HTC ChaCha - test cz. 2 [oprogramowanie]

HTC ChaCha - test cz. 2 [oprogramowanie]

HTC ChaCha - test cz. 2 [oprogramowanie]
Jakub Płaza
03.07.2011 13:00, aktualizacja: 03.07.2011 15:00

HTC ChaCha jest pierwszym smartfonem z dedykowanym przyciskiem Facebook. Kilka dni temu pojawiła się pierwsza część testu poświęcona stronie sprzętowej. Pora na drugą, dotyczącą oprogramowania i multimediów. Zapraszam do lektury.

System operacyjny i interfejs

Obraz

System to nie wszystko. Jednym z najważniejszych elementów ChaCha jest zmodyfikowany interfejs HTC Sense 2.1. Są w nim elementy zaczerpnięte zarówno z wersji 2.1, jak i najnowszej – 3.0 (została zastosowana w testowanym przez nas modelu Sensation). Producent starał się, aby UI w jak najmniej uproszczonej formie, jak najlepiej działał na niewielkim ekranie dotykowym.

Wygląd interfejsu można modyfikować podobnie jak w przypadku klasycznego Sense 2.1. Zmiany dotyczą:

  • Scen – zbiór motywów, na które składają się charakterystyczne tapety i różne wersje widżetu zegar.
  • Skórek – zmieniają się: tapeta, kolor belki z powiadomieniami oraz bocznego paska z zakładkami pojawiającego się w menu i niektórych aplikacjach.
  • Tapet – zbiór grafik, które można ustawiać jako tło dla ekranów głównych.

W HTC ChaCha najbardziej widoczne zmiany obejmują wygląd głównego pulpitu i sposób poruszania się po kolejnych pulpitach. Producent zrezygnował z charakterystycznej belki z trzema przyciskami (menu, telefon oraz panel personalizacji). Zastąpiły ją dwa wirtualne przyciski – menu oraz personalizacja – znajdujące się w dolnych rogach pulpitu głównego, czyli pierwszego.

Obraz

Przechodzenie do kolejnych pulpitów, zaczynając od głównego (czyli pierwszego na liście), odbywa się tylko w prawym kierunku. Jest ich tyle, ile użytkownik potrzebuje – nie ma pustych. Usunięcie wszystkich elementów (widżetów, skrótów) z danego pulpitu powoduje jego skasowanie.  Najmniej może być ich 2 – główny i kolejny pusty z dużym przyciskiem „+”.

Obraz

Po jego wciśnięciu otworzy się okno personalizacji – dodawania widżetów, skrótów oraz zmiany wyglądu. Maksymalna liczba pulpitów to 7. Poruszanie się po nich ułatwia tryb helikopterowy znany ze wcześniejszych modeli HTC. Uruchamia się go poprzez wciśnięcie przycisku „domek” lub uszczypnięcie ekranu. Po włączeniu widoku miniaturek można zmieniać kolejność pulpitów. Jest tylko jedno ograniczenie – ekran główny musi być pierwszy.

Obraz

Pozytywnym zaskoczeniem jest dla mnie obecność aktywnego ekranu blokady – wprowadzonego z interfejsem Sense 3.0. Po naciśnięciu przycisku Power pojawiają się cztery ikonki (telefon, poczta, aparat, wiadomości) oraz pierścień. Jeżeli użytkownik przeciągnie którąś do pierścienia, to natychmiast po odblokowaniu otworzy się odpowiadająca jej aplikacja. Można również przesunąć pierścień na środek ekranu, co nie powoduje otworzenia żadnej z aplikacji.

Obraz

W HTC ChaCha zachował się element wprowadzony w UI 2.1 – menu podzielone na karty. Producent zrezygnował z jednej ciągłej listy na rzecz kart. Wszystkie ikonki widoczne w danym momencie na ekranie to jedna karta. Takie rozwiązanie znacząca zwiększa komfort korzystania z menu –eliminuje drażniące lagi. Użytkownicy mogą wprowadzać delikatne modyfikacje w układzie ikonek. Dodatkowe opcje znajdują się na bocznym pasku z prawej strony ekranu. W wielu aplikacjach pasek z zakładkami - znajdujący się w klasycznych modelach w dolnej części ekranu - został przeniesiony na prawy brzeg. Wymusiła to krótka przekątna.

Interfejs został dobrze dopasowany do niewielkiego ekranu. Producent włożył w to sporo pracy i nie poszła ona na marne. Obsługa telefonu jest prosta i nie sprawia żadnych problemów.

Aplikacje

W pamięci telefonu znajduje się kilka ciekawych aplikacji. Niektóre z nich zostały wprowadzone z interfejsem Sense 2.1:

  • HTC Hub – dodatki przygotowane przez HTC to aplikacje i wtyczki, widżety, zestawy dźwięków, profile, karnacje, tapety, dzwonki, dźwięki alarmów i dźwięki powiadomień. Jest ich naprawdę dużo, ciągle pojawiają się nowe.
  • HTC Likes – pozwala przeglądać aplikacje z Android Marketu polecane przez HTC. Bardzo ważne są również komentarze do aplikacji oraz możliwość polecania ich znajomym.
  • Książki – to czytnik e-booków połączony ze sklepem z wirtualnymi tytułami.
  • Lustro – pozwala użytkownikowi na zobaczenie się na ekranie telefonu dzięki wykorzystaniu kamerki do wideorozmów. Naciśnięcie przycisku Facebook skutkuje zrobieniem zdjęcia i automatycznym jego wysłaniem na profil w serwisie.
  • Transfer – wygodny sposób na przenoszenie kontaktów, wiadomości SMS czy wydarzeń z kalendarza ze starego telefonu na HTC Desire S. Transfer odbywa się oczywiście z wykorzystaniem łączności Bluetooth.

Producent przygotował specjalnie dla fanów Facebooka Fb Chat.

Integracja z Facebookiem

HTC ChaCha jest pierwszym smartfonem dedykowanym Facebookowi. Z myślą o użytkownikach tego serwisu stworzono oprogramowanie oraz przycisk szybkiego udostępniania. Oprogramowanie sprowadza się do obecności nowej aplikacji – Fb Chat oraz trzech wersji popularnego widżetu HTC – Friend Stream.

Obraz

Fb Chat ułatwia korzystanie z facebookowego czatu. Po uruchomieniu wyświetla się lista znajomych będących aktualnie online. Po wybraniu danej osoby pojawia się okno z rozmową. Na bocznym pasku znajduje się zakładka Historia. Aplikacja ma również dedykowany widżet, który można umieścić na jednym z pulpitów. Program jest bardzo prosty i pomysłowy. Dziwię się, dlaczego HTC skorzystało z niego tylko w modelu ChaCha.

Działanie aplikacji Friend Stream chyba nie wymaga szczegółowego opisu. Jej najważniejszą funkcją jest wyświetlanie najnowszych wpisów z Facebooka i Twittera. W modelu ChaCha Friend Strem występuje w trzech wersjach. Pierwsza wyświetla wpisy, umożliwia również czytanie i dodawanie komentarzy oraz korzystanie z przycisku Lubię to!.

Obraz

Druga postać służy do umieszczania różnego rodzaju treści na swoim profilu. Za jego pośrednictwem można dzielić się przemyśleniami, zdjęciami, aplikacjami i lokalizacją.

Obraz

Friend Channel, czyli trzecia wersja widżetu, wyświetla wpisy wybranej osoby.

Obraz

Pod klawiatura QWERTY znajduje się przycisk szybkiego udostępniania. Nie da się go pomylić z żadnym innym, ponieważ na niebieskim tle wyróżnia się biała literka „f”. Producent przypisał mu wiele opcji, które zmieniają się w zależności od uruchomionej aplikacji:

Poczta

Obraz

Oba programy są funkcjonalne. Pozwalają obsługiwać kilka kont, podglądać i zapisywać załączniki, wspierają też Microsoft Activesync.

Aplikację przygotowaną przez Google'a polecam osobom korzystającym z Gmaila. Bardzo dobrze sprawdza się również komunikator GTalk.

Multimedia

Multimedia nie są mocną stroną testowanego smartfona. HTC skupiło się na integracji z serwisami społecznościowymi. Możliwości audio i wideo musiały niestety zejść na dalszy plan.

Obraz

Jakość odtwarzanego dźwięku jest przyzwoita, brzmienie - może trochę spłaszczone, ale statystyczny użytkownik nie powinien tego zauważyć. Brakuje mi jednak korektora, który był w interfejsie 2.1. Możliwość zmiany schematu brzmieniowego pozytywnie wpłynęłaby na ogólny odbiór dźwięku.

Interfejs odtwarzacza tylko nieznacznie różni się od tego z poprzednich modeli. Jest to konsekwencja zastosowania ekranu o krótkiej przekątnej. Zakładki Biblioteka oraz Odtwarzanie zostały przeniesione z dolnego na boczny pasek. Niewielka okładka płyty znajduje się po lewej stronie, a przyciski odtwarzacza są po jej prawej stronie. Taki układ nie utrudnia korzystania z odtwarzacza.

Zdecydowanie gorzej jest z odtwarzaczem wideo. Oprogramowanie radzi sobie z podstawowymi formatami wideo, wśród których niestety zabrakło obowiązkowego DivX-a. Oczywiście można skorzystać z alternatywnych odtwarzaczy dostępnych w Android Markecie.

Obraz

Galeria prawie nie różni się od tej z klasycznych dotykowców HTC. W głównym oknie wyświetlane są albumy. Belka z zakładkami została przeniesiona z dolnej części ekranu na jego prawą stronę. Znajdują się na niej zakładki Facebook oraz Flickr. Po wybraniu którejś z nich otwiera się galeria w serwisie.

Internet

Na pokładzie HTC ChaCha są wszystkie elementy wyposażenia, które gwarantują szybkie ładowanie stron i dostęp do darmowego Internetu: 3G z HSDPA oraz WiFi w standardach b/g/n.

Obraz

Strony ładują się szybko, a przewijanie ich zawartości odbywa się dość płynnie. Jeżeli na stronie jest dużo grafiki i reklam, możliwe są delikatne przycięcia. Na szczęście w żaden sposób nie utrudniają one korzystania z Sieci. Przeglądarka umożliwia otwieranie kilku kart, dodawanie stron do ulubionych, zapamiętywanie haseł oraz zaznaczanie dowolnego fragmentu tekstu i sprawdzanie jego znaczenia w Wikipedii lub tłumaczenia w Google Translate. Jest szybka, stabilna i intuicyjna.

Funkcja Hotspot WiFi w wielu sytuacjach może okazać się nieoceniona. Umożliwia udostępnianie Internetu innym urządzeniom wyposażonym w WiFi.

Nawigacja za pomocą dotyku nie sprawiała mi większych problemów. Na ekranie wyświetlana jest stosunkowo niewielka część strony, więc przeglądanie jej zawartości wymaga częstego przewijania. Sytuację ratuje bardzo dobra, precyzyjna reakcja ekranu na dotyk. Podczas przewijania nie zdarzają się przypadkowe kliknięcia różnych elementów strony, co jest często spotykane w dotykowych wyświetlaczach niskiej jakości.

Osoby mniej przychylnie nastawione do ekranów dotykowych mogą skorzystać z klawiatury QWERTY. Znajdują się na niej cztery przyciski nawigacyjne, Enter oraz Backspace. Ich umiejętne wykorzystywanie praktycznie eliminuje konieczność dotykania ekranu.

Aparat

HTC ChaCha został wyposażony w aparat o matrycy 5 Mpix z lampą błyskową LED, automatyczną regulacją ostrości oraz funkcją wykrywania twarzy. Przykładowe zdjęcia znajdują się poniżej.

Obraz
Obraz
Obraz

Zdjęcia wychodzą różnie. Makro sprawdza się całkiem nieźle, chociaż odwzorowanie kolorów mogłoby być lepsze. Aparat nie sprawdził się jednak w przypadku ostatniej z fotek. Duża jej część jest nieostra, a odwzorowanie kolorów słabe. Muszę jednak zaznaczyć, że robiłem zdjęcia w pochmurny dzień. W pełnym słońcu wyszłyby na pewno znacznie lepsze.

Obraz

Interfejs aparatu jest przejrzysty. Najważniejsze przełączniki producent umieścił na belce z prawej strony ekranu: fotografowanie/nagrywania wideo, przechodzenie z głównego aparatu na przednią kamerkę do wideorozmów, lampa błyskowa i galeria. Po skorzystaniu z jednego z dotykowych przycisków nawigacyjnych wyświetlają się dodatkowe opcje ustawień, m.in: wyzwalacz, efekty (odcienie szarości, sepia, negatyw, itd.), regulacja obrazu (ekspozycja, kontrast, nasycenie, ostrość), balans bieli, rozdzielczość, czułość ISO, itd.

Podsumowanie

HTC ChaCha to bardzo ciekawy smartfon. Wyróżnia się świetnym wykonaniem i oryginalnym wyglądem, który skusi przede wszystkim panie. Producent wyposażył go w dobry ekran i klawiaturę QWERTY. Zmodyfikowany interfejs Sense sprawia, że obsługa urządzenia jest wygodna i nie sprawia żadnych trudności. Na najwyższym poziomie stoi obsługa serwisów społecznościowych, przede wszystkim Facebooka. Przycisk szybkiego udostępniania umożliwia szybkie dzielenie się zdjęciami, linkami i informacjami.

Odnośnie do multimediów: brakuje korektora dźwięku w odtwarzaczu muzyki, odtwarzacz wideo jest, ale obowiązkowo trzeba pobrać alternatywne oprogramowanie z Android Marketu.

Osoby (a w szczególności dziewczyny) uzależnione od Facebooka na pewno nie znajdą lepszego telefonu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)