LG Swift Black - lepszy od Galaxy S i Xperii arc?

LG Swift Black - lepszy od Galaxy S i Xperii arc?

LG Swift Black
LG Swift Black
Tomasz Hamryszak
19.07.2011 20:31, aktualizacja: 19.07.2011 22:31

Kilka dni temu do redakcji dotarł LG Swift Black. Pod względem możliwości i specyfikacji technicznej smartfon ten niewiele różni się od Samsunga Galaxy S oraz Sony Ericssona Xperii arc. Jak nowy Android LG wypada na tle tak silnej konkurencji?

Cała trójka dzisiejszego porównania (Swift Black, Xperia arc, Galaxy S) to smartfony wyższej klasy pracujące pod kontrolą systemu Android. Wszystkie wyposażone są w jednordzeniowe procesory o taktowaniu 1 GHz wraz z pamięcią podręczną RAM o wielkości 512 MB. Wydawać by się mogło, że zestawione urządzenia to w zasadzie klony z niewielkimi zmianami kosmetycznymi. Jak jest w rzeczywistości?

Na początek warto zapoznać się z poniższą infografiką prezentującą omawiane smartfony pod kątem technicznym:

Ekran

Obraz

LG Swift Black wyposażony został w wyświetlacz wykonany w technologii IPS. Matryca tego typu cechuje się wysoką ostrością oraz jasnością obrazu. Technologia NOVA w smartfonach koreańskiego producenta dodatkowo podwyższa jasność do poziomu aż 700 nitów. W wyniku tego LG Swift Black ma najjaśniejszy ekran ze wszystkich obecnych na rynku smartfonów. Wadą NOVA Display jest natomiast dość słabo odwzorowana głębia czerni i pod tym względem LG wypada najgorzej z całej trójki.

Samsung Galaxy S swoją ogromną popularność zawdzięcza również wyświetlaczowi Super AMOLED. Jego zalety to dobre nasycenie barw i doskonała głębia czerni. W matrycy Samsunga każdy piksel świeci własnym światłem, co sprawia, że obraz jest jeszcze bardziej kontrastowy. Jednak pod względem prawidłowego odwzorowania barw (w szczególności bieli), Super AMOLED wypada nieco gorzej niż ekran NOVA. Przyczyną tej wady jest matryca wykonana w technologii PenTile, w której jeden piksel składa się z dwóch (a nie trzech, jak w LCD) subpikseli.

Tradycyjny ekran LCD zastosowano w smartfonie Sony Ericsson Xperia arc. Nieco przestarzała technologia wspomagana jest przez silnik BRAVIA zapożyczony z telewizorów Sony. Niestety, technologia ta poprawia jakość obrazu jedynie podczas wyświetlania zdjęć i filmów. Matryca LCD w porównaniu z Super AMOLED charakteryzuje się większą ostrością, dzięki czemu czytelność tekstu jest lepsza. Niemniej jednak Xperia arc w porównaniu ekranów wypada znacznie gorzej niż konkurencja.

Więcej szczegółów oraz dokładne zdjęcia porównawcze zostaną zamieszczone we wpisie poświęconym wyświetlaczom NOVA Display i Super AMOLED.

Wydajność

Pomimo że smartfony cechują się jednakowym taktowaniem procesora oraz identyczną ilością pamięci podręcznej RAM, ich wydajność nie stoi na jednakowym poziomie. Na osiągi smartfona składa się kilka ważnych czynników. Liczy się nie tylko szybkość układu, ale także dobra optymalizacja oprogramowania oraz system operacyjny.

Obraz

Zarówno LG Swift Black, jak i Samsung Galaxy S pracują pod kontrolą systemu Android w wersji 2.2. W obu produktach został zastosowany układ graficzny PowerVR, lecz w przypadku Samsunga jest to nieco nowsza i wydajniejsza jednostka o oznaczeniu SGX540. Różnice pomiędzy układami GPU widoczne są podczas testów w programach benchmark (Quadrant), choć podczas codziennego użytkowania, a także w grach 3D, zmiany nie są aż tak bardzo dostrzegalne, ponieważ nowszy procesor Samsunga do tej pory nie został w pełni wykorzystany.

LG Swift Black
LG Swift Black

Sercem Sony Ericssona Xperii arc jest układ marki Qualcomm. Procesor graficzny to Adreno 205, który pod względem możliwości nieco ustępuje Galaxy S, lecz plasuje się nieco wyżej niż GPU z modelu Swift Black. Na wydajność japońsko-szwedzkiego high-enda ma również pewien wpływ wersja systemu Google’a. W przypadku tego smartfona jest to Android 2.3 Gingerbread, który pracuje nieco szybciej niż poprzednie wydania.

Aparat i wideo

W LG Swift Black znajduje się aparat o matrycy 5 Mpix, który dodatkowo został wyposażony w diodę doświetlającą LED. Element ten daje mu sporą przewagę nad kamerą Samsunga, która ma podobną rozdzielczość, jednak zabrakło w niej choćby najprostszej lampy błyskowej. Jakość zdjęć wykonywanych przez Swifta nieznacznie przewyższa tę z Galaxy S. W przypadku LG zawodzi czasem balans bieli, jednak można to bardzo łatwo skorygować, wybierając jedno z gotowych ustawień.

Obraz

Sporą przewagę nad LG i Samsungiem ma Xperia arc. Producent umieścił w swoim smartfonie matrycę Sony Exmor R o wielkości 8 Mpix wraz z diodą doświetlającą. Jakość zdjęć oraz filmów jest bardzo dobra.

Wszystkie trzy testowane smartfony rejestrują materiały wideo w standardzie 720p (1280 x 720 pikseli). Zarówno Xperia arc Galaxy S, jak i Swift Black wzbogacone zostały o funkcję ciągłego dostrajania ostrości, dzięki czemu możliwe jest nagrywanie wyraźnych ujęć również z niewielkich odległości.

Jakość wykonania

Smartfony Samsung Galaxy S oraz Sony Ericsson Xperia arc zostały w całości wykonane z plastiku. Nietrudno się domyślić, że po pewnym czasie pojawią się nieprzyjemne skrzypienia, które mogą być irytujące.

Zupełnie inne wrażenia zapewnia nowy Android LG. Wokół ekranu pokrytego szkłem Gorilla Glass została umieszczona metalowa ramka, która usztywniła całą konstrukcję. Przy mocniejszym ściśnięciu smartfona nie wydobywają się niego żadne nieprzyjemne dźwięki. Przyzwoite wykonanie Swift Black to spory atut tego modelu. Pod tym względem nowy LG wyraźnie przewyższa konkurencję.

Cena

Mocnym argumentem przemawiającym za kupnem Swift Black jest jego cena. Telefon w chwili wejścia na nasz rynek kosztował niecałe 1500 zł. Obecnie można go kupić już od 1300 zł, co sprawia, że LG jest bardzo kuszącą propozycją w porównaniu z nieco tańszym, ale dość starym Galaxy S i znacznie droższym Sony Ericssonem Xperią arc.

LG Swift Black nie może konkurować z najnowszymi dwurdzeniowymi smartfonami na rynku, jednak z powodzeniem zastąpi Samsunga Galaxy S i Sony Ericssona Xperię arc. Stanowi on dobrą i stosunkowo tanią alternatywę dla tych modeli. Jego istotne zalety stanowią niewygórowana cena oraz dobra jakość zastosowanych materiałów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)