Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.?

Google Glass to zdecydowanie jedno z najciekawszych urządzeń ostatnich lat, które może być prawdziwą rewolucją na rynku. Patrząc na koszt części z których jest robiony, wysoka cena może dziwić.

W ręce ludzi z TechInsights wpadły ostatnio Google Glass. Od razu zostały rozebrane na części pierwsze, a wartość poszczególnych elementów konstrukcji została oszacowana. Wnioski są dość zaskakujące - cena części może wynosić tylko 80 dolarów.

W opublikowanym na serwisie Teardown.com materiale może zobaczyć kolejne etapy procesu rozbierania Google Glass, jak również zapoznać się z tabelą wyceny poszczególnych ich elementów. Najdroższe części to układ TI OMAP4430 oraz 16-gigabajtowa pamięć NAND Toshiby, które wycenione zostały odpowiednio na 13,96 dol. i 8,18 dol. Moduł aparatu ma kosztować 5,66 dol., 512 MB RAM-u to wydatek rzędu 4,68 dol., a zastosowany wyświetlacz to koszt jedynie 3 dol.

Wszystkie części Google Glass został łącznie wycenione na 79,78 dol. Stanowi to jedynie nieco ponad 5% z 1500 dolarów, które Google żąda za okulary. Oczywiście przedstawiciele firmy z Mountain View zaprzeczyli tym informacjom i stwierdzili, że szacunki nie są dokładne. Nie zmienia to jednak faktu, że Google Glass same w sobie nie są urządzeniem drogim (kiedyś pojawiały się nawet doniesienia o częściach wartych jedynie 30 dol.). Nie powinny więc też dziwić pojawiające się głosy dotyczące ogromnej marży narzuconej przez giganta z Mountain View.

Sama cena części nijak ma się do kosztu, jaki Google poniosło tworząc inteligentne okulary. Wiele osób o tym zapomina. Należy jednak być świadomym, że dochodzą jeszcze nakłady włożone w opracowanie odpowiednich technologii, zaprojektowanie urządzenia, stworzenie dla niego nowego oprogramowania czy wydatkach związanych z testami rozwiązania. Do tego, dochodzą jeszcze koszty związane z przygotowaniem promocją, marketingiem czy dystrybucją.

Nie zmienia to jednak faktu, że cena produktu jest obecnie mocno zawyżona. Zamiarem Google'a było to, aby nie było to obecnie urządzenia dla każdego. Wybierają je zainteresowani entuzjaści, dla których cena nie ma żadnego znaczenia. W przyszłości — po wprowadzeniu do masowej sprzedaży — Google Glass powinny być znacznie tańsze. Nie zdziwię się nawet, gdy będą kosztować około 500–600 dolarów.

Źródło: Teardown.com via CNet

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Co było przed Google Glass? Niezwykła historia okularów rozszerzonej rzeczywistości Zanim zaczęliśmy grać na smartfonach - ciąg dalszy historii mobilnego grania Oto HP Slatebook 14, czyli 14-calowy laptop z Androidem Zanim zaczęliśmy grać na telefonie. Historia gier mobilnych Szaleństwo trwa w najlepsze - nadciągają tablety z ekranami 4K Wynalazek Koreańczyków naładuje 40 smartfonów z odległości 5 metrów LG już promuje swojego G Watcha. Co o nim wiadomo? Rufus Cuff - czas na gigantyczny zegarek LG potwierdza własny układ ARM. Może być lepszy, niż sądziłem Project Ara wyląduje w sklepach już za kilka miesięcy. Czekacie? Ja nie Google Glass w życiu codziennym Inteligentne zegarki będą ładowane ciepłem naszego ciała Marzenia o mobilnej przyszłości technologii Polscy studenci stworzyli interaktywną szczoteczkę, która zachęci dzieci do mycia zębów Smartfon Amazonu już w czerwcu. Będzie miał prawie holograficzny wyświetlacz? 64 bity Qualcomma na serio We wtorek rusza sprzedaż Google Glass. Jest jednak jedno "ale" AMOLED z rekordowym zagęszczeniem pikseli zaprezentowany. Nie, nie przez Samsunga O Project Ara wiem coraz więcej i coraz bardziej mi się podoba Ta ładowarka naładuje dowolnego smartfona w 30 sekund! will.i.am pracuje nad własnym inteligentnym zegarkiem. Premiera wkrótce Snapdragon 810 i 808, czyli 64-bitowe i 8-rdzeniowe układy Qualcomma oficjalnie Cortana to nie klon Siri czy Google Now. To coś na co czekałem od dawna

Popularne w tym tygodniu:

Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Odkryto backdoor w smartfonach OnePlusa. Co na to producent? "Wietnamczycy złamali Face ID z użyciem maski". Czy aby na pewno? Jak oszukać Face ID i internautów?