dobrą widoczność w pełnym słońcu. Hasła reklamowe nie są przekłamane - rzeczywiście LG pod tym względem bije całą konkurencję na głowę. Nawet w najostrzejszym słońcu użytkownik odczyta to, co znajduje się na ekranie smartfona.

Widoczność w słońcu
Widoczność w słońcu

Przewaga NOVA Display nad Super AMOLED pod względem czytelności w jasnym otoczeniu nie jest kolosalna, lecz widoczna nawet gołym okiem. To duża zaleta Swift Black, choć tak wysoka jasność ma wpływ na niską głębię czerni i spadek kontrastu przy niektórych kątach patrzenia.

Wyświetlanie tekstu

Matryca PenTile w Super AMOLED negatywnie wpływa na ostrość obrazu. Wyraźnie przyjemniejszy w odbiorze jest tekst prezentowany na ekranie NOVA Display, który ma wyraźnie większą ostrość. Piksele w wyświetlaczu LG mają tak niewielki rozmiar, że nie da się dostrzec pojedynczych punktów gołym okiem. Kontury w produkcie Samsunga są nieco mniej wyraziste. Różnice te nie są widoczne na pierwszy rzut oka i aby je zobaczyć, trzeba dokładnie się przyjrzeć obu ekranom.

Podsumowanie

Ekrany Super AMOLED i NOVA Display mają swoje wady i zalety. Jakość wyświetlanego obrazu w obu telefonach stoi na wysokim poziomie i zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Produkt LG ma świetną jasność, ale niską głębię czerni, z kolei równie udane dzieło Samsunga cechuje się idealną głębią czerni, lecz nieco gorszą ostrością obrazu.

Użytkownik wybierający smartfona wyposażonego w jeden z powyższych typów wyświetlaczy, musi określić, które cechy ekranu są dla niego ważne. Osoby, które jednak nie zamierzają iść na kompromis, powinny wybrać telefon wyposażony w Super AMOLED Plus oferujący obecnie najlepsze parametry obrazu.

NOVA Display

[plus] wysoka jasność,

[plus] bardzo dobre odwzorowanie kolorów,

[plus] doskonała ostrość obrazu,

[minus] słaba głębia czerni,

[minus] spadek kontrastu pod ostrymi kątami patrzenia.

Super AMOLED

[plus] bardzo duży kontrast i kąty widzenia

[plus] szybki czas reakcji

[plus] idealna głębia czerni

[minus] mniejsza ostrość obrazu w porównaniu z konkurencją

[minus] czasami zbyt przesycone kolory

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)