Super AMOLED, AMOLED, Reality Display, Super Clear LCD i Super LCD - małe porównanie

Super AMOLED, AMOLED, Reality Display, Super Clear LCD i Super LCD - małe porównanie

AMOLED, Super AMOLED, Super Clear LCD, Reality Display, Super LCD
AMOLED, Super AMOLED, Super Clear LCD, Reality Display, Super LCD
Mateusz Żołyniak
25.04.2011 13:12, aktualizacja: 25.04.2011 15:12

Ostatnio obiecałem porównanie ekranów, które producenci wykorzystują w nowych telefonach. Oto zestawienie, w którym wziąłem pod uwagę następujące ekrany: AMOLED z Nokii N8, Super AMOLED z Samsunga Wave, Super Clear LCD z Samsunga Wave II, Reality Display (Bravia Engine) z Xperii arc i Super LCD z HTC 7 Trophy. Który wypadł najlepiej?

Niestety, ze względu na chwilowy brak telefonów w porównaniu nie mogłem uwzględnić wyświetlaczy: Retina Display z iPhone'a 4, NOVA Display z Optimusa Black, AMOLED ClearBlack z Nokia E7 Communicator i Super AMOLED Plus. Mam nadzieję, że wkrótce (po premierze Samsung Galaxy S II) będę mógł zaktualizować porównanie.

Kolory i kontrast

Na początek porównanie jakości odwzorowania kolorów i ich nasycenia. Przyjrzyjcie się poniższym zdjęciom.

Obraz
Obraz
Obraz

Jak możecie sami zauważyć zdecydowanie najlepiej wypada Super AMOLED. Na pozór może wydawać się, że kolory na ekranie w Wavie są nieco nienaturalne. W rzeczywistości jednak ekran zapewnia najlepsze oddanie kolorów i najwyższy poziom nasycenia barw.

Świetnie prezentuje się także ekran AMOLED Nokii, który został stworzony we współpracy z Sharpem oraz Super Clear LCD z Wave II. Ten ostatni jednak podbija nieco kolory. Chwalony za oddanie kolorów Reality Display wypada nieźle, ale tylko gry patrzy się na niego pod kątem około 90 stopni, gdy wykorzystywany jest silnik Bravia Mobile. W innym przypadku jakość oddania kolorów jest podobna do ekranów Super LCD.

Kąty

Jak nietrudno się domyślić, najlepsze kąty oferują ekranu Super AMOLED - sięgają one 180 stopni. Nie oznacza to jednak, że inne wypadają źle. Super Clear LCD, AMOLED z Nokii N8 i Reality Display również zapewniają doskonałe kąty widzenia. O dziwo ekran z Xperii arc prezentuje się pod tym względem lepiej od flagowego modelu Nokii - szklana powłoka na ekranie N8 nieco zmniejsza kąty patrzenia.

Najlepsze okazały się Reality Display i Super Clear LCD, ale różnice między nimi a Super LCD były minimalne i jest to moje subiektywne odczucie. Aby je ocenić, trzeba przyjrzeć się ekranom w rzeczywistości, a nie na zdjęciach, bo lekka zmiana kąta ułożenia ekranu znacznie wpływa na przekłamania.

Wyświetlanie testu

Zdecydowanie najlepiej prezentuje się Reality Display z Xperii arc, która ma najwyższą rozdzielczość ze wszystkich modeli użytych w porównaniu. Tekst jest bardzo ostry i nie sposób dostrzec na nim pikseli. Nieco gorzej wypadają tutaj Nokia N8 ze względu na niższą rozdzielczość 360 x 640 oraz Wave S8500 z powodu macierzy PenTile. Różnice są widoczne dopiero do wpatrzeniu się w ekranu i ciężko zobrazować je za pomocą zdjęć.

O ekranach słów kilka

Super AMOLED-y Samsunga to obecnie najlepsze na rynku ekrany. Poza świetnymi parametrami wyświetlanego obrazu cechują się na ogół niskim poborem prądu. Główną wadą ekranów stosowanych w Wave S8500 i Galaxy S była matryca PenTile, która w rzeczywistości miała mniejszą rozdzielczość niż podawane WVGA. Zmieniają to nowe ekrany Super AMOLED Plus, które dodatkowo dużo lepiej radzą sobie z wyświetlanie tekstu. Nowa macierz składa się z pikseli o 4 subpikselach, w których można znaleźć dodatkowy biały subpiksel - ich ułożenie sprawia, że obraz jest bardzo ostry.

AMOLED (Sharpa)

Mimo że Nokia nie korzysta z ekranów Samsunga, AMOLED-y przygotowane przez Sharpa są bardzo dobre. Prezentują się przy tym dużo lepiej niż pierwsza generacja AMOLED-ów Samsunga, którą zastosowano m.in. w: Omnii HD, Omnii 2 czy HTC Desire. Ekrany w Nokiach dzięki specjalnej powłoce lepiej radzą sobie w słońcu niż Super AMOLED-y. Wyświetlacze z E7 i C6-02 wykorzystują technologię ClearBlack, która jeszcze bardziej zwiększa głębię kolorów, w tym czerni, i zapewnia lepszą widoczność w słońcu.

Reality Display

Nowe ekrany firmy Sony to jedne z najlepszych LCD na rynku. Ich unikalną cechą jest wykorzystanie silnika Bravia Mobile (podobnego do tego z telewizorów Sony). Dzięki niemu na ekranach reality Display świetnie prezentują się filmy, a kolory podczas odtwarzania są bardziej nasycone i mają lepszy kontrast. Reality Display ma także świetne katy patrzenia, ale głębia i nasycenie kolorów spadają wraz z odchodzeniem od kąta 90 stopni.

Super Clear LCD

To dość nowe ekrany Samsunga. Na innych LCD odznaczają się świetnymi kolorami, które są niewiele gorsze niż te oferowane przez AMOLED-y. Niestety, często są one nieco podbite względem rzeczywistych.

Super LCD

Super LCD to nieco starsza generacja ekranów Sony, ale obecnie jest często wykorzystywana przez firmę HTC (i oczywiście Sony Ericssona). Zapewnia dobry poziom odwzorowania kolorów, ale ich głębia jest niższa niż w przypadku wyżej wymienionych wyświetlaczy. Ekrany te charakteryzują się małym zużyciem energii (mniejsze niż w przypadku Reality Display czy Super Clear LCD) oraz dobrą widocznością w słońcu.

W porównaniu - jak mogliście zauważyć - nie pisałem o jasności poszczególnych wyświetlaczy. Niestety, jest ona w dużej mierze zależna od wielkości ekranu i oprogramowania. Uwidacznia się to np. przy porównaniu Super AMOLED-ów z Galaxy S i Wave'a. Ten pierwszy jest nieco ciemniejszy, nawet na maksymalnym ustawieniu jasności.

Podsumowanie

Ważne jest jednak to, że producenci coraz bardziej dbają o jakość ekranów w nowych komórkach, a dostępne wyświetlacze AMOLED i LCD stoją na bardzo dobrym poziomie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)