Ponad 130 milionów kary dla Polkomtela

Ponad 130 milionów kary dla Polkomtela

Ponad 130 milionów kary dla Polkomtela
Kira Czarczyńska
15.03.2011 22:00, aktualizacja: 15.03.2011 23:00

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o nałożeniu na spółkę Polkomtel kary w wysokości 130 689 900 zł. Powodem takiej decyzji był - jak twierdzi firma - rzekomy brak współdziałania podczas kontroli prowadzonej przez UOKiK. Chodziło o podejrzenie zmowy operatorów dotyczącej braku współpracy z INFO-TV-FM.

Sporna sprawa rozpoczęła się jeszcze w 2009 roku, kiedy okazało się, że operatorzy telefonii komórkowej nie są szczególnie skłonni do współpracy z monopolistą na hurtowym rynku usługi telewizji mobilnej DVB-H. UOKiK prowadził związane z tym postępowanie, które obejmowało między innymi kontrolę z przeszukaniem.

Do tego momentu UOKiK i Polkomtel są zgodni. Odnośnie do samego przebiegu kontroli, obie strony przedstawiają różne wersje wydarzeń.

Wersja spółki Polkomtel

W oficjalnym komunikacie operatora czytamy, że współpraca Polkomtel SA z Polską Telefonią Cyfrową Sp. z o.o., Polską Telefonią Komórkową Centertel Sp. z o.o. i P4 Sp. z o.o. w projekcie dotyczącym telewizji mobilnej odbywała się zgodnie z prawem, opierając się na wspólnej spółce czterech operatorów, na powołanie której UOKIK wydał zgodę wyrażoną w decyzji nr DKK-94/08 z dnia 5 grudnia 2008r.

Firma podkreśla, że nie tylko w pełni współpracowała z UOKIK, ale również wielokrotnie podnosiła zarzuty dotyczące naruszeń prawa przez pracowników Urzędu w trakcie czynności kontrolnych. Dodaje również, że nałożenie kary po 14 miesiącach od tamtych wydarzeń nie ma już charakteru ochrony prawa, dlatego Polkomtel będzie odwoływał się od decyzji.

Wersja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zdaniem UOKiK kara została nałożona słusznie, ponieważ operator sieci Plus uniemożliwił skuteczne przeprowadzenie kontroli. Spółka nie wydała twardego dysku, opóźniała rozpoczęcie działań kontrolerów, a także przekazała tylko wybrane przez siebie fragmenty dokumentów.

Zgodnie z prawem kontrolowany podmiot ma obowiązek udostępnienia i wykonania kopii m.in. nośników informacji, na których mogą znajdować się dowody wskazujące na zawarcie porozumienia. Pomimo ciążących na Polkomtelu obowiązków, spółka dotychczas nie przekazała twardego dysku z zapisem kont e-mail pracowników zajmujących się DVB-H. Podobnie było z dokumentami - Urząd otrzymał tylko ich część zamiast wymaganej całości.

Dodatkowo Polkomtel skutecznie utrudnił rozpoczęcie kontroli w tym samym czasie, kiedy podobne odbywały się w siedzibach pozostałych operatorów. Jak twierdzi UOKiK, nie można było tym samym wykorzystać elementu zaskoczenia, a firma miała czas na ewentualne ukrycie dowodów.

Sprawa nie została jeszcze zakończona

Polkomtel zapowiedział już, że odwoła się od decyzji nałożenia kary do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podobnie postąpił wcześniej drugi z kontrolowanych podmiotów, Polska Telefonia Cyfrowa. W jej przypadku nałożona kara wyniosła 123 000 000 zł.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)