Android 4.4 KitKat dla Nexusa 7 i Nexusa 10 w wersji Wi-Fi już (prawie) jest. Aktualizacja dla pozostałych urządzeń "wkr

Oficjalna premiera Androida 4.4 miała miejsce 31 października. Mimo iż od tego dnia minęły już niemal dwa tygodnie, wciąż jedynym urządzeniem pracującym pod kontrolą najnowszego wydania zielonego systemu pozostawał Nexus 5. Na szczęście zmieniło się to już dziś. A właściwie zaczyna się zmieniać…

Nexus 7

Nexus 7 (Cult of Android)

W nocy na oficjalnym profilu Androida na Twitterze pojawiły się dwa tweety; pierwszy z nich zawiera informację, że aktualizacja dla Nexusa 7 (2012), Nexusa 7 (2013) oraz Nexusa 10 rusza już dziś. Z drugiego dowiadujemy się natomiast, że pozostałe urządzenia otrzymają nowe wydanie systemu “wkrótce”. Czy jest się z czego cieszyć? Niekoniecznie.

Przede wszystkim Google donosi, że dopiero rozpoczął się proces aktualizacyjny, a system – zgodnie z tradycją – będzie udostępniany użytkownikom stopniowo. Zanim aktualizacja obejmie wszystkie egzemplarze może minąć kilka dni, a nawet tygodni. Ponadto zaznaczam jeszcze raz, że mówimy tutaj wyłącznie o tabletach w wersji Wi-Fi. Data aktualizacji wariantów 3G/LTE oraz Nexusa 4 pozostaje niewiadomą. Chciałbym się mylić, ale nie sądzę, by była to kwestia kilku dni, bo w takim wypadku Google zapewne wolałoby się wstrzymać i udostępnić aktualizację wszystkim modelom ze swojego portfolio za jednym zamachem.

Wygląda na to, że aktualizacja Nexusa 4 i Nexusów 7 z obsługą kart SIM rozpocznie się za kilka tygodni, a cały proces potrwa kolejne kilka tygodni. Niewykluczone więc, że ostatecznie czas dzielący datę premiery Androida 4.4 KitKat do dnia, w którym ostatnia partia Nexusów otrzyma aktualizacje będzie liczony w miesiącach.

Zdaje sobie sprawę, że coś takiego dzieje się nie po raz pierwszy, ale jeszcze nigdy wcześniej produktów w ofercie wyszukiwarkowego giganta nie było tak dużo, więc dopiero teraz ta swoista, hmm, fragmentacja zaczyna być mocno odczuwalna. Dochodzi bowiem do sytuacji, w której użytkownicy korzystający zarówno z tabletu, jak i smartfona Google’a przez pewien czas będą korzystać z dwóch urządzeń pracujące pod kontrolą różnych wersji systemu operacyjnego. Moim zdaniem coś takiego w świecie Nexusów nie powinno mieć miejsca.

Oczywiście wszystkie urządzenia brandowane przez Google’a z pewnością i tak otrzymają nową wersję systemu o wiele szybciej niż jakikolwiek smartfon czy tablet z nakładką producenta, ale mimo wszystko pewien niesmak pozostaje. Wiele osób sięga po Nexusy właśnie ze względu na szybkie aktualizacje, a te niestety okazują się nie być tak szybkie, jak można by sobie życzyć. Warto również wspomnieć o tym, że z dość sporym rozczarowaniem ze strony użytkowników spotkał się fakt, iż dość szybko zakończyło się wsparcie dla Galaxy Nexusa. Czyżby aktualizacyjny czar Nexusów zaczynał pryskać?

Zobacz również: Appshaker 2 #3 - gry i aplikacje na Androida

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

W skrócie: iPad mini z Retiną w sprzedaży, Samsung Galaxy Note 12.2 i Oppo N1 na wideo

Popularne w tym tygodniu:

Xiaomi Mi MIX 2s to kopia iPhone'a X? Wyciekają pierwsze zdjęcia Trzy iPhone'y w 2018 roku? Jednym z nich ma być iPhone X Plus #wSkrócie: koszt wymiany ekranu iPhone'a X i tańsza wersja Xiaomi Mi 6 LG V30 w końcu w Polsce. Nie jest tanio, ale gratis w przedsprzedaży ratuje sytuację Pamiętacie LG G Flexa? Jego duchowego następcę może stworzyć firma, po której mało kto by się tego spodziewał #wSkrócie: Galaxy S9 na zdjęciach, ośmiordzeniowy Apple A11X oraz Honor 7X w Polsce #wSkrócie: Xperia z podwójnym aparatem, Vive Focus i optyka z 5-krotnym zoomem dla smartfonów Face ID okiem kamery rejestrującej obraz w podczerwieni. Jedna rzecz mnie zaskoczyła #wSkrócie: zapowiedź OnePlusa 5T, drop testy nowych iPhone'ów i Samsung nabijający się z iPhone'ów #wSkrócie: OnePlus 5T bez bezprzewodowego ładowania, nowe Moto Mods w Polsce i kolejna wada Pixela 2 XL #wSkrócie: "opóźniony" LG V30, pozwanie Apple'a oraz cena OnePlusa 5T #wSkrócie: ciekawy powerbank marki Xtorm i wzrost liczby ataków na Androida